#
#
Çeşme’nin bu yıl ikinci kez ev sahipliği yaptığı GranFondo’nun ilk gününden geride kalanlar...
05/11/2017 - 07:27
Çeşme Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan Veloturk GranFondo Çeşme, ikinci gündeki yarışlar öncesinde ilk gününde halk ve sporcularla kucaklaştı. 1400’ün üzerinde sporcunun sabah 10-akşam 10 arası kayıt olarak numaralarını ve teçhizatlarını aldıkları günde sponsor markaların çadırlarında gün boyu hareketlilik vardı. İlk gün eğlence sürüşü, sporcu kayıtları, bisikletli yaralanmaları sunumu ve teknik toplantıların ardından Çeşme Belediyesi’nin kumru partisi ile ilk gün sona erdi.
 
Expo Alanı
Ekip olarak kahvaltının üzerine Manivela Coffee Truck’ın aromatik kahveleri ile günü açtık ve sponsor çadırları arasında eğlenceli bir gün yaşadık. Bizlerle ve sporcularla beraber Çeşme halkı arasındaki bisiklet meraklıları da akşama dek açık kalan Expo alanında bisikletle ilgili meraklarını giderdi. Sponsor çadırlar sırasıyla Lapierre, Carraro, Shimano, Totoya Hibrid ve Pınar Protein’den oluştu. Lapierre ve Carraro çadırlarında markaların modellerini inceleme ve test etme fırsatı sunulurken, hemen yanındaki Shimano çadırı ise “servis çadırı” olarak hizmet verdi ve yarışa gelen yüzlerce sporcu için teknik destek sağlandı ve bakım yapıldı. Son rötüşları yapılan bisikletler 100 ve 47 km’lik parkurlar için hazır hale geldiler. Toyota Hibrid çadırında tandem bisikletteki hız yarışında bisiklet meraklıları ücretsiz fidan diktirmek için pedalladılar.
 
Bizler için en ilgi çekici detaylardan biri hiç şüphesiz el yapımı şık, göz alıcı ve benzersiz bisikletleriyle Brelis çadırı oldu.
 
11.30’da ise Veloturk ekibi önderliğinde hem uzun hem de kısa parkurun ilk 11 kilometresini test etme imkanı bulunan “Fun Ride” yani eğlence sürüşü yapıldı ve bu kısa rotada yarışa katılacak olan, katılmayan, bisikleti olan herkes beraber pedal çevirmenin tadına vardı.
 
Veloturk
Sponsorların katkılarıyla bu yıl 500 çocuğa bisiklet vermeyi başaracak olan Veloturk ekibi, Argeus Travel’ın organizatörlüğünde 100 ve 47 km’lik iki parkurla 1400’den fazla sporcuyu ağırlıyor. Hem Veloturk hem de Argeus Travel’ın her metresine özenle yaklaştıkları parkurlarda son gün, son dakikaya kadar ince dokunuşlar yapıldi. Farklı yaş kategorilerinin yanında paralimpik ve görme engelli kategorileri ve bulunan Veloturk GranFondo Çeşme, her iki parkurda da sona erdikten sonra ödül töreni ile sonra erecek ve bisiklet meraklıları bir sonraki GranFondo’yu iple çekmeye başlayacaklar.
 
Brelis
Günün bizler açısıından sürpriz ve keyifli kısmı Brelis ile tanıştığımız dakikalar oldu. Tamamen el yapımı çelik kadrolardan oluşan bisikletler üreten Brelis ile keyifli ve bilgi dolu bir röportaj gerçekleştirip markanın doğuşunu, geçirdiği süreçleri ve beklentilerini konuşarak bilgi sahibi olduk. İlerleyen günlerde hem videosuyla hem de yazılı versiyonuyla Brelis röportajımız sizlerle olacak. Kadrosunun her bir açısını tamamen kendi vücudunuza ve konforunuza göre hazırlatabildiğiniz Brelis’in çelik bisikletleri, karbon ve alüminyum bisikletlere çok ciddi ve sıra dışı bir alternatif olarak öne çıkıyor. Bizim röportaj yaptığımız dakikalarda sipariş için yaklaşık 8 aylık bir sıra bulunuyordu ki her yeni siparişle bu süre daha da uzayabiliyor. Bir “hobi” olarak Brelis, zaman geçtikçe, yurt dışı el yapımı kadro üreticileriyle de yapılan bilgi alışverişleri ile hobi olmaktan çıkıp bir iş ve mesleğe dönüşüyor. Brelis, tamamen kendine has tasarım detaylarıyla ve baştan sona özen gösterilen maşa ve kadro tasarımıyla hem bizden hem de çadırı ziyaret eden meraklılardan büyük ilgi topladı.
 
