#
#
Uruguay, Lopez'in Panenkası ile Nijerya'yı kupa dışına iterek yoluna devam etti.
03/07/2013 - 09:35
Turu her zaman hak eden takım geçmiyor elbette. Uruguay turnuva başından bu yana beklenen seviyeye çıkamamış olsa da oynadığı son iki maçta da, oyun içerisindeki dinamikleri doğru değerlendirerek sonuca gitmeyi başardı. Nijeryalı oyuncular açısından tartışmalı olsa da, Shehu'nun rakibine gösterdiği tabanın kural kitabındaki karşılığı kırmızı kart. Bu noktadan sonrası da Uruguay açısından psikolojik harp, Nijerya içinse vatan, millet, Sakarya. 
 
Uruguay sorunsuz bir şekilde Özbekleri geçerken, rakiplerinin maçta geri düşerek yaşadığı kırılmayı iyi kullanmışlardı. Arka arkaya gollerle maçı kopardılar ve moralli geldiler. Nijerya karşısında işlerin çok da iyi gitmediği bir dönemde, fazlaca gerginlerken, hakemin uyarı kartları savurduğu dakikalarda, yine aynı hakemin biraz da hatalı yaklaşımları ile avantajı elde ettiler. Shehu'nun kırmızı kartından sonra Uruguay'ın oyuna hakim olan ve kontrol eden taraf olmasını beklemek doğru olan. Ancak takımlar beklenmeyen şok kırmızı kartlar çıktığında disiplinden uzaklaşabiliyorlar. Konsantrasyonun düşmesi top kayıplarını beraberinde getiriyor. Nijerya'nın ne var ne yok sahaya yansıtmasıyla oyundaki tertip düzen de kayboldu. 
 
Türkiye'nin yediği gole benzer, garip bir duran topun kurbanı olan Nijerya'nın 10 kişiyle gol araması, bulması mucize gibi gözükse de, yukarıda da söylediğimiz gibi maçın denklemi oldukça karışmıştı. Ritim gereksiz yüksekti ve Uruguay'ın kendisi ile girdiği ''10 kişi kalmış rakibe karşı turu geçemezsek'' psikolojik harbinin anlamsız getirileri her dakika Nijerya'yı daha çok cesaretlendirdi. Kayode turnuvanın en güzel gollerinden birini atarken, 11'e 10 mücadele eden bir takımın Koyade'ye o dripling alanını, hem de 1-0 öndeyken vermesi Uruguay'ın içinde bulunduğu durumun özeti. Maçın gidişinde bir farklılık yoktu ama turnuvanın en kötü kalecilerinden Okani'nin fantastik işlere kalkışması bir çuval incirin berbat olmasına neden oldu. Atletizmi ve fizik gücü ile Nijerya kazanamasa bile bu maçı penaltılara kadar götürebilecek kadar diri görünüyordu. Diego Rolan ise Avrupa görmüş, soğukkanlı bir oyuncu olarak sakin sakin penaltıyı almayı başardı. Uruguaylıların kritik anlarda 'Panenka' kullanması ise bir gelenek oldu sanırım. 
 
Nijerya'nın 90'lardaki gibi bir 10 yılı önümüzdeki dönemde yaşaması çok olası. Hali hazırda iyi olan üst yapıya bu jenerasyondan da katılacak önemli isimler var. Bu maçı kaybetmeyi hak ettiler mi? Turnuvanın başından bu yana oynadıkları maçlara bakacak olursak, devam etmesi gereken takım Uruguay değildi belki ama bu oyunda ayaklara hakim olmak oldukça önemli. Shehu'nun oldukça gereksiz bir noktada yaptığı hareketin cezası büyük oldu. Uruguay ise bu futbolla nereye kadar gidecek, merak konusu...
 
Maçın Yıldızı
 
Nicolas Lopez: Turnuvada şu ana kadar beklenenden uzak bir performans göstermesine karşın, attığı iki kritik golle takımı çeyrek finale taşımayı başardı. İlk golde fırsatçılığını gösterirken, penaltı vuruşunda sorumluluk alabildiğini, 'Panenka' ile de soğukkanlı ve kendisine güveni olan bir oyuncu olduğunu gösterdi.
 
Öne Çıkanlar
 
Olanrewaju Kayode: Attığı muhteşem golün yanında, turnuva boyunca gösterdiği performansla da ismini en iyiler arasına yazdırmayı başardı. İleride adını daha fazla duymamız olası.
 
Diego Rolan: Kenardan gelen adam olması düşündürücü. Yine de işini yapmayı sürdürüyor. Maçın kaderini değiştiren adam olmayı başardı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
BMW, efsaneleşen tasarımı ve sportif sürüş özellikleriyle sınıfının rakipsiz...