#
#
HABERLER
Karar alınalı 9 gün oldu ama uygulamaya geçmesi tam 1 hafta önceydi. Yani 7 gün oldu. Sen yazdiginda 6. gündü. Daha hangi karar ne zaman uygulanmış haberin yok. Ama zaten 8-9 olmasi da bir sey ifade etmiyor. En az 14 gün gecmesi gerekiyor sonuçların alınması için. Bu, kararların, uygulamalarin işe yarayacaği anlamina gelmesin. Ama daha neyi nasil yorumlaman gerektiginin farkinda değilsin ama yazmaya gelince durmuyorsun.
 
Ikincisi; berberde uzun sure berberle yakin temas halindesin. Risk olan şey bu. Ve berber gün içinde birçok kisiyle yakin temas halinde. Restoranlarda özellikle iç kısımlarda oturup(havalar soğuyunca bu daha da artti), uzun uzun yemek yersen bu da risk. Bazen insanlar bir mekana girdi mi 1 saatten önce çıkmıyor mesela. Kapali ortamda uzun sure vakit geçirmek bulaşma riskini arttırır. Haliyle servis elemaniyla en fazla iki dakika surecek sipariş + hesap ödeme kismi, önlemini aldigin sürece sorun teşkil etmez. Iki taraf maskeliyse ve birbirinize çok yakin durmadiysaniz veya herhangi biri digerinin yüzüne öksürüp hapşirmadiysa (veya sarılıp öpüşmediyse ki servis elamanina sarılacağini sanmıyorum) sorun olmaz. Tabi yüzde 100 güvenlik sağlayacak degil bu, istisnasi olur, hijyeni yetersizdir vs... Bu nedenlerden dolayı dikkati en ust seviyede tutmakta fayda var. Karşındaki hijyeniyle dikkatiyle sana güven vermiyorsa, o dükkani tercih etmeyebilirsin tabi. Bu temaslari azaltabilirsin, gun icinde görustugun insan sayısını elinden geldigince asgari derecede tutabilirsin. Üstelik bunu herhangi biri sana yasak dayatmadan da yapabilirsin. Zaten yasaklar, toplumun büyük kısmının dikkati azalttıği veya devletin kontrol konusunda yetersiz noktalarda işliyor. Mesela 7-24 restoranlari denetleyemedigin için, en sonunda kapatmayı tercih ediyorsun.
 
Sonuç olarak "pozitif olan birini gordum, ona selam verdim ben de pozitif oldum" diye bir durum yok. Ebelemece oyunu gibi degil yani.
 
Bu arada 20.01de virus dolasima giriyor gibi kalitesiz bir espriye de açıklık getireyim. Burada istenen 20.00'den sonra herkesin olabildiģince eve kapanmasi zaten. 20.00'den sonra berbere gitme, markete gitme evde otur. Sen benim matematik hesabimi sevmezsin ama bu işletmelerin iki saat daha acik oldugunu dusun. İki saat içinde Tuŕkiye'de kaç tane berber, kaç tane müşteri aliyordur? Hem berberin, hem müşterinin traştan sonra ailesinin yanina gideceğini de düşün. Bir günde ortaya çikabilecek birkaç riski ve vakayı aşağiya indirmis oluyor. Senin gibi yasak sevdalısi biri buna niye karşı çikiyor onu da anlamadim. Berber aceleden traşı kötü yaptı herhalde..
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.