#
#
U-20 Dünya Kupası geride kalırken, turnuvadan bazı istatistikleri derledik.
15/07/2013 - 21:11
Türkiye, ev sahipliği yaptığı ilk U-20 Dünya Kupası'nı geride bırakırken, turnuvanın sayıları da ortaya çıkmaya başladı. Ne yazık ki seyirci açısından hayal kırıklığı yaratan turnuvanın belirli alanlarda önceki turnuvalara benzer bir seviyede seyretmesi dikkat çekti. Bazı takımların standartlarını yansıttığı turnuva, bazıları içinse hayal kırıklığı yarattı. Bir önceki U-20 Dünya Kupası'ndan yirmi gol fazla atılan turnuva (152), 25 bin seyirci ortalamasına ulaşan o turnuvanın yanına yaklaşamadı. Geçtiğimiz turnuvada beş takım gol atamazken, bu turnuvada tüm takımların gol bulduğunu eklemek gerek.
 
Fransa'nın şampiyonluğu ile sona eren turnuvanın, Tunus'ta düzenlenen 1977'deki ilk şampiyonadan bu yana tarihin en düşük seyirci ortalamalı ikinci turnuvası olması, çok sayıda organizasyonu düzenlemek için hazırlıklar yapan ülkemiz adına kötü bir haber olsa da, geleceğe dair yapılması gereken çalışmalara dair önemli ipuçları verdi. Arjantin ve Brezilya gibi turnuva tarihine damgasını vurmuş iki ekibin eksikliğinin de düşük seyirci ortalamasında etkisinin olduğunu söylemek gerek. Brezilya, bugüne kadar düzenlenen 19 turnuvanın 17'sine katılarak, en fazla boy gösteren ekip olmasına karşın Türkiye'ye gelmeyi başaramamıştı. Mevcut başarısızlık onları Germany (1983), Yugoslavia (1989), Spain (2001), Argentina (2009), Ghana (2011) takımları ile birlikte en başarısız son şampiyon sıralamasına soktu. İkinci kez final oynamasına karşın şampiyonluğa ulaşamayan Uruguay ise bu alan Nijerya ile sayılarını eşitledi. Uruguay aynı zamanda beş kez ilk dörtte yer almasına karşın şampiyon olamayan tek takım konumuna geldi. Şampiyona 1999 ve 2011 ile birlikte en fazla seri penaltı atışlarının olduğu turnuva olmayı başarırken, takımlar dört kez 120 dakika sonunda yenişemedi. Uruguay bu turnuva ile birlikte toplamda altı kez seri penaltı atışları kullanarak bu kategoride ikinciliğe yükseldi. 
 
Fransa ve Uruguay, daha önce 0-0 biten 1991 ve 2009 finalinden sonra golsüz sona eren üçüncü finali oynadılar. Gana, attığı 16 golle turnuvanın en golcü takımı olmayı başarırken, 2009 yılında şampiyon olurken attığı gol sayısına ulaşmayı başardı. Bu sayı aynı zamanda son dört turnuvanın üçünde bir takımın en fazla attığı gol sayısı olurken, turnuvalar tarihinde dördüncü kez bir takım 16 golle en golcü takım oldu. Final oynayan Fransa 15 golle ikinci sırada yer alırken, Portekiz Gana'ya elenmemiş olsa belki de Arjantin'in 27 gollük rekoruna ortak olabilirdi (maç başına 3.0 gol ortalamaları vardı). Gana aynı zamanda 12 golle turnuvanın en fazla gol yiyen takımı ünvanını da elinde bulunduruyor. Onları 11 gol yiyen Irak takip ediyor. Turnuvanın en az gol yiyen takımı ise kalesinde gördüğü iki golle Güney Kore'ye elenen Kolombiya oldu. Final oynayan Uruguay işe bunu kalesinde gördüğü yalnızca üç gole borçlu. 
 
Ebenezer Assifuah'ın altı golle krallığa ulaştığı turnuvada, iki yıl önce vatandaşı Adiyiah sekiz golle kral olmuştu. Belki o iki gollük fark Gana'yı şampiyonluktan etti. Taktik esneklik açısından Afrika ve Asya takımlarının fark yarattığı turnuvada Fransa, Özbekistan'ın hemen arkasında en hırçın takım olurken, şampiyon oludkları da göz önünde bulundurulursa, bu durumu sanırım kazanma hırsı ile açıklamak gerekiyor...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
OnePlus firmasından yakında amiral gemisi OnePlus 8T geliyor. İşte bu model Android 11 özelinde bir ilke imza...