#
#
Ankaragücü'nün 1993 doğumlu genç forveti, Tribün Dergi'ye konuştu. 20 yaşındaki oyuncu, hafta sonları sahada ter dökerken, hafta içinde Ankara Hukuk'taki derslerini ihmal etmiyor...
08/10/2013 - 11:57
Son yıllarını kabus gibi geçiren ve şu an Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup'ta 5 hafta sonunda 10 puanla 3. sırada yer alan Ankaragücü, genç oyuncularla birlikte büyük işler başarmaya aday bir takım. İdari bakımından da toparlanma dönemine yavaş yavaş giriyor. 5 hafta sonunda 5 golü bulunan ve krallık yolunda söz sahibi golcülerden olan Umut Nayir, bir yandan sahada ter döküp takımına maçlar kazandırırken, diğer yandan da Ankara Hukuk'ta okuyor. 
 
*** Kayseri doğumluyum. Ama cok küçük yaşta istanbul'a geldim. Yani istanbul'da büyüdüm. Aslinda futbola geç başladım sayılır. Evimizin yakınında bulunan amatör bir klubün seçmesi vardı. Arkadaşım "Ben tek kalmayayım gel beni izle" diye beni de yaninda götürdü. İzlemeye diye gittigim seçmelerde bir anda kendimi sahada buldum. İlk seçilen de ben oldum zaten. 16 yaşında Albayrakspor'da ilk kez 
futbol oynamaya başladım. 
 
*** Aslında okul yaşantımdan dolayı futbola başlangıcım geç oldu. Ancak başladıktan sonra bırakmayı asla düşünmedim. Ailem ve çevremdekiler derslerimi kötü etkileyeceğini düşündüğü için beni futbol konusunda hep vazgeçirmeye çalıştılar. O zaman aileme söz verdim. Asla derslerimi ve okulu bırakmayacaktım, ikisini birlikte götürecektim. Ailem de bana destek oldu. Spor ile okulun bir arada yürüyebileceğine ön yargılı yaklaşıyor insanlar. Genelde bizde spor yapan çocuklar kolayına geldiği için okulu boşveriyorlar. Ama kesinlikle ikisi birbirini engellemiyor. Bu tamamen kişiye bağlı. Spor yapıp kalan zamanı boş geçiren insanlar boş zamanlarının birazını derse ayırsa böyle önyargılar olmazdı. Ben bu konuda gelecek nesillere örnek olmak istiyorum. O yüzden çok çalışıp daha iyi olmalıyım. Mezuniyetime de 3 yıl var.
 
*** İstanbul'da büyüdüğüm için tuttuğum takım Ankaragücü değildi. Ankaragücü ile duygusal bağımız buraya gelince kuruldu. Kulübün içindeki durum çok üzücü tabii ama bizim açımızdan büyük bir şans olarak değerlendiriyorum bunu. Hayallerimize bir anda kavuştuk. Hepimiz genç yaşta Ankaragücü gibi asırlık bir kulübün formasını A takım düzeyinde taşımaya başladık. Yani bu durumlar olmasa ben ve birçok arkadaşım bu şansı elde edemeyecekti. Çok sıkıntılar çektik. Maddi anlamda neredeyse kimse bir şey almadı ilk dönemlerde. Her türlü sıkıntımız vardı.
 
*** Biz mücadele ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Şimdi toparlama dönemine girdik. Umarım bu kötü günler geride kalmıştır da sıkıntılar çekmeyiz. Yine söylüyorum, bu durum kesinlikle bulunmaz bir şanstı bizim için. Bu şansı iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum.
 
*** Aslında çok farklı lakaplarım oldu. Genel olarak söylenen "Leylek" ve "Zlatan". İbrahimovic'e gerçekten büyük hayranlık duyuyorum ve genelde de beni ona benzetirler. Yaptıkları gerçekten olağanüstü. Onun gibi olabilmeyi çok isterim. Türkiye'de ise geçmişten gelen bir Hakan Şükür hayranlığım var ama şu an Sow ve Drogba'yı çok beğeniyorum. Burak Yılmaz da bence çok iyi bir golcü ve ondan da örnek almaya çalıştığım özellikler var.
 
*** Elbette hayallerim var ama en büyük hayalim Milli formayı giymek. Ülkemi en iyi şekilde temsil edip örnek olmak istiyorum. 
 
*** Boyum uzun olduğu icin ilk gören herkes kafa topu iyi, sırtı dönük pivot santrafor tanımı yapabilir benim için. Ama aslında ben yüzüm dönük daha iyiyim. Rakibin üstüne gidip geçmeyi, defans arkasına koşu yapmayı seviyorum. Ayakiçi vuruşlarım ve gol vuruşlarım iyidir. Yani genel olarak forvet için gerekli bütün özelliklere sahip olduğumu düşünüyorum. Eksik yönlerimi ise şöyle ifade edebilirim: Genelde tek forvet oynadığım için defans oyuncularının arasında çok mücadeleye giriyorum ve bu da ciddi bi fiziksel güç gerektiriyor. O yuzden fiziksel olarak daha da kuvvetlenmem lazım. Sırtı dönük oyunum üstüne de sürekli çalışıyorum ama hala bu konuda eksiklerim var. Top saklama özelligimi geliştirip minimum top kaybıyla oynamam gerek.  
 
*** Bir de bazen maçın içinde dalıyorum va konsantrasyonumu kaybedebiliyorum. Mental yönden de kendimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorum bu sebeple. Her maçtan her antremandan sonra kendi kendime neyi doğru neyi yanlış yaptığımı soruyorum. Gerçekten de bana cok katkısı oluyor. Eksiklerimi kapatmak için de her idmandan sonra hocalarımla beraber özel çalışmalar yapıyorum.         
 
*** Gecekondu için söylenecek çok sey var. Çok özel bir taraftar grubu ve bizim için çok itici bi güç. Gerçekten onlar yanımızda olduğunda çok daha güvenerek ve çok daha hırsla futbol oynuyoruz. Ama ne yazık ki uzun bi süredir cezamızdan dolayı onlardan uzak kaldık. Bu haftasonu uzun bir aradan sonra onlarla tekrar buluşacağız. İnşallah yine aynı olayları yaşamayız da Gecekondu'nun da müthiş desteğiyle çok daha iyi yerlere geliriz.  
 
*** Ankaragücü'ne geldiğim ilk sezon transfer yasağından dolayi profesyonel olamıyordum. O nedenle A2 takiminda oynadım ve gol kralı oldum. Geçen sene 8.hafta yasak süresi dolunca profeyonel sözleşme imzalayabildim. Ama istediğim gibi gitmedi geçen sezon. İlk 11 de pek sans bulamadım ve sadece 1 gol bulabildim.  Ama gerçekten çok sıkı hazırlandım sezona ve gerçek kimliğimi sahaya yansıtmak istiyorum. Ben elimden geldiğince gol atmaya çalışacağım. Tabii ki gol kralı olmayı da çok isterim ama daha sezonun başındayız. Bir şey söylemek için erken. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Amerika ambargosu nedeniyle Android lisansı iptal edilen Huawei, ortaya çıkan yeni bilgilere göre 11 farklı...