#
#
Irak kaçtı, Güney Kore kovaladı. İki takım da maçta ve turnuvada kalmak için varını yoğunu ortaya koydu. Güney Kore, geçen sene Asya U-19 Şampiyonası finalinde son dakikalarda golü bulmuş ve penaltılar ile kupayı kaldırmıştı. Gene aynısını yapacaklar gibi gözükürken Irak sahne aldı ve adını yarı finale yazdırdı.
07/07/2013 - 21:06

Diziliş, taktik konuşmanın çok anlamlı olmadığı bir maç ile üçüncü yarı finalist belli oldu. Asla mücadeleyi bırakmayan, asla pes etmeyen iki takım amansız bir 120 dakikayı bizlere yaşattılar. O da yetmedi, galibi penaltılar belirledi.

İki takımda da birer önemli eksik vardı. Güney Kore'nin atardamarı Seungwoo Ryu sakatlığı nedeniyle forma giyemezken Irak'ta ise en önemli isim golcü Mohanad sarı kart cezalısı idi. Irak her zamanki gibi hücum presi ve istekli oyunu ile karşılaşmaya başladı. Daha önceki karşılaşmalarında gördüğümüz düzensizlik devam ediyordu fakat bu düzensizliği kendi avantajları için kullanmayı her zamanki gibi iyi bildiler. Ali Adnan forvet Kim Hyun'un anlamsız çekmesini iyi gösterince Ali Faez'in penaltı golüyle öne geçtiler.
 
Irak'ın turnuvanın başından beri en büyük zaafı duran toplar ve kafa vuruşları. İngiltere maçında Coady kornerden kafayla, Mısır maçında Hassan Ahmed kafa ile, Şili maçında Felipe Mora kornerden kafa/vücut ile Güney Kore ağlarını sarsmayı başarmıştı. Teknik direktör Kwang Jong Lee bunu iyi analiz etmişti ve aslında fizik/boy gibi konularda öne çıkmayan bir takım olan Güney Kore maçtaki üç beraberlik golünden ikisini duran toptan (birini taçtan) ve kafa ile kaydetti. Irak savunmasının adam paylaşımını becerememesinin yanında ilk golde kaleci Mohammed'in hatasının da rolü büyüktü.
 
İkinci yarıya sağ kanatta Sangwoo Kang yerine Gwanghun Lee ile başlayan Güney Kore, Ali Adnan'ın o kanattaki etkinliğini oldukça azalttı. Top 16'da uzatmalarda kazandıkları Paraguay maçının etkilerinin Irak üzerinde hissedilmesi ile Güney Kore kontrolü ele aldı ama galibiyeti getirecek golü bir türlü bulamadı. Organize, disiplinli ve etkiliydiler fakat son vuruşlardaki verimsizlik bu baskıyı skora yansıtmalarını engelledi.
 
Oyundan kopmaya başlayan iki takım, skorun berabere olması nedeniyle savunma önlemlerini ihmal etmeyince maçın temposunun düşmesine ve uzatmaya gitmesine tanık olduk. Uzatmalarda da pek fazla bir değişiklik olmayacak gibi gözüküyorken bu sefer taçtan golü bulan takım (!) Irak oldu. 118'de gelen gol ile Irak Güney Kore'yi geçen sene kendilerini vuran silah ile avlayacak gibiydi fakat 120'deki Hyuncheol Jung'un füzesi bir anda tüm futbolseverlerin ekrana şaşkınlıklar içerisinde bakakalması ile maçı penaltılara götürdü.
 
Irak, bu sefer penaltılarda geçen senenin finalinde yaptıkları hataları yapmadı ve fazlasıyla hak ettikleri yarı finale çıkarak turnuvanın beklentilere göre en sürpriz performansına imza attı. Finale çıksalar da çıkmasalar da…
 
Maçın Yıldızı
Changhoon Kwon. Güney Kore'nin 10 numarası Ryu'nun yokluğunda takımını taşıyan isimdi. İlk golü attı, ikinci golün ortasını yaptı. Duran toplardaki etkinliği Irak kalesini maç boyunca tehdit etti. Bu üst düzey performans, takımına yarı final getirmeye yetmedi. Oyundan çıkmayıp penaltılardan bir tanesini kullansa Irak bir üst tura çıkamayabilirdi.
 
Öne Çıkanlar
Ali Adnan. Takım Irak olunca Ali Adnan'ı her maçta ön sıralara yazmak gerekiyor. Fiziğinin yanına hücum etkinliğini ekleyince, bir çok sağ kanat oyuncusuna karşı üstünlük sağlaması kaçınılmaz oluyor. Maçın 1115. dakikasında hala rakip kale çizgisinde takımına destek vermeye çalışıyordu. Turnuvanın hatırlanan isimlerinden bir tanesi olacak.
 
Mohammed. Yan toplardaki zaafı takımına önemli kan kaybettiyor ancak uzatma dakikalarında oyundan oldukça düşen Irak'ı ayakta tutan isimdi. Güney Kore'nin özellikle uzaktan şutlarında önemli kurtarışlar yaptı, penaltılardaki performansı ile de takımına turu getiren isim oldu.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Fujifilm, fotoğraf makinelerinin ultra yüksel kaliteli web kamerası olarak kullanmaya imkan tanıyan yazılımı...