#
#
nunp, foruma yazdı.
Türkiye'deki sağlık personeli dünya standartlarında. Çoğu konuda rezil haldeyiz ama Cumhuriyetin temelinden bu yana Sağlıkçı ve Mühendis yetiştirmeye çalışan bir devlet anlayışı hakimdi. Yıllarca ülkenin en zeki, hırslı çocukları doktor olmak istedi. Tıp kazanmanın farklı bir aurası vardı. Misal bunu Mühendislikte eski nesilde başarsak bile şuan açılan üniversite sayısıyla kaybettik. Çok anladığım bir konu değil ama az çok üniversite kültürü gördüğümüz için farkına varıyorsun. Habertürk'teki yayını izliyorum. Hocalar biri bilimsel makaleden bahsederse, diğeri onn hakkında konuşabiliyor. Prof. ünvanı almış birinin güncel makale okuması Türkiye'de pek sık karşılaşılan bir şey değil. Açık söyleyim birkaç bölüm haricinde rezil rüsva haldeyiz eğitimde.Allaha çok şükür sağlık o alanlardan biri değil. En basitinden kimse yerli malına güvenmezken, ameliyat olmak için Avrupa'ya gitmeliyim demiyor. Kendi adıma konuşayım, gittiğim doktorun bilgisinden, yeterliliğinden genelde şüphe duymuyorum. Türkiye'deki tıp eğitiminden geçmiş biri, genel olarak diyorum istisnalar olabilir tabii, bence dünya standartlarında iyi bir doktordur. Hep hakaret, maaş, o bu vs. hakları yeniyor. Lakin doktorlar bu ülkede, meslek gerekliliklerini global değerlere göre hakkını verebilen nadir meslek gruplarından. Türkiye'nin en büyük şanslarından biri bu. Haklarını teslim etmek gerekiyor.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Öyle bir ülke olmaz ama tamamı 50 yaşın altında bir ülke olsa muhtemelen tedbir almasına gerek kalmadan süreci atlatırdı. Türkiye'nin yaş ortalaması 30 ama burada önemli olan nüfus dağılımı bence aritmetik ortalama çok bir şey ifade etmiyor. 7 milyon 65 yaş üstü insan varmış Türkiye'de. Kronik hastaları çıkarsak asıl önemli olan bu insanları korumak. Ölüm sayısına herkes takılıyor ama bizim asıl sıkıntımız ekonomik. Aşı vs bulunmadıkça tamamen bu virüsü yenemeyeceğiz. Avrupa'daki ülkeler virüs defterini kapattıktan sonra bile bizde virüs gözükmez umarım. Çünkü şuan genç ama çalışmak zorunda olanlar hastalanmıyorsa bile bu virüsün 15 gün sonra tekrar Türkiye'de olmasına sebep oluyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin bakalım.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Abi iktidarın iki önceki başbakanı bugün Türkiye'de hukuk yok, demokrasi, basın özgürlüğü yok diye röportaj veriyor. Bizle birlikte olmak isteyene baskı yapılıyor. Bizim söylemlerimizi yayınlayan medyaya yaptırım yapılıyor diyor. Bunu 20 yıllık muhalefet değil iktidarın başbakanı söylüyor. İnsanların bu hükümete güvenmemek için çok fazla sebebi var. Komple teorisi üretmek ile alakası yok. Tüm dünyada Fransa İtalya sorgulanmazken Çin ya da İran sorgulanıyor verdiği bilgiler bakımından. Biz ne ara İran ile aynı konumda ülke haline geldik,
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Allah akıl fikir versin bir şey demiyorum. Ağır konuşmak istemiyorum da bu kadar salak insanla aynı havayı solumak zoruma gidiyor artık. Ulan 2 gün be 2 gün, 2 gün makarna yersin yine çıkmazsın hiç mi yokluk görmediniz, hiç mi akıl sahibi değilsiniz. Şu saatte marketlere hücum edip, virüs kapma yarışı yapıyor gerizekalılar. Çoluğuna çocuğuna mamadır, odur budur zaruri ihtiyaç alana lafım yok ama gerçekten 2 gün boyunca yaşayacak gıda malzemesi olmadan mı yaşıyorsunuz da koştur koştur markete gidiyorsunuz. Sırf şov. Sırf mahallede bi hengame var biz de yerimizi alalım. Şehit cenazesi olur oyuncak ederler. Salgın olur oyuncak ederler. Şu her fırsatta beyinciğini kullanmadan sokağa çıkan idiotlardan kurtulmadan bu ülke rahat nefes alamaz.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
15 bin umrecinin kontrolsüz ülkeye yayılması bir rezalet, son kalanları sosyal medya baskısıyla hapis gibi kyk kapatmak başka rezalet. Kyk içlerindeki görüntüleri rezaletti. Orada yaşlıların bilinçsiz davranması var ama ne olursa olsun yayılma hızı bu kadar yüksek olan bir virüse karşı. 3 kişiyi gt kadar odaya kapatamazsın. Hiç değilse o şehirdeki otelleri kapatıp, 1 er kişilik odalara karantinaya kapatsalardı. Oraya kapanan kişilerden birinde virüs varsa, virüs kapmayan gerçekten çok şanslıymış. Şehirler açıklandı az çok kendini Kayseri, Konya belli ediyor. Ama yayılma patterni neymiş, şeffaf bir şekilde açıklarlarsa umreci tayfanın virüsü Türkiye'ye soktuğunu göreceğiz sanırım.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.

"mmcg" dedi ki;

Afrika'nın durumunu bilen var mı? Allah korusun biz ve diğerleri bir şekilde atlatırız da su ve gıda kıtlığı olan Afrika'ya yayilirsa komple bir kıtaya soykırım yapılmış gibi olur.

