#
#
cozker, foruma yazdı.

"emrefb1907" dedi ki;


Tespite çok katılmıyorum. Galatasaray 90ların ikinci yarısını domine etmiştir doğru, görülmüş en büyük dominasyondur hatta UEFA Kupası da olunca ucunda. Fakat 2003-2008 dönemini de Fenerbahçe şüphesiz domine etti.

fenerbahçe'nin o dönem daum'u göndermesi bence çok ciddi bir hataydı.. daum döneminde fener çok etkili futbol oynuyordu, ardından zico'yla da kan uyuşmuştu, onuda gereksiz yolladılar bence.. sonrasında da birdaha belini doğrultamadı fenerbahçe.. özellikle 2014 veya 2015 yaz transferleri finansal olarak iyice çökertti fener'i.
galatasaray'ın dominasyonunu 90'lar değil, derwall'in geldiği 80'li yılların ortalarından itibaren saymak lazım.. 14 yıl aradan sonra gelen şampiyonluktan daha önemlisi avrupa'da sürekli başarılar kazanan bir sistem kurulmuştu florya'da.. derwall, denizli, feldkamp dönemleri ligde her yıl şampiyon olmasakta istikrarlı avrupa başarıları geldi, sonrasında terim'le lige de ambargo koymaya başladık.. son 5 yıldırda ülkece ekonomik çöküşünde etkisiyle avrupa başarıları bitti, ama domestik bazda rakiplerinde kötü durumda olmasından faydalanarak ambargo koymuş durumda galatasaray..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.
dün milano, bergamo ve verona'daki maçlar corona virüsü yüzünden iptal edildi, önümüzdeki hafta tüm lig maçları iptal edilebilirmiş italya'da.. çin ligide tatil edilmişti, bu işin sonu nereye gider bilemiyorum, tüm avrupa ve türkiye'ye sıçrar ve salgın bu hızla devam ederse tüm ligler yarıda kalabilir.. tabii bu işin sportif boyutu..
işyerleri, okullar başta olmak üzere tüm hayatı etkileyecek bir krize girersek baya zor günler bekliyor hepimizi.. umarım en kısa zamanda bir çözümü bulunur şu nalet virüsün..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.

"lagalugayapma" dedi ki;

 
oncelikle sukurler olsun allahim bu camianin 20 senelik makus talihi sonunda son buldu, biz uefa kupamiz var derken bize 20 sene diyenlere sesleniyorum, bizim kupamiz hala muzede, peki ya sizin gecilemez o kale ne oldu?

2. golü 50. dk'da atabilmiş olsaydık Fenerbahçelilerin bir daha 6 muhabbetini bile yapamayacakları bir skor doğabilirdi..
aslında bu durum eski ersun yanal takımlarında da sık sık yaşanan bir durumdu.. takımlarını fiziksel olarak çok iyi hazırlar ve rakibi bozup hızlı ataklarla sonuç alırdı.. bu esnada savunmayıda öne çekerek rakibi orta sahada iyice kıstırmaya çalışır ve takımıda formdaysa göze hoş gelen baskılı dominant bir futbol oynatırdı. ama fiziksel olarak takımı sezon içinde biraz düşüş yaşadığında rakibe bir sürü karşı karşıya pozisyonlar verip farklı mağlubiyetlerde alırdı.. dünkü maçta bu tarz bir maç oldu.. rakibi bozma olayında takımın en iyisi olan gustavo'da olmayınca, diğer oyuncularda da geçtiğimiz haftalara göre fiziksel veya moralmen bir düşüş olunca eski klasik ersun yanal takımlarında görülen rakibe bol miktarda pozisyon verdikleri bir karşılaşma yaşadılar.. o yüzden Galatasaray 2. golü geç bulduğu için tarihi bir farkıda kaçırdı diyebiliriz.. birdaha Fener'i asla böyle yakalayamayız..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.

"cozker" dedi ki;

Fenerbahçe'nin iç sahadaki yenilmeme serisi son yıllarda fener'in aleyhine işlemeye başladı bence.. seriyi devam ettirmek adına öncelikle yenilmeyelim psikolojisiyle çıktıkları için kadıköy'deki çoğu derbi berabere bitmeye başladı.. bu haftaki karşılaşmadada bilinç altında mutlaka yenilmeyip seriyi devam ettirme psikolojisi olacaktır fenerli futbolcular ve teknik direktöründe..

