#
#
nunp, foruma yazdı.
4 tane pozisyon var babel in ceza sahasında pas çıkarmayıp vurduğu. O maçlarda sözde babel yüzünden puan kaybetmişiz. Fotoğraf üstünden oyuncu eleştiriyoruz. Koç Galatasaray 3 tane pozisyonla maç bitiriyor suçlu Babel olur. Babel konuşmaya devam edin diye hareket yaptı ama sonra tribünlerin hep destek olduğunu hatırladı gelip tribünleri alkışladı 20 saniye sonra. O hareket sosyal medyadaki eleştirenlere karşı yaptı. Bu arada güzel maçtı. Andone'nin golü çok güzeldi.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Dünya şampiyonuna evinde gol atıp sevinç gösterisinde kavga etmeyi başaran bi milletiz. Hiç mi konuşmadınız maçtan önce, birlikte selam vereceğiz ya da vermeyeceğiz diye. Tartışmanın yeri orası mi Allah aşkına.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Burak ozan gibi 2 3 çöp adam var. Kurtulursak turnuvada is yaparız. Uzun zaman sonra düzgün bi takıma sahibiz Allaha çok şükür.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Ozan'ı TSK kilosundan dolayı askere almaz. Tutuyor Şenol milli takıma alıyor... Burak ve Ozan olmasa puan alırız, defans ve kale çok iyi maşallah.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Hayali olduğunu biliyorum ama yine de söyleyeceğim. Bence ülkemizde futbol 30+30 oynanmalı ama süre sıfırdan başlayıp devam etmemeli. Aynı basketboldaki gibi, top oyunda olmadığı zaman süre direkt durmalı ve bu hakemin insiyatinde olmamalı. Kaleci atışı mı var, korner mi, taç mı, oyunun durduğu her an dakika da durmalı. 1. dakika taçtan süre çalmaya çalışan futbolculardan başka türlü kurtulamayız.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Dorukhana geçmiş olsun. Genç oyuncu sakatlıkları çok üzüyor.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Hakan Ozan'dan tertemiz sıyrıldı. Ozan hata yaptı, kaleci ile karşı karşıya kalacaktı adam. Sırf gol mol olur korkusuyla faul çaldı, faulü yapan Ozan olduğu halde. Son dklar Fener gol atsın diye kendi yırttı hakem. Maç Fenerin hakkıydı, en azından beraberlik gerekirdi ama hakem son 10 dk Türk futbolundan yine iğrendirdi.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Çok büyük rezil bir skor olmadıkça yenilirsek üzülmeyeceğim. Bazı topçular kendini kaf dağının ötesinde sanıyor. Taraftarın desteğiyle iki yıldır rakipsiz şekilde şampiyon olduk diye bi tarafı kalkanlar, sahada 2 metre öteye koşmaya tenezzül etmiyor. İsimlerin ve maliyetlerinin altında malesef eziliyoruz. O isim ve maliyeti yüzünden her maç ilk 11 yazılan isimler var. Sağlam bir tokat yersek, hoca bir şeylerin farkına varır. Skorlar, puan vs umrumda değil. Oynanan futbol vasat kere vasat. Belki de ilk 11 den 5 kişi kesip yedekler ile yeni bir 11 dizayn etmeliyiz ama hoca maalesef cesaret edemiyor. O sebeple beklentim yok. Şu stoper ikilisiyle çıkıyoruz ki karşı kadroyu telafuz etmek dahi istemiyorum. İnşallah bizim için milat olur. Tek tesellim ve beklentim bu.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Sanmıyorum yönetim dönsün bir gün kala. Deplasmancılar pamuk vs. getirip kendi önlemini alsın. Umarım tribüncülerin eziyet çekmediği günleri görürüz.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
nunp, foruma yazdı.
Özelden bir arkadaş bir iki soru sormuş. Daha önce de soran olmuştu. Buradan yazarak toplu cevap vereyim dedim aklında soru işareti olanlar için. Kendi bildiğim kadarıyla yazıyorum.
 
