#
#
U20 Dünya Kupası F Grubu’nda sergilediği performans ile Bursalı sporseverlerin beğenisini toplayan Uruguaylı Diego Laxalt, bundan sonra maç kaybetmeyeceklerini belirterek, kupadaki iddialarını ortaya koydu.
28/06/2013 - 14:28
Ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda Uruguay’ın yetenekli oyuncusu Diego Laxalt ile Bursa’dan ayrılmadan önce bir araya geldik. Yeni Zelanda maçı öncesi konakladıkları otelde gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, önümüzdeki sezon İtalya Serie A’da Inter forması giyecek olan Laxalt, turnuvadaki iddialarını ortaya koyarken, şampiyon olabilecek güce sahip olduklarını söyledi. U20 Dünya Kupası sayesinde Türkiye'ye ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini dile getiren Diego Laxalt, “İleride Türkiye’de forma giymeyi düşünür müsün?” şeklindeki sorumuza ise, “Neden olmasın” yanıtını verdi.
 
INTER’E TRANSFER OLDU
İtalyan vatandaşlığını da alan Uruguaylı Diego Laxalt, ülkesinin köklü takımlarından Defensor Sporting Club altyapısından yetişti. 2012 yılında profesyonel olmasına rağmen 2013 U20 Dünya Kupası öncesi İtalyan devi Inter ile 2.3 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında 5 yıllık sözleşme imzalayan 20 yaşında genç yetenek, adam eksiltmede ve top sürmedeki başarısıyla dikkatleri üzerine çekerken, çok iyi bir çevikliğe ve hıza sahip olan Laxalt, önümüzdeki sezon Seria A’da mücadele edecek.
 
http://ozan.demir.in/laxalt/2.JPG
- Futbol ile tanışma sürecinle başlayalım, yeteneğin nasıl keşfedildi? Ailenin bu süreçteki tutumu nasıldı?
Şaka ama 3 yaşında başladım. Bütün ailemin katkısı var.
 
  - Altyapıdan a takıma geçiş süreciyle ilgili neler söylemek istersin? Defensor’da genç oyuncuları a takıma nasıl hazırlarlar?
Çok çok mutlu oldum tabiî ki herkes gibi ben de çok sevindim. Hocam ben daha 9 yaşında söylemişti; -Sen ileride iyi bir topçu olacaksın- diye.
- Uruguay'daki futbol imkânları ve standartları neler? Genç futbolculara sağlanan mental destek nasıl?
Biz mental olarak hazırlandığımız zaman bütün aile olsun, büyüklerimiz, bizi ilk keşfeden hocalar olsun psikoloğumuz gibi davranıyorlar..
- Tabare Silva döneminde çıktı çoğu oyuncu. Onun hakkında neler düşünüyorsun? Gelişimine katkı sağlayan başka antrenör var mı?
Onunla 1 sene çalışma fırsatı buldum. Oda bana söylemişti iyi futbolcu olacağımı. Onun da benim futbolumun gelişmesinde büyük katkısı var.
- Eksik bulduğun yönlerin neler? Bunları gidermek için yapığın özel çalışmalar var mı?
Ben, antrenman öncesi de antrenman sonrası da kendimi her zaman hazır hissetmek için çok çalışıyorum. Halen de çok eksiğim olduğunu biliyorum. 
 
http://ozan.demir.in/laxalt/4.JPG
 
‘KENDİMİ KANITLAMAK İSTiYORUM’
- Önümüzdeki sezon Inter formasını terleteceksin, bir gün Serie A'ya transfer olabileceğini düşünüyor muydun?
Inter’i düşünmüyordum ama Avrupa’da herhangi bir şehirde oynamak her futbolcu gibi benim de hedefimdi. Kendimi kanıtlamak istiyorum.
- Güney Amerika futbolu ile Serie A'nın zıt futbol karakterleri var. Ne düşünüyorsun bu konu hakkında? Uyum sorunu yaşar mısın? (İnter'de Gargano ve Pereira gibi vatandaşlarınla birlikte top oynayacaksın belki bu uyum sorununu aşmanda yardımcı olabilir)
Latin futbolu daha çok tekniğe dayalı futbol. Fakat İtalyan futbolu da Avrupa futbolunda olduğu gibi baya sert ve fiziğe, güce dayalı bir futbol. Tabiî ki bu işin altından çıkacağıma inanıyorum. Her şeyden önce ben bir Defensor oyuncusuyum. Ayrıca Gargano ve Pereira ile konuştum gitmeden önce. Beni heyecanla beklediklerini ve bana motivasyon açısından da çok çok yardımcı olacaklarını söylediler.
 