maçtan önce bunları yazmıştım.. sahaya çıkan kadroda bu durumu doğrular nitelikteydi.. 9 defansif oyuncuyla en azından beraberliği cebe koymayı hedefleyen bir takım vardı sahada.. ama haftalardır stoper özellikleri olmadığı için hatalı müdahalelerle penaltı yaptıran, sürekli yerini kaybeden jailson'u yine defansta oynatmak intihar gibi birşeydi. Galatasaray'ın çok net goller kaçırdığı ve şanssız bir gece sonucu muhtemelen yine berabere bitecek bir maçta yaptığı penaltıyla maçı kazanmamızı sağladı..
Galatasaray açısından bakarsak; kolay fikstürü çok iyi değerlendirip güzel bir seri yakaladık, takımın form durumu ve özgüveni yerine geldi ve bugünde fırsatı iyi değerlendirerek şampiyonluğun en büyük adayı haline geldik.. belki 2. yarının başlarında bir emre akbaba hamlesi maçı daha erken koparmamızı sağlayabilirdi.. fikstürümüz hiç kolay değil ama artık sivas, alanya, başakşehir deplasmanlarına çok daha özgüvenle gideceğiz.. Galatasaray bu havayı yakaladığında da genellikle şampiyon oluyor..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.
kara kutulara göre pilotaj hatası düşük seviyede çıkmış..

-----------------------------------------------
Sabiha Gökçen'de pistten çıkan uçağın kara kutuları açıldı
GÜNCEL HABERLERİ
| 20.02.2020 13:40 |
Son Güncelleme
20.02.2020 14:14
Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişinden sonra duramayarak 5 Şubat günü pistten çıkan ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği uçağın kara kutuları deşifre edildi. Kara kutulardan olumsuz meteorolojik şartlardan, kule ve hatta pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmal çıktı. Sanılanın aksine kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının düşük seviyelerde olduğunun saptandığı öğrenildi.
 
Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişinden sonra duramayarak 5 Şubat günü pistten çıkan Pegasus Havayolları uçağının kara kutuları Almanya'nın Braunschweig şehrindeki Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) tesislerinde önceki gün Amerikalı yetkililerin nezaretinde deşifre edildi.
 
UÇAKLARIN PAS GEÇTİĞİ BİLGİSİ TÜRKÇE VERİLMİŞ
Kulenin uçağa önceki uçakların pas geçtiği bilgisini Türkçe verdiği ve o sırada iletişim başta olmak üzere yardımcı görevlerle ilgili ikinci pilotun Hollandalı olması nedeniyle bunu anlamadığı ve kendisinden yapması beklenen muhtemel uyarıyı yapamadığı ortaya çıktı. Uçağın limitler içerisinde ve pilotların o an için risk almadan yaptığı normal iniş sonrası pistin son metrelerinde daha önceki iniş kalkışlar nedeniyle frenlemeye izin vermeyerek uçağın buz zemin üzerinde gibi kaydığı anlaşıldı. Pistin sonunda durma sahası yerine dik açılı bir yamaç bulunması ve yamacın kaymaması için yapılan duvar ise uçağın parçalanmasına neden oldu.
 
Kazanın üzerindeki perde, kara kutuların deşifre edilmesiyle aydınlanmaya başladı. İşte kazaya sebep olan hatalar zinciri:
Olumsuz hava şartları nedeniyle Pegasus'un kaza yapan uçağına inişinden hemen önce yıldırım düştü. Yıldırımlara karşı donanımlı olan uçaklar bundan etkilenmiyor. Ancak her iki pilot da prosedür gereği konsantrasyonlarını yıldırımın uçağın aletlerine bir etkisi olup olmadığına odakladı.
 
Bu sırada uçağı kaptan pilot kullanırken ikinci pilot ise iletişim ve aletlerin takibi görevine odaklanmıştı. Kule daha önceki iki uçağın pisti pas geçtiğini söyledi. Ancak bu uyarısını havacılık terminolojisine göre İngilizce yerine Türkçe yaptı. Kaptan 'Anladım' diye cevap verdi ancak iletişimden sorumlu Hollandalı ikinci pilot anonsu anlamadığı ve inişe saniyeler kaldığı için kokpitte koordinasyon bozuldu.
Bu sırada bir başka uçak, kaza yapan uçaktan hemen önce aynı arka rüzgarla kalkış yaptı. Bu da pilotlara her şeyin normal akışı içerisinde olduğu hissini yarattı.
O sırada arka rüzgar saatte 26.4 km süratle esiyordu. Pegasus Havayolları arka rüzgar pas geçme limiti saatte 28 km olduğu için pilotlar toleranslar içinde olan uçakla iniş kararı aldı.
Pistin uzunluğu 3 bin metre. Uçak, sanılanın aksine pistin ortalarına veya sonuna doğru sert olarak değil, normal bir mesafe olan pistin 705'inci metresine indi.
 