Özelden soran arkadaş varşova için sormuş. Şöyle söyleyim. Polonya'da bizdeki e bilete benzer bir sistem var. Yani bilet alırken bilgilerinizi alıyorlar. Burada şöyle bir durum var Biz Polonya'lı olmadığımız için kimlik değil pasaport üstüne bilet veriyorlar ama burada da şöyle bir ayrım var. Biz AB vatandaşı değiliz. AB vatandaşı olanların kimlikleri Avrupa genelinde geçerli sayılıyor. Bu konuyu sorduğum leh arkadaş bu değişebilir demişti. Yani Atıyorum bir İspanyol pasaportlu birine bilet verilebilirken bize verilmeme ihtimali varmış. Emin değilim dedi. En temizi kulübün mail adresine durumunuzu anlatan bir mail atmak. O kulüp bilet satıyor mu satmıyor mu öğrenmeniz olacaktır. Bilet sıkıntısı genelde çekmezsiniz. Polonya seyirci ortalaması çok yüksek değil. Stadlar yeni olduğu için pek sıkıntı olmaz. Her stadda mı var bu uygulama bilmiyorum ama ilk önce alt tarafın biletlerini sonra üst kısmı satma olayları var. Genelde stad yakınında store tarzı yerlerden bilet alabilirsiniz ama yine dediğim gibi mail atıp emin olmanızda fayda var. Çünkü hangi maça gideceğinizi bilmiyorum belki sistem de değişmiş olabilir. Genelde maillere cevap verirler basit bir İngilizce kullanın.
 
Varşova özelinde söyleyebileceğim eğer gidecek olan varsa Bilim sarayı ve Ulusal askeri müzeye gitmelerini tavsiye ederim. Polonya'da görülecek en güzel yerlerden ikisi ve birbirine çok yakın. Stada geçmek de kolay buradan. Bilim müzesi Avrupa'daki en yüksek yapılardan biri. İçerisi derya deniz bir gününüz çok rahat geçer. Ulusal askeri müzeleri benim gördüğüm en iyi askeri müzeydi. Polonya ikinci dünya savaşının en büyük mağdurlarından olduğu için çok fazla tank, uçak hatta enigma bile vardı. İlgisi olan biri için çok güzel bir yer.
 
Stada ulaşım otobüsle çok kolay. Tam önünden otobüs geçiyor. Apk ile konum bilginizi verip gitmek istediğiniz yeri söylerseniz hangi otobüse binmeniz gerektiğini söylüyor. Şimdi varşova'da kullanılan uygulamayı unuttum ama çok güzel bir uygulamaydı. Google arasanız bulursunuz bir çok alternatifini. Polonya'nın her yerinde şehir içi ulaşım kolaydır. Sadece ilgili apk'yı telefonunuza indirin yeter. Yanlış hatırlamıyorsam 2 küsür zloty'e 30 dklık bilet almıştım. Otomat var otobüsün içinde alıyorsunuz, ve okutuyorsunuz. Üzerine tarih ve dk işleniyor. Kontrol olursa görevli dk kontrolü yapıyor. O sebeple bileti alıp cebinize koymayın, bilet okutulmamışsa yine ceza veriyor. Genel olarak ucuzdur ulaşım dert etmeyin.
 
Polonya'da şehirler arası ulaşım açısından önereceğim ilk firma flixbus olur. Amaç a noktasından b noktasına en uygun şekilde gitmek olduğu için. Ayrıca uygulama üzerinden bilet alabiliyorsunuz, karekod okutma özelliği var. Bilet özelliklerinden otobüse bineceğiniz yerin konumunu, ineceğiniz yerin konumunu, otobüsün nerede olduğunu vs görebiliyorsunuz. Oldukça kalitesizdir ama en azından kimseyle muhatap olmadan apk ile işinizi halledebilirsiniz. İneceğiniz saatleri mantıklı seçmenizde fayda var. Terminaller genelde soğuk ve rahatsız oluyor. Özellikle ilk gece üzerinizde zloty olmadığı için sıkıntı çekebilirsiniz. Çek gibi değil malesef Euro işinize yaramaz. Bozdurup zloty almalısınız. Genelde çok büyük dolandırıcılık olmaz. Atm oranlarına internetten bakın ama en mantıklı yol yanınızda euro ile gidip onu bozdurmak sanırım.
 
Eğer Poznan'a gitmek isteyen olursa, Poznan terminali Avm gibi bir yerin dibinde. Ayrıca stad birkaç km kadar uzak. Çok rahat günübirlik maça gidebilirsiniz. Eğer birden fazla maça gitmek isterseniz günleri denk getirirseniz Poznan maçı tavsiye ederim. Otobüsten inmenizle stada girmeniz bir olur. Günübirlik çok rahat maç izlenir.
 
