#
#
Oyunun hakimi Uruguay'dı ama Fransa zorlandığı karşılaşmada seri penaltı atışları sonunda kupaya ulaştı.
14/07/2013 - 10:36
Turnuva başlarken 24 takımın kadroları ele alınıp, fikstür ve izlenecek yol ile değerlendirildiğinde iki takım diğerlerinden ayrılıyordu. Fransa ve İspanya'nın finale kadar tekrar karşılaşmayacakları görüldüğünde A grubunun kapanış maçı birçokları tarafından ''erken final provası'' olarak adlandırılmıştı. Çeyrek finallere kadar bozulmayan görüntüde, aksayan iki takımdan birini turnuvanın dışına itmeyi başaran Uruguay, final denkleminin bilinmeyeni olmayı başarıyordu. Fransa, favori olarak finalde tek başınaydı ve rahat bir şekilde kupaya ulaşması bekleniyordu. Sonuca ulaşmayı başarsalar da, işler hiç onların istediği gibi gitmedi. Hatta ikinci devrenin son bölümlerine doğru gelişen Uruguay atağında Gümüş Top ödülünü kazanan Nicolas Lopez kahraman olmaya çalışmasa, topun rengi altına dönebilirdi.
 
Fransa'nın maç öncesinde beklenen kadrosu eksiksiz şekilde sahadaydı. Cezalı Samuel Umtiti'nin yerine Lyon'dan takım arkadaşı Sarr sahadaydı. Turnuva başından beri çözemediği orta saha denklemini Türkiye maçı ile birlikte serbest üç iç oyunculu 4-5-1 ile onaran teknik direktör Pierre Mankowski, eleme turlarında çalışan düzeninden vazgeçmemişti. Öte yandan Uruguay, U-20 takımından ziyade bir A milli takım havasında takım yapısıyla sahaya çıkarken, en büyük sürpriz turnuva sonunda Manchester United kampına katılacak olan Guillermo Varela'nın kenarda başlamasıydı. 4-4-2 kırması 4-4-1-1/4-2-3-1 yapıları ile Fransa karşısına çıkıyorlardı.
 
Maç öncesi Uruguay'ın yapması gerekenler listesinin başında, onları buraya getiren organizasyonlarını kusursuz uygulamaları ve savunma seviyelerini arttırmaları geliyordu. Maçın başında final stresi ile biraz sallansalar da ilk 10 dakika sonrasında oyununu oturtan Uruguay, tempoyu düşürdü ve dünyanın en iyi orta saha üçlülerinden olabilecek Veretout-Kondogbia-Pogba üçlüsünü sertlik seviyesini de arttırarak sindirmeyi başardı. Savunmada Yaya Sanogo'ya karşı yaşadıkları boy dezavantajını, orta saha yardımı ile çözmeyi başaran Uruguay, rakibin orta saha-hücum bağlantısını kopararak Fransız oyuncunun indirdiği topları süpürmeyi başardı. Kenarlara attıkları çift dikişin yanında, ön taraftan orta sahaya da sık sık yardım getiren Uruguay ilk 45 boyunca maçı kilitleyince, seyirciler oldukça sıkıcı bir maç izlemek zorunda kaldılar.
 
İkinci devrede, özellikle 60'tan sonra oyuna tamamen hakim olan Uruguay'ın takım organizasyonunu maksimize etmek adına hücumdaki yeteneklerinin bazılarından vazgeçmesi pozisyon bulmasına engel oldu. Fransa çıkamasa da belli bir seviyenin üzerinde savunma yaptı. Yine de iki tarafın da bulduğu önemli pozisyonların en değerlisi Nicolas Lopez'in bencilliğine kurban giderken, Uruguay muhtemel şampiyonluktan oluyordu. Uruguay'ın kontrol manyaklığı, Diego Rolan gibi bir hücum silahının 120 dakika boyunca kenarda kalmasına neden olurken, Fransa'nın ilk 11'i ile kulübesi arasındaki uçurum, Mankowski'yi zorunlu değişiklikler dışında maçı izlemeye zorluyordu.
 