Pilotlar uçak indiği anda normal frenleme yapmaya başladı. Uçağın sürati saatte 98 km sürate kadar düşmesine rağmen o anda aniden arka taraftan gelen rüzgarın sürati saatte 51 km'ye çıktı. Bu itiş sürati arttırdı.
Pilotlar yine de duracaklarından emin oldukları için sert frenlemeden vazgeçerek ıslak zeminde kaymamak için kendi aralarında konuşarak pistin ortasındaki değil sonundaki çıkıştan dönmeye karar verdi. Bu sırada kabin içerisinde her şey normal olup uçak yavaşladığı için hostesler “Telefonlarınızı kullanabilirsiniz" anonsu yaptı.
Pilotlar sıklıkla kullanılmayan pistin sonundaki dönüşe doğru geldiklerinde iyice yavaşlamak için tekrar fren yaptı. Ancak muhtemelen uçak, pist üzerinde bulunan daha önceki yüzlerce iniş kalkışla oluşan lastik izlerinin üstüne inince kaymaya başladı ve hız hiç kesilmedi.
Sorun tam olarak bu anda başladı ve pilotlar bir anormallik olduğunu bu sırada anladı.
Pilotlar sert frene geçmelerine rağmen uçak 17 saniye boyunca pistin son 700 metresini kayarak ve hiç yavaşlamayarak
katetti. Bu süre ve mesafe normal zemin olması halinde daha hızlı bir uçağın bile durması için gayet yeterliydi.
 
Pistin sonunda “stop way" adı verilen bu gibi durumlarda uçağı hasar almadan durduracak yumuşak toprak zeminli saha yerine dik eğim bulunması nedeniyle uçak aşağıya yuvarlandı.
Dik zeminin kaymaması için yapılan istinat duvarı uçağın parçalanmasına ve hasarın artmasına neden oldu. Ancak yetkililer bu durumun aynı zamanda uçağın motorlarının koparak gövdeden ayrılmasına neden olduğu ve böylece uçakta yangın çıkmadığı görüşünde de birleşiyorlar.
KAİK DEVREDE
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kaza İnceleme ve Araştırma Kurumu (KAİK) yetkilileri tüm bu bilgiler ışığında, başta pistin en son ne zaman temizlendiği olmak üzere hava trafik kontrolörleri dahil araştırmayı daha geniş bir perspektife yaymaya hazırlandığı öğrenildi. Olayın hemen ardından uçağın sert inişi sonrası kazanın oluştuğuna yönelik açıklama ve yorumlar nedeniyle gözler neredeyse tamamen pilotlara çevrilmişti. Ancak gerek uçağın rüzgar limitlerinde inmesi gerek ise pistin ilk bölümüne teker koyması ve hatta uçağın neredeyse durma aşamasına gelmesine rağmen son metrelerde hızını hiç kesemeyerek kaymasının, inceleme heyetinin diğer risk faktörlerine de odaklanmasına neden olduğu bildirildi.
KAİK heyetinin kara kutu kayıtlarını almasıyla birlikte incelemeyi bu detaylar ışığında bu hafta başlatması bekleniyor. Kara kutuları Almanya'da uçağın üreticisi Boeing yetkilileri, Amerikan Havacılık Dairesi (FAA) yetkilileri, Amerikan Ulaşım Güvenlik Dairesi (NTSB) yetkilileri deşifre ederken KAİK yetkililerinin de gözlemci olarak bu gruba eşlik ettiği öğrenildi.
Kaynak: DHA
 
https://www.mynet.com/sabiha-gokcen-de- ... 106465409#
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.

"bestofgeorge" dedi ki;

Yarın öbürgün bu Süper Lig kabak tadı verdi Ultra Süper Lig kuralım deseler geçmiş şampiyonluklarınızın yok sayılmasına göz mü yumacaksınız ? :)