 
Teknik Toplantı
Veloturk’te günün en önemli anlarından biri hem kısa hem de uzun parkırlar için düzenlenen teknik toplantılardı. Özellikle yarışla ilgili güvenlik uyarıları, beslenme istasyonlarının konumları ve genel kurallardan sonra gelen soru-cevap kısımları birçok tartışmaya, bilgi alışverişine ve şakalaşmaya sahne oldu. Uzun parkurdaki 3 kilometrelik zorlu ve nispeten sıkıntılı kısım birçok sporcu için soru işaretleriyle doluyken yolun belli bölümlerindeki farklı yol şartları sebebiyle Veloturk ekibinin önemli ismi, Eurosport’un daimi yorumcusu Sarper Günsal, aynı anda üç farklı büyük bisiklet klasiğini bir arada sunduklarını belirterek toplantının en keyifli anlarından birine imza attı. 3 km’lik yolun özellikle son 1 km’sindeki çakıl ve taş ağırlıklı bölüm bazı sporculardan ciddi eleştiri alırken, o bölümler için farklı güvenlik önlemleri alınması yolunda fikirler paylaşıldı ve hem sporcular hem de Veloturk ve Argeus Travel ekibi ne yapılabileceği konusunda birbirlerini detaylı şekilde dinlediler. İki parkur için de uzun uzun tüm merak edilenleri yanıtlayan ekibin toplantılarını Instagram ve Twitter/Periscope hesaplarımızdan yaptığımız canlı yayınlarla biz de baştan sona yayınladık.
 
 
Toplantıda zaman limitlerine her fırsatta vurgu yapılsa da kesinlikle dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise sık sık bunun rekabetçi bir yarıştan ziyade herkesin kendisiyle yarıştığı bir oganizasyon olduğunun hatırlatılması ve temel amacın çocuklara bisiklet hediye etmek olduğuydu.
 
Kumru Partisi
Yarışın son hazırlıkları, sporcuların kayıtları, Expo alanındaki yoğunluk ve teknik toplantılar ile yorulan ve karnı acıkan sporcu, görevli ve basın ekibini memnun etmek isteyen Çeşme Belediyesi, Expo alanına kurduğu iki Çeşme Kumrusu standı ile katılımcı herkese kumru ve ayran ikram etti. Günün yorgunluğu hep beraber Expo alanındaki Kumru Partisi ile atılırken sporcular da basın ve Veloturk ekibi ile beraber vakit geçirerek yarış için son konuşmaları yaptılar. Lezzetli kumruların ardından sporcular, görevliler, Veloturk ekibi, Argeus Travel görevlileri ve basın mensupları Çeşme sokaklarına ve otellerine dağılarak yarışı beklemeye başladılar.
 
Yarış öncesi ambiyans
Expo alanında sabah 10.00’da başlayan hareketlilik, Türkiye’nin dört bir yanından ve İtalya, İsviçre ve Yunanistan gibi ülkelerden gelen sporcularla zirve yaptı. Yarışlara katılacak herkes gün boyu Expo alanında veya Çeşme sokaklarında vakit harcarken bazı sporcular da parkurun belirli noktalarını takım halinde veya bireysel olarak test ederek zorlu güne hazırlık yaptılar. Hemen hemen tüm sporcular rekabet etmek yerine burada beraber yarışmanın ve bir amaç uğruna bir araya gelmenin bilincindeydiler.
 
Türkiye’nin birçok farklı yerinden bireysel olarak yüzlerce sporcu katılırken, bir o kadarı da 5’ten 25’e kadar değişen sayılarda ekip veya takım olarak Çeşme’ye geldiler. Takım olmanın ve takım halinde belirli bir stratejiyle hareket etmenin ne kadar önemli olduğu ise sporcuların heyecanlarının, yetenekleriyle ve performanslarıyla birleşeceği 5 Kasım sabahı belli olacak.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy S8, S8+ ve Galaxy Note 8 kullanıcıları için güzel haberler gelmeye devam ediyor. Çok...