#
#
HABERLER

"jancker" dedi ki;


buradaki yorumları hayretle izliyorum. bir kere ithalata muhtaç olunur tıpkı maalesef bizdeki yanlış politikaların yarattığı gibi ama ihracata muhtaç olmak terimi biraz tuhaf ve kusura bakma ama cahilce olmuş...ihracata yönelik sanayileşen ve bunu başaran hangi ülke muhtaç duruma düşmüş bilhasta katma değeri yüksek ürünlerin ihracatı o ülkeye döviz getirir bolluk getirir o da içerideki tüketimi de tetikler, milli geliri ve refahı arttırır. İhracat yapan tekstil firmaları riyakarlık yaptı diyosun ben tekstil sektöründeyim iç pazara dönük çalışanlar da durdurmadı mı üretimi ? şuan dahi çoğunun durmuş vaziyette. isim vermiyim içeride büyük holdingler yapmıyor mu riyakarlık, yalakalık olsun diye bilhasta vergiden de düşeceğini bildiği için milyonları bağışlayanların çalışanlarına zorla bu süreçte yılllık izninden kullandırdığını hatta maaşının bir kısmını da işkurda sosyal mesafesiz yerde saatlerce sıra bekletip aldırdığını da bilirim...konumuza gelelim önce İngiltere'yi eleştiriyordunuz kalan sağlar bizimdir vari uygulaması için bakın orda öyle burda önlem alınıyor diye şimdi avmlerin açılmasını normal karşılıyorsunuz. Almanya günlük vakasını 500'ün altına düşürdü de normalleşiyor. Güney Kore keza her gün 15 20 vaka ancak açıklıyor haftalardır da normalleşiyor. üstelik oranın insanı bilinçli kurallara uyan bir toplum....bizim için ise erken diyoruz. bunda yanlış olan ne var? o zaman bayramda da yasak olmasın şimdi neden yasak var her birey kendi sağlığından sorumludur isteyen evinde durur isteyen bayramlaşır... ihtiyat akçesi ağustos böceği konuları da farklı değil şöyle bağlantılı sana açıklayayım, 2 3 hafta blok karantina uygulanabilip esnafına halka destek olunabilseydi borçlandırarak değil yalnız, şu an vakalar o bahsi geçen ülkeler seviyesine düşebilirdi. ama ekonomi dibi gördüğü için yapılamadı. Tekrar hızla yayılırsa o zaman yine önlemler alınır yorumun da bana göre çok yanlış ileride günlük 15bin 20bin vakalar olmasın ekonomi iyice dibe vurmasın diye zaten şu an bunlae yapılmalı tedbirler erken kaldırılmamalı. tedbir oluşabilecek kötü senaryo oluşmasın diye alınmalıdır. kötü senaryo gerçekleştikten sonra alınan tedbir artık geç kalınmış bir tedbirdir

Hocam pekala ihracata muhtaç olmadan yaşayabilirsin, kapitalizmin esiri değilsen. Yaşanan krizle ilgili bizzat etkilenmiş biri olarak yazayım, geçen yıl tarihi kar rekoru kıran firmalar devlet desteği kovaladı krizde, devlet desteğini zaten borçla iş çeviren firmalar alamadı. Ağustos böceği yaşam modeli pandeminin sorunu değil genel bir sorun, pandemi olmasa bile devletin itibara ihtişama yönelik yatırımları yanlış idi. Pandemi olunca da etkisi gözüktü. Nasılki insanlar eve giren her parayı harcamak zorunda değil ama bir miktar kötü günlere birikim yapmak zorunda, devlet de kasasına her giren parayı harcamak zorunda değil. İnsanların bu krizden çıkarması gereken ders hem ev ekonomisinde hem de devlet ekonomisinde bu eğilimde tercihlerde bulunmak olmalı. Hala insanlar açlık seviyesinin altında yaşarken Çanakkaledeki bir köprü açılışıyla mest oluyorsa hiçbir ders çıkarılmamış. Sanki o köprü olmasa insanlar karşıya geçemiyor. Ülkenin önceliği bu mudur yani? Ben hakikaten maaşımdan kesilen alışverişlere eklenen vergilerimin bu israfa gitmesinden rahatsızım. Ben vergilerimi devletin devamlılığ için mebusundan memuruna güvenlikçisine maaş olarak dağıtılmasını, ve zor günlerinde insanlara işsizlik fonu olarak dağıtılmasını istiyorum sadece. Verdiğim motorlu taşıtlar vergisinden bir kuruş daha fazla paramı yol yapmaya kullanıyorlarsa hakkım o yolları o köprüleri yapanlara ve oralardan geçenlere helal değil.
 
Ülkedeki normalleşme ile alakalı olarak da bence geç bile kalındı, ortada sağlık sistemini çökertecek büyüklükte bir tehlike şuan için yok. İnsanlar da daha bilinçli, eğer kendini koruyamıyorsa da bu saatten sonra kendi sorumluluğu. Sadece hijyen bilinci yetersiz 20yaş altının sokağa çıkması sakıncalı şuanda. Maske kullanımını zorunlu hale getirip, hijyen koşullarına riayet ederek insanlar korunabilir. Devlet de öncelikle büyükşehirlerde vatandaş talep etsin etmesin %100 testi hedeflemeli, bunu yaparkende siyasi sürtüşmelerden uzak kim prim yapar kim yapmaz hesabı yapmadan tüm kurumlarıyla ortak hareket etmeli. Şuan aktif 100bin vaka varsa da enaz 1milyon farkında olmadan atlatıp iyileşen vardır.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.