işte bende onu anlatmaya çalışıyorum. yarın birileri çıkıp yeni bir lig kuruyoruz, eski şampiyonluklar sayılmayacak derse ortalık yıkılır.. 1959'da sizin tabirinizle bu teklif yapıldığında niçin hiçbir Fenerbahçeli buna itiraz etmemiş. hatta bırakın itiraz etmeyi 40 yıllık fenerli halit kıvanç bile 1950 yılındaki bir yazısında, yapılan organizasyonların ülkenin hakiki birincisini ortaya koymadığını, sadece kendini avutmak için yapılan turnuvalar olduğunu ifade eden bir yazı kaleme almıştır. bahsetmiş olduğunuz turnuvalara takımlar b kadrosuyla çıkarken aynı günlerde oynanan İstanbul ligi maçlarına tam kadro ölüm kalım maçı havasıyla çıkmışlardır. siz şimdi hiç ciddiye alınmayan b kadrolarla çıkılan maçlardan elde edilmiş olan kupaları türkiye şampiyonluğu diye yutturmaya çalışıyorsunuz millete..
evet senin soruna gelelim; 1959'da yeni bir lig kuralım dendiğinde niçin hiçbir Fenerbahçeli bu duruma itiraz etmemiş?
 
ayrıca halit Kıvanç'ın mevzubahis yazısı ;
 
https://pbs.twimg.com/media/EECTGPUXYAAPPKm.jpg
 
http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Gun ... _x3D__x3D_
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.

"bestofgeorge" dedi ki;


Edit:Yukarıda başka bir arkadaş da La Liga'nın 1929 yılında La Liga adıyla kurulduğunu sanıyor galiba. Yazık...

ispanya liginden bahsediyorum, o zamanlar ligin isminin ne olduğu konumuz değil. bizim için 59 öncesi ifadesi neyse ispanya içinde 29 öncesi ifadesi aynıdır. oranın federasyonunun organize ettiği 1903-1928 arası turnuva ispanya kral kupasına dahil edilmiştir. 1929 yılında ispanya deplasmanlı futbol ligi kurulduktan sonra (şimdiki adı la liga olan) şampiyonlukları 1929'dan sonra saymaya başladılar yani. ispanya federasyonunun kurulduğu tarihten sonra federasyonun organize etmiş olduğu kupayı değil, ligin resmi kuruluş tarihini baz alıyorlar yani..
1929'a kadar oynayan futbolcuların emekleri alınteri ne oldu diye soracak olursanız, onlarda çeşitli kupalar kazanmışlar. ama bu kupalar la liga pardon ispanya ligi şampiyonluklarına dahil edilmemiş. barcelona 7 kere kazanmış mesela, şunları uyandırsanızda onlarda 1929'dan önceki şampiyonluklarımız diye ortalığı ayağa kaldırsalar. sizin kadar zeki değiller belli ki :)
 
http://rsssf.com/tabless/spanchamp.html
 
http://rsssf.com/tabless/spancuphist.html
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.

"bestofgeorge" dedi ki;

bu şampiyonlukların dünyadaki diğer bütün liglerin uygulamalarının aksine bizde Süper Lig şampiyonluklarına eklenmemesidir.

kendiniz uydurup kendiniz inanıyorsunuz.. la liga'da 29 öncesi şampiyonluklar hangi statüde değerlendirilmiş biraz araştırın isterseniz.. dünyadaki tüm liglermiş, pehhh!
1959 yılında hayatta olan dedeleriniz gerizekalımıydılar ki türkiye 1. ligi kurulduğunda buna hiç itiraz etmemişlerde, 50 sene sonraki torunlarının aklına gelmiş 59 öncesi şampiyonluklar :). yönetiminiz bu tür masallarla adeta uyutuyor sizleri, asla kabul edilme ihtimali olmayan tuhaf hayaller..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.
özlemişiz valla şampiyonlar ligini.. şu 2 maçıda aynı saate koymasalardıda 2'sinide izleyebilseydik keşke..
ingiltere'de rekorları altüst eden liverpool la liga'da dökülen atletico'ya 1-0 mağlup olarak turu zora soktu.. atletico defans yapıyor gibi gözüksede kalesine 1 tane isabetli şut çektirmediği gibi başka net fırsatlarda yakaladılar, değerlendirebilseler 2-0 falanda bitebilirdi maç.. oynadıkları futbol liverpool'a çok ters geldi, o yüzden rövanş maçıda hiç kolay olmayacak, şanslar eşit bence..
psg-dortmund maçını izleyemedim ama müthiş hücum hattıyla 2-1'in üstesinden gelir gibime geliyor psg..
 
bu akşamda milano'da atalanta-valencia ile tottenham-leipzig maçları var..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
cozker, foruma yazdı.
yücel ildiz-mehmet özdilek-bülent uygun.. bu nasıl bir başaşağı düşüştür.. bir sonraki hocada hakan kutlu olur herhalde!!
ligde düşermi düşmezmi bilemem ama yönetimsel anlamda açık ara lig sonuncusudur herhalde denizlispor..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar
HABERLER