#
#
HABERLER

"sfenk35" dedi ki;

Ya iyi hoş güzel söylüyosunda, birader kim çıkarıp 250bin tl zınk diye vericek, adam ticaret yapmıyo ki orda oturmaya devam edeceğini varsayalım evinin değer kazanması ne ifade edicek o adama? 250bin kredi çeksen geri ödemesi 500bin kim girebilir bu dönemde o riskin altına ?
 
Bu iş için en mantıklı olanı bence kat sayıları arttırılabilir, yani 5 kat 20 daire var ise 7 kat 28 daire diyelim o yeni daireler müteahhitin olur, kurtarmaz ise kalan ücret ev sahipleri arasında karşılanabilir. Ha imar olayları nası olur zemin kurtarırmı yeni katlar daha risk oluştururmu orası meçhul tabi.

İşte diyoruz ya sonra, kardeşim nasıl şehir planlaması bu, altyapı nasıl yapılmış, burda 10 katlı binanın ne işi var VS.
İmar arttırınca da böyle oluyor işte :)
Yani genelde yapılan bu zaten, imar artışına gitmek. Bazı bölgelerde onu yapmazsan çözüm imkansız da olabiliyor, fikirtepe gibi.
 
Şöyle düşün, ikimiz aynı anda ev almaya kalkıyoruz. Sen borcun altına giriyorsun yeni bir daire alıyorsun 700bin liraya, benim belki öyle imkanım yok belki başka sebeple gidiyorum eski ev alıyorum 300 bin liraya. Sonra ertesi sene bir deprem oluyor, eski binaların riski gündem oluyor, ben evimi yenileyeyim diye belediye imar artışı veriyor bana. Bir sene kira yardımını da yapıyor. Gidiyorum bir sene sonra sıfır daire me dönüyorum. Benim de senin gibi 700bin liralık bir daire olmuş oluyor.
 
Belki sonunda olacak olan bu ama doğrusu bu değil
 
@ftorres35 hocam inan benim işime - mesleğim gereği - imar artışının olması gelir. Kilitlenmiş inşaat piyasası açılır. Yani bana sorsalar ben de imar artışı olsun isterim. O evlerin sahipleri de onu ister. Müteahhitler de onu ister.
Ama bu yanlış bişey. İmar affı gibi yanlış. İmar affına da laf etmemek gerek o zaman
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.