Onun dışında varşova'ya dönelim. Eğer varşova ya da herhangi bir Leh şehrine gidiyorsanız mümkünse ev tutmanızı öneririm. Hosteller vs ucuz olsun diye 10 kişilik ranza tarzı yerlere mahkum etmeyin. Polonya genel olarak ucuz bir ülkedir. Mümkünse birkaç kişi gidip, haftalık ev kiralamak yapacağınız en doğru şey olur. Hostelde kafanı koyacağın bir yastığın olur ama misafiriniz olabilir :) ben tek gidiyorum demeyin, misafiriniz büyük ihtimal olur. Anahtarı elinizde bir ev kadar güzel bir şey yok. Polonya bir çok yönden güzel. Eğer varşova'ya giderseniz cubano diye bir club var. Kesinlikle gitmenizi öneririm. Hafta sonları vs. çok sıra oluyor ama her türlü değer. Giriş ücreti 20 zloty gibi bir paraydı yani 30 lira. Fakat içerisi yanıyordu. Bu kadar fiyat performans beklemiyordum.
 
Başka kafanıza takılan soru bileti nerden alsak, başımıza iş gelir mi muhabbetleridir muhtemelen. Bileti kesinlikle kale arkasından almayın. Bilhassa tribün olan kısım. Maraton tribünü iyidir. İki tribünü de görürsünüz. Kale arkasında etiket olmama şansınız yok. Bestelere yalandan katılırım filan diye hiç düşünmeyin. Adamlar askeri nizamda tribün yapıyor.
 
Polonya genel olarak güvenli bir yerdir. Nihayetinde Avrupa ama gece sarhoştan bol bir şey bulunmaz. Ufak bir şehirdeyseniz hatta büyük bir şehir de olsa sakın Türkçe ya da İngilizce konuşmayın. Sarhoşa davetiye demektir gel benle uğraş diye. İlla başınıza bir şey gelir diye demiyorum yanlış anlamayın o kadar sıkıntılı bir yer değil. Sadece hiç bilmediğiniz bir yerdesiniz, olabildiğince başınıza iş gelmesin istiyorum. Kalabalığın arasında keyifli bir hafta yaşayın, kendinizi sıkıntıya düşürmeyin. Gece hayatı, alkol, genç nüfus bunlar birleşince illa ki bir şeyler oluyor. Fakat akıllı adam aradan sıyrılmasını bilir. Ben varşova'da gece sarjım bitmişti, döneceğim yerin de adını unuttum. Sıkıntılı bir bölgedeyim hissediyorum evlerin yapısından vs. 2 tane lavuk peşime karanlıkta takıldı. Ben hızlanıyorum bunlar hızlanıyor. Gece 3, telefonumda şarj yok. Üzerimde emanet yok, cluba çıkıyoruz diye boş çıktık yoksa o lavuklara bir sağlık koşusu yaptırırdım gece yarısı da neyse konumuz bu değil :D neyse baktım açık bir market var attım kendimi içeri. Telefonu gösterdim, şarj soketini gösterdim. Kadın taktı şarja sağolsun, kaldığımız hostelin adını buldum, haritayı açtım kendimi hostele attım. Hani ne kadar oraları bilirseniz bilin, bela heryerde başınıza gelebiliyor. Tek başınıza durduk yere başınıza iş almayın. Hiçbir erkekle muhatap olmanızı önermiyorum :D
 
Son olarak kendinizi etiket etmeden gezebilmeniz için bir kaç şey öğreteyim. Bunlar Lehçedeki en yaygın kelimeler. Bunları bilerek yaşarsınız yemin ediyorum :D
Okunduğu gibi yazıyorum ezber yapın diyerek.
Çest - Merhaba
Cenkuya-Teşekkür ederim
Cin Dobri - Günaydın ve iyi günler
Dobranos - İyi geceler
Pşepraşam - Özür dilerim ( Örneğin otobüste birinin arkasından geçeceksin, müsade eder misin manasında)
Proşe - Lütfen ve Rica ederim önemli değil manasında.
Buraya kadar olan kısım sizin zaruri ihtiyaçlarınızı karşılar
Bundan sonraki kısım lüx içinde yaşamak için, öğrenmek isteğe bağlı :D
Yak maşya imya - Adın ne
Yestem ... - Adım ...
Sohbeti ilerletmeye gerek yok 3 dk dans edin.
3 dk sonra
Yesteş taka piegna diyorsunuz çok güzelsin manasında
Kızın gözlerinin ahvaline göre maş piegna odşi de diyebilirsiniz. Çok güzel gözlerin var manasında.
Bundan sonra beraber çıkalım mı diye sorun ya vardır ya yoktur. Lehçe profesörü olacak halimiz yok iki kız yüzünden. Ben bu kadar lehçe ile çok rahat ve kral gibi yaşadım. Size de başarılar dilerim. Bu yazdığımın dışında sıkıntısı olan varsa yazabilir. Elimden geldiği kadar cevaplarım.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar