#
#
Ülkede ayrı sınıfları temsil eden Olympiakos ile Panathinaikos arasındaki maçlarda yaşanan olaylar, futbol ve basketbol başta olmak üzere birçok branşta görülüyor.
25/11/2015 - 13:30
Yunan haber ajansı ANA-MPA'nın spor editörü Ioannidis, ''Holiganların çok azı gözaltına alınıyor, hakim karşısına çıkarılıyor ya da parmaklıklar ardına gönderiliyor. Bu da şiddetin sürmesine yol açıyor.'' dedi.
 
Dünyanın en ateşli derbileri arasında  gösterilen Olympiakos-Panathinaikos karşılaşmaları, performanslardan çok iki  takım taraftarının çıkardığı olaylarla gündeme geliyor. Taraflar arasındaki rekabet, kulüplerin ülkede ayrı sınıfları temsil  etmesine de dayanıyor. Panathinaikos, elit sınıfın takımı olarak bilinirken, Pire'de kurulan Olympiakos ise emekçilerin takımı olarak gösteriliyor.
 
Futbolla sınırlı kalmayan iki ekip arasındaki mücadele, basketbol  başta olmak üzere diğer branşlarda da görülüyor. İki takımın maçlarında yaşanan  yaralanmaların ve ölümlerin ardından rakip takım taraftarı çeşitli cezalarla  statlara alınmıyor.
 
Olayların nedeni için ortak görüş: Ekonomik kriz
Ülkede görev yapan birçok gazeteci, son dönemdeki olayların en önemli  nedeninin ekonomik kriz olduğu görüşünde birleşiyor. Yunanistan haber ajansı ANA-MPA'nın spor editörü Ioannis Alexandros  Ioannidis, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, mali krizin ülkedeki gençleri  şiddete yönelttiğini belirterek, "Gençler şiddete başvurup bir kaos ortamı  yaratarak ekonomik ve sosyal problemlerini unutmaya çalışıyor. Ayrıca takımların  fanatik taraftar grupları, ailelerin, kadınların ve çocukların maçlarda nadiren  görülmesine sebep oluyor." ifadelerini kullandı.
 
Yasaların yeterince uygulanmadığını vurgulayan Ioannidis, "Birçok  politikacı bu soruna çözüm üretmeye çalıştı ama çoğu girişim hayata geçirilmedi.  Gerçek şu ki holiganların çok azı gözaltına alınıyor, hakim karşısına çıkarılıyor  ya da parmaklıklar ardına gönderiliyor. Bu da şiddetin sürmesine yol açıyor." şeklinde konuştu.
 
Ülkenin en çok şampiyonluk yaşayan takımı Olympiakos'un, hakemleri  etkilediği görüşünü savunan Ioannidis, bunun da iki ekip arasındaki rekabeti  körüklediğine dikkati çekti.
 
Euronews Yunanistan'ın spor editörü Yannis Karagiorgas ise ülkedeki  ekonomik krizin, kulüpleri Avrupa kupalarında kazanılacak gelire mahkum ettiğini  savunarak, "Kulüpler yeterli paraya sahip değil. Bu yüzden UEFA Şampiyonlar  Ligi'nde kazanılacak gelir onlar için çok önemli. Her kulüp ligde birinci olarak  UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı ve kupadan gelecek geliri elde etmeyi  hedefliyor. Ayrıca rakiplerinin hakemlere para teklif ettiğini açıklayarak,  taraftarı şiddete yöneltiyorlar. Çoğu başkan, hakemlerin ve şiddet olaylarının  arkasına saklanarak başarısızlıklarını gizliyor." diye konuştu.
 
Cezaların eşit şekilde uygulanmadığını da öne süren Karagiorgas, "Büyük kulüpler ne zaman cezalandırılsa, baskı uygulayarak bu cezaları  kaldırtıyor. Hükümet, kulüp gelirlerini kısmak, aşırı taraftar gruplarını  dağıtmak ve maçları ertelemek dışında bir şey yapmıyor." şeklinde görüş belirtti.
 
Cezalar yolda
Yunanistan Süper Ligi'nde 21 Kasım Cumartesi günü Panathinaikos ile  Olympiakos arasında oynanması gereken derbinin, yeterli güvenlik önlemleri  alınmaması nedeniyle ertelenmesinin ardından ev sahibi Panathinaikos'a ceza verilmesi bekleniyor.
 
Yunanistan Spor Bakanı Yardımcısı Stavros Kontonis, maç öncesi çıkan  olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, bu görevi üstlendiği günden bu yana Panathinaikos Kulübü'nün iki kez taraftarı yüzünden problem yaşadığını söyledi. Spor yasasının kesinlikle ve titizlikle uygulanacağını ifade eden Kontonis, sporda şiddeti önlenme vaktinin geldiğini belirtti.
 
Spor yasasına göre, çıkan olaylardan Panathinaikos takımının sorumlu bulunması halinde takıma, hükmen mağlubiyet, 3 puan silme, 2 ile 4 hafta arasında  seyircisiz oynama ve 70 bin ile 150 bin avro arası değişen para cezasının verilmesi, iki takımın da sorumlu tutulması halinde ise maçın 15 gün içinde tekrar oynanması öngörülüyor.
 
Başkent Atina'daki Apostolos Nikolaidis Stadı'ndaki karşılaşma öncesi  ısınmak için sahaya çıkan Olympiakoslu futbolculardan Alfred Finnbogason, tribünlerden atılan bir meşale nedeniyle hafif şekilde yaralanmış, maçın hakemi  Andreas Pappas, yeterli güvenlik önlemlerinin alınamaması nedeniyle mücadeleyi başlatmamıştı.
 
Karar üzerine saha içi ve dışında Panathinaikos taraftarı ile güvenlik  güçleri arasında arbede yaşanmış, çıkan olaylarda 16 taraftar tutuklanmış ve 3  polis yaralanmıştı.
 
Derbi tarihi olaylarla dolu
Apostolos Nikolaidis Stadı'nda, 22 Şubat'taki Panathinaikos-Olympiakos  derbisinde de taraftar olayları yaşandı. Maç öncesinde, Olympiakos Başkanı Evangelos Marinakis'in sahaya  inmesinin ardından oyun alanına giren Panathinaikos taraftarıyla polis arasında  arbede yaşanmış, güvenlik güçleri Marinakis'i çembere alarak soyunma odasına  götürmüştü. Olayların ardından Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Süper Lig'in bir haftalığına ertelendiğini duyurmuştu.
 
İki takım arasında 16 Ocak 2008'de yapılan maçtan sonra taraftarlar arasında çıkan kavgada 24 yaşındaki bir Olympiakos taraftarı göğsüne aldığı bıçak  darbesiyle hayatını kaybetmişti.
 
Nisan 1993'te ise iki takım arasındaki basketbol maçının ardından, 5 kişinin bıçaklı saldırısına uğrayan bir Panathinaikos taraftarı yaşamını yitirmişti.
Kaynak: NTVSpor
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple’dan yaz sonunda gelecek iPhone 12 ailesi gündemden düşmüyor. Bu sefer fiyat konusunda...