#
#
Dünya Kupası birçok anıyla sona erer ama her zaman en çok finaller hatırlanır.
06/07/2019 - 20:29
Dünya Kupası, futbolun zirvesi olarak görülür. En üst seviyede de, alt yaş kategorilerinde de dünyanın en iyi takımları buluştuğunda gözler oraya döner ve bir festival oluşur. 2019’un festival merkezi de Fransa’ydı. 52 maçlık bir ayın son sözü Lyon’da ABD – Hollanda maçı ile söylenecek. Fakat öncesinde diğer finalleri yeniden hatırlayalım.
 
İlk düzenlenen Dünya Kupası’nın finalinde ABD ile Norveç karşı karşıya gelmişti. 1991’de oynanan maçı ABD 2-1 kazandı. Michelle Akers perdeyi açtı, Linda Medalen skora dengeyi getirdi. İlk yarı 1-1 sona erdi ama 78’de sahneye bir kez daha Akers çıktı ve ABD tarihin ilk şampiyonu olarak kayıtlara geçti.
 
1995’te Norveç bir kez daha finaldeydi. Bu sefer rakibi Almanya oldu. İki Avrupa ekibi Stockholm’ün Rasunda Stadı’nda karşı karşıya geldi. Kazanan ise bir önceki turnuvanın kaybedeniydi. Norveç 1991’den ediği tecrübeyle Almanya’yı 2-0 yendi. Goller Hege Riise ve Marianne Pettersen’den geldi.
 
1999 rekorlar ve ilkler finaliydi. Tarihin en kalabalık finali o sene oynandı. 90 bini aşkın futbolsever California’daki Rose Bowl Stadyumu’nda ABD - Çin maçını izledi. İlk defa bir ev sahibi finale çıkmıştı. Kazananı da ilk defa penaltılar belirledi. Rose Bowl’da oynanan 1994 finali gibi, 1999 finali de 0-0 sona erdi. 1999’un Roberto Baggio’su ise Liu Ying oldu. Atılan 10 penaltının dokuzu gole çevrildi ama Ying’in hatası ABD’yi zirveye çıkardı.
 
2003’te final bir kez daha California’daydı. Home Deport Center’daki maçta Almanya ile İsveç karşılaştı. Bu sefer kazananı penaltılar değil altın gol belirledi. İsveç Hanna Ljungberg’in golüyle ilk yarıyı 1-0 önde kapadı. 46'da Maren Meinert’in golü beraberliği getirdi. Fakat kalan sürede başka gol olmayınca uzatmalara geçildi. 98. dakikada savunma oyuncusu Nia Künzer’in attığı gol Almanya’ya ilk kupasını getirdi.
 
Fakat Almanya’nın durmaya niyeti yoktu. Dört sene sonra Çin’de bir kez daha finale çıktılar. Rakip Brezilya’ydı. Birgit Prinz ve Simone Laudehr’in ikinci yarıda attığı goller Almanya’yı üst üste iki kez şampiyon olan ilk takım (şu ana kadar tek) unvanına taşıdı.
 
2011’in finali Almanya’da oynandı ama finalde Almanya yoktu. Japonya ve ABD Frankfurt’taki Commerzbank Arena’da karşılaştı. Alex Morgan ve Aya Miyama’nın golleri 90 dakikanın skorunu belirledi. Uzatmalarda ise Abby Wambach ve Homare Sawa fileleri havalandırdı. Denge bir kez daha bozulmayınca penaltılara gidildi. ABD 4’te 1 yapınca kupa Japonya’ya gitti. Japonlar, Dünya Kupası
kazanan ilk Asya ülkesi oldu.
 
2015’te iki takım bir kez daha finale karşılaştı. Kanada’da başrolde Carli Lloyd vardı. Başlama düdüğünden 16 dakika sonra hat-trick’ini tamamlamıştı bile! Lauren Holiday ve Tobin Heath ona yardımcı olan isimlerdi. Yuki Ögimi ve Juile Ertz’in kendi kalesine attığı gol Japonya’ya yetmedi. Tarihin en gollü ve en farklı finalinde kazanan ABD, tarihe geçen ilk defa finale hat-trick yapan Lloyd oldu.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de resmi olarak yer alan firmalardan OPPO, ürün gamına bir telefon daha ekledi. OPPO A93s 5G tanıtıldı....