120'ye giderken, az da olsa kıpırdanmalar Güney Amerika temsilcisinden geldi. Geoffrey Kondogbia ve Jordan Veretout sahadan silinirken, Paul Pogba son 60 dakikalık periyotta orta saha yükünü büyük ölçüde tek başına çekti. Thauvin'ın ikinci yarının bir bölümünde Messi'ye özendiği dönemi saymazsak, Bahebeck ile birlikte pasifize olduğu maçta Digne-Foulquier ikilisi de önlerinde oynayan oyuncuların kötü performansından etkilendiler. 71'de oyuna dahil olan Arrascaeta kadife ayaklara sahip olmasına ve kalan 50 dakikada en üretken oyuncu olsa da eksik bir şeylerin olduğunu hissettirdi. Fransa, yürüye yürüye geldiği finalde, yürüye yürüye penaltı atışlarına gidiyordu. Uruguay ise İspanya'dan sonra, Fransa'ya karşı da kalesini gole kapamıştı.
 
Penaltılar yazı tura işi. Eğer kalenizde Areola gibi geleceği parlak bir kaleciniz varsa, sizin tahmininizin tutma olasılığı yükseliyor. Nitekim ilk iki penaltıyı kurtararak başlayan Areola, takım arkadaşları dörtte dört yapınca zaferin mimarı olmayı başardı. Uruguay'ın oynadığı, Fransa'nın idare ettiği finalde kalite zafere ulaşan taraf oldu. Fransa, parlak kadrosuna karşın silik oyununa rağmen kupaya ulaşmayı başardı; ancak daha büyük bir dominasyon kurmaları herkes tarafından beklenendi. Sahaya bakıldığında zaferi rakibinden daha çok hak eden 3.5 milyon nüfuslu Uruguay'ın ise geleceğe dair haklı beklentilerinin olduğunu söylemek, hayalcilik olmaz.
 
Maçın Yıldızı
 
Sebastian Cristoforo: Uruguay orta sahasının lideri çok sayıda top kazanmasının yanında, takımın ataklarını da organize eden isimdi. Zaman zaman oynadığı sert futbolla Fransa orta sahasını geri adım atmaya zorlayan Cristoforo, savunma arkasına attığı toplarla da arkadaşlarına pozisyonlar hazırladı.
 
Öne Çıkanlar:
 
Kurt Zouma: Fransa eğer penaltıları görebildiyse, bunda Zouma'nın katkısı çok büyük. St Etienne'in savunmacısı çabukluğu, güçlü fizik yapısı ve hava hakimiyeti ile genç yaşına rağmen kusursuz bir performans sergiledi. Önümüzdeki yıllarda Avrupa'nın elit savunma oyuncuları arasında onu görmemiz olası.
 
Gaston Silva: Uruguay Kaptanı, yaptığı bir iki zamanlama hatasını saymazsak mükemmele yakın bir maç oynadı. Çabukluğu ile savunmayı toplayan genç oyuncu, boy dezavantajı olmasına karşı Yaya Sanogo'yu da sahadan silmeyi başardı.
 
Alphonse Areola: Kurtardığı penaltılarla şampiyonluğu getiren isim oldu. Altın Eldiven ödülünü alamamış olması şaşırtıcı. Turnuvada çizdiği görüntü ile en iyilerin kumaşına sahip olduğunu gösterdi.
 
Nicolas Lopez: Uruguay'ı buraya getiren isim olmasına karşın, bencil davranarak takımını şampiyonluktan eden isim oldu. Fransız savunmasının arkasına yaptığı koşularla rakibi birçok kez zor duruma düşürmesine karşın son hareketlerde yetersiz kaldı.
 
Paul Pogba: Sezon içerisinde izlediğimiz Pogba düşünüldüğünde, turnuva boyunca belki de performansının %30'unu izleyebildik. Maçın ilk yarısında kayıptı. Ancak ikinci yarıda Fransa orta sahasında tek başına direndi. Maç boyunca sergilediği liderlik özellikleriyle gerçek bir kaptan olduğunu herkese gösterdi. Altın Top ödülü, ona çok yakıştı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de dikkat çeken orta üst seviye modellerden Samsung Galaxy A71 ve Samsung Galaxy A51 modellerine Galaxy...