http://ozan.demir.in/laxalt/6.JPG
- Gelecekle ilgili kariyer planlamanda neler var? İleride kendini nerede görmek istiyorsun?
Hedefimde, planlamamda tabiî ki en iyi yere, en büyük yere gelmek var. Yaşamım boyunca kariyerimdeki hedefim bu olacak.
 
MESSİ VE SUAREZ’İ ÖRNEK ALIYOR
- Örnek aldığın, idol olarak gördüğün isimler kimler?
Messi ve Luis Suarez.
- Maçlardan önce yaptığın özel bir uğurun ya da totemin var mı?
Ailemi düşünüyorum öncelikle ama hep müzikle sahaya çıkarım. Müzik her zaman benim motivasyonumu arttırıyor.
- 2013 U20 Dünya Kupası’na gelirsek, şuana kadarki bölüm hakkında ne düşünüyorsun? (Organizasyon anlamında.) Bursa’yı nasıl buldun?
Türkiye’yi ilk defa ziyaret ettim. İlk defa görüyorum. Organizasyon gerçekten mükemmel. Bursa’dan önce Antalya’da 11 gün kamp yaptık. Deniz ve her şey açısından muhteşem bir şehirdi. Bursa’daki organizasyon da kusursuz.
- İlk maçta kötü de oynamamanıza rağmen Hırvatistan’a 1-0 yenildiniz, gruptaki şansınızı nasıl görüyorsun, takım olarak turnuvadaki hedefiniz ne?
Çok şanssız bir yenilgi aldık. Tabiî ki en iyi biziz ve biz bundan sonra maç kaybetmeyeceğiz. Şampiyon Uruguay (gülüyor)
- Diğer maçlara da bakarsak stadyumlardaki seyirci sayısı çok az, ancak Hırvatistan maçında gördük ki neredeyse turnuvadaki birçok takımdan daha fazla seyirci topladın. Top ayağına geldiğinde bir uğultu oluşuyordu, sanırım Bursa Diego’yu sevdi?
Ben kendimi halen sizler ne kadar iyi derseniz diyin eksik hissediyorum. Bunun üstüne çok çok daha koyacağım. Burada sadece bir oyun oynadık ve bu oyunda kendimi çok iyi, hazır hissetmemiştim.
 
http://ozan.demir.in/laxalt/7.JPG
 
- Bursaspor’da forma giyen Güney Amerikalı futbolcular Pablo Batalla, Fernando Belluschi ve Sebastian Pinto’yu tanıyor musun?
Evet tanıyorum, isimlerini duymuştum.
 
‘İLERİDE TÜRKİYE NEDEN OLMASIN’
- Güney Amerikalı futbolcuların Türkiye'yi çokça tercih etmelerine rağmen Uruguaylı futbolcular genellikle diğer Avrupa ülkelerini seçiyor. Son dönemde burada forma giyen Fernando Muslera, Diego Lugano ve Tabaré Viudez ile görüşüyor musun?
Lugano’yu yakından tanıyorum, konuşuyorum. Muslera ile henüz karşılıklı konuşamadık. 
-İleride Türkiye’de forma giymeyi düşünür müsün?
Neden olmasın.
 
Laxalt ile tek soru tek cevap;
 
-          Aile: En büyük mutluluk
-          Inter: Benim hedefim.
-          Şampiyonlar Ligi: Tabii ki
-          Alvaro Recoba: En iyisi
-          Javier Zanetti: Bambaşka biri
-          Diego Milito: Efsane
-          Kupa: Biziz
-          Asist mi gol mü? Gol tabiî ki
 
Röportaj: Ozan Demir & Mustafa Kemal Makinacı
 
http://ozan.demir.in/laxalt/5.JPG
 

Ozan Demir

Seniannemgibisevdim..

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Gündemden düşmeyen model Xiaomi Mi 10 Ultra ve beraberinde gelecek Redmi K30 Ultra için yeni detaylar ortaya...