Aslında tam tersi hocam. Şehirleşmenin az olduğu bölgelerde hastalık hiçbir şey yapamaz. Atıyorum 1930'lardaki Türkiye olsa hastalık bize uğramazdı bile.Yurtdışından gelen az. Apartman, otobüs, metro vs gibi toplu bir araya gelme durumları yok vs. Afrika'da şehirleşme ne kadar bilmiyorum yalan olmasın ama nüfus kırsala yatay mimariyle yayıldıysa hiçbir sıkıntı olmaz. Daha önce de yazmıştım buraya köyde nenem benden daha güvende. Ben evden çıkmıyorum ama bir kez bindiğim asansöre 100 kişinin eli değiyor. Oysa köyde şimdi 100 kişi ya var ya yok. Geniş arazi, günde el teması ettiğin aile halkı hariç 3 5 kişi ya var ya yok. Şehirleşme salgınlarda malesef çok kötü sonuçlar doğuruyor.'
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Milyon lira kazanan oyuncuları rol model göstermek de bizim zrkamiyla alay etmektir. Evinde havuz, spor salonu, sauna, cinema, bahçe olan biriyle, ay sonunda çocuğuma ekmek nasıl goturucegim diyen bir mi? Kaç zaman oldu hala birı cevap veremedi. Çalışmaya mecbur olan ne yapsın? Her şeyimize karışan devlet zor güne düştüğümüzde 1 ay bize bakamıyor mu? Bakmak da temel insani şeyler barınma, su, gıda.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.

"minigolfmuduru" dedi ki;

NEŞ ALTINDA VAKİT GEÇİRİN
 
Virüs güneşin altında en fazla yaklaşık yarım saat dayanabiliyor. Bu nedenle güneşin altında daha çok vakit geçirmelisiniz.
 
Bi yandan bunu diyorlar, bi yandan da dışarı çıkmayın deniyor. Toplumun da kafası karıştı. Mesafe kuralına uyularak, kişisel temizliğe özen göstererek bir hava almanın zararı olmaz diyorlar, bi yandan da linç var.

Hocam herkes için bir değil. Ben apartmanda yaşıyorum. Asansöre bindiğim an günde 150 200 kişinin sürekli kullandığı 1 metrekare alan içinde, herkesin elinin gittiği tuşlara basacağım. Köyde nenem sokağa çıkar, havasını alır da şehir hayatında sokağa çıkmak=risk. En basitinden bim, şok, a101 kasiyerleri günde minumum 10.000 kişi ile yüz yüze geliyorlar. Aldığın para üstü, ambalajlı olarak aldığın ürüne bile senden önce dokunanlar vs vs. say say bitmez.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Aslında aşı kadar önemli hızlı test yapabilmek. Eğer 5 10 dakikada mobil şekilde test yapabilmenin yolu bulunduysa, bir hafta sonu sokağa çıkma yasağı tüm türkiye teste sokulmalı. 100.000 kişi de varsa 100.000 kişi, en azından durum kontrol altına alınır. Acil olanlar yoğun bakıma yatırılır, onun dışındakiler kyk vs. şeklinde daha düzgün izole edilmiş yerlere yatırılır. Taburcu edilirken herkes tekrar teste tabi tutulur. Yurt dışından gelen herkese de pasaport kontrol gibi bu virüs testinden yapılsa altından kalkarız gibi duruyor. 15 dk lık testin durumu maliyeti nedir cidden bilmiyorum ama ne 65 yaş yasağı ne de sokağa çıkma yasağı fayda edecek gibi durmuyor. Tedavi süreci uzadıkça da ekonomik olarak altından kalkılamaz noktaya gidiyoruz. Keskin bir çözüm olarak tek seferde tüm Türkiye'yi teste sokmak bana mecburi geliyor.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Bu bir yandan da psikolojik bir savaş. Karamsar olmaya gerek yok. Vaka sayılarıyla virüsün yayılmasının bir alakası yok. 5 gün önce de virüs vardı, vaka yok deniliyordu. Tamamen test sayısı ile alakalı bir konu. Günlük vaka artmıyor yapılan test sayısı arttığı için hastalık yayılıyor gibi gözüküyor. Hala mecburen sokağa çıkan biri olarak İtalya'daki ölümler bizi olumlu etkilemiş, bunu net görebiliyorum. Devletin aldığı tedbirler ile İtalya'daki ölümlerin sayısı insanları korkutmaya yetmiş. Virüsün daha öncekiler gibi sıradan olmadığını ben anlamıştım. Sosyal medya, yabancı ülkelerde olan olaylar vs. bilgiye çok hızlı ulaşıyoruz. Fakat kendi ailemi bile ikna edemedim ilk günler. Annem de babam da sokağa çıkıyordu. Şimdi çok şükür ikisi de eve kapattı kendini. Vaka sayısı artacak, ölümler de olacak ama sakin olmak zorundayız. Dünyadaki en büyük devletleri bile etkileyen bir sorun. Türkiye ölçeğinde bir problem olsa korkardık ama biz çare bulamadık ABD'de mi bulamayacak? Kendini kurtardı diyelim, dünya ile bağlantısını sonsuza kadar koparacak mı? Global bir dünyadayız. Bu corona zıkkımı da normal grip hüviyetine kavuşana kadar tüm dünya çaba gösterecek. Bu günlerde olabildiğince dikkatli olalalım. Elimizden gelen tedbiri yapalım ama olacağına varacak. Sıkmayın canınızı.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar
HABERLER