#
#
Derbiler Kuşağı'nda bugün, "Uğruna Senaryolar Yazılan Derbi": Milwall - West Ham United
28/08/2012 - 12:18

Ruhr Nehri olmasaydı, Dortmund ve Schalke kendi derbileri için yeni bir isim arayacaktı. Eğer Thames Nehri olmasaydı, Londralılar kendilerine yeni bir memleket arayacaktı! 
 
  İngiltere'deki çoğu kulüp gibi, Millwall'un da kuruluşu şehrin   işçi sınıfının güzel oyuna sevdasına dayanır. Tersane işçilerinin temellerini atmasından olacak, Millwall'un renkleri de o günden bu yana mavi-beyazdır. 1885'te Thames Nehri'nin hemen yanı başında kurulan kulüp, ilk ciddi başarısını da 1900 yılında, FA Cup finaliyle elde etmiştir. O tarihe kadar "tersaneciler" olarak anılan kulüp, elde ettiği ilk başarının ardından "aslanlar" olarak anılmaya başlamıştır.
Aslına bakarsanız, kulübün kimliğini kazandığı tarihin de 1900 olduğunu söylersek, pek de yanılmış olmayız. "Hiç bir düşmandan korkmuyoruz!" mottosuyla kurulan bir kulüp için aslanlar lakabı oldukça hafif bile kaçıyor aslında. Diğer kulüplerle ilişkileri için de mottolarını hatırlamak yeterli. Milwall, kendi taraftarları dışında İngiltere'de en nefret duyulan kulüptür, desek yeri adeta. Fakat onları bu kadar nefret dolu yapan, senaryolara dahi konu eden rakiplerinin dünyayla sözleşme imzalaması için 10 sene daha beklemek zorunda kalacaklardı.

1895 yılında, yine Thames Nehri'nin yanı başında "Thames Ironwork" tersanesi işçileri tarafından kurulan West Ham, 1900 yılına kadar Thames Ironwork F.C. olarak anılmaya devam etmiş, Upton Park'a taşınmalarının ardından West Ham adını almıştır. Köklerine ve geleneklerine oldukça bağlı olmasıyla tanınan kulüp, kurucularının mesleklerine ithafen "The Hammers" yani "çekiçler" olarak anılmıştır. 

Kulüplerine değil, adeta bağlı oldukları ordulara eşi görülmemiş cinsten bağlı olan bu iki ekip, ilk kez 1987 yılında Upton Park'ta karşılaşırlar. Maç West Ham'in 3-0'lık üstünlüğüyle biter. Futbola bağlılığıyla bilinen Daily Mirror'a da konu olmuş bu galibiyet, İngiltere için küçük, Thames Nehri'nin sponsorluğunda tribünlerin ilk savaşı için kocaman bir adımdı!

Bu savaşın gözle görülen en büyük sebebi ise 1920 yılında, tersaneler arasındaki grev kavgasına dayanıyor. İki kulübün de tersane işçileri tarafından kurulmasından, bunun sıradan bir grev olmadığını anlarsınız herhalde. Grev, Milwall - Thames kavgasına dönmüş, Milwall işçileri, Thames işçilerinin 3'ünü öldürünce "Yakarız ulan Londra'yı!" edasıyla West Ham taraftarlarının nidaları Londra halkının kulaklarına "Ordular, ilk hedefiniz Millwall!" dercesine kazınmıştı. O andan itibaren en azından şunu söyleyebiliriz, "komşu komşunun külüne bile muhtaç" değildi...

Herhalde Londra'yı güvenli bir hale getiren tek sebep Thames Nehri değildi, bunda futbol tanrılarının da parmağı olmuş olacak bu iki ekip, pek fazla karşılaşma şansı bulamadı geçen bir asırdan fazla sürede. Sokakta oynasalar, kaldırımdan destekleyecek bu taraftarlar orada da rahat duramayıp karşı kaldırımı yıkacak cinstendi. Uğruna senaryolar yazılmış, o meşhur "Green Street Hooligans" filmi çekilmiş ve Allah'a şükredilmişti. Ya Thames Nehri olmasaydı? 

Şahin Ateş
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Pekin Otomobil Fuarı kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Songsan Summer, unutulmaz Volkswagen...