#
#
Türk futbolunda uzun yıllardır gündemde olan, yoğun teknik adam sirkülasyonunda 2015/16 sezonunda adeta zirve yapıldı.
15/01/2016 - 19:23
İlhan Cavcav'ın bu sezon teknik direktör rekoruna koşmasıyla gündeme taşınan teknik direktörlük tartışmasında 2016'ya da hızlı girildi. Kulüplerle anlaşan teknik adamlar adeta birbirleriyle yarışırcasına haftalar değil saatler içerisinde istifa ediyorlar. Bir gün önce anlaşma haberi yapılan teknik adam hakkında ertesi gün istifa haberlerinin beklenmeye başladığı ortamda sezonun bir hayli garip teknik direktör olaylarına göz atıyoruz.
 
Sezon içerisinde teknik adam değişimi bir noktaya kadar kabul edilebilir bir durum olsa da Süper Lig'de özellikle Mersin İdmanyurdu ve Gençlerbirliği'nde yaşananlar akıllara durgunluk verecek boyuta ulaştı. Listede yer alan üç Süper Lig ekibinin de ligin son üç sırasında olması bir hayli düşündürücü üstelik.
 
Trabzonspor'un Şota Arveladze'yi, Galatasaray'ın ise Hamza Hamzaoğlu'nu göndermesi alışılan ve kararın doğruluğunun ve yanlışlığının tartışılmasını kenara koyarsak her zaman yaşanabilecek, olağan olaylar. Ancak normal olmayan şeyler diğer kulüplerde sıklıkla yaşanmaya başladı ve günden güne işin suyu çıkmakta.
 
Gençlerbirliği'nin Yılmaz Vural'la yaşadıklarından sonra TFF'nin kulüplere bir sezonda en fazla üç farklı teknik adamla çalışma hakkı tanıması istenmiş ancak TFF başkanı Yıldırım Demirören buna sıcak bakmadığını açıklamıştı. Yani kulüpler sınırsız teknik adamla çalışabilirken, teknik adamların sezonda sadece iki kulüple çalışabildikleri garip durum devam etmiş oldu.
 
Sezonun teknik direktör olaylarıyla gündeme gelen ekiplerine ve yaşananlara sırayla göz atıyoruz:
 
http://funkyimg.com/i/26tuv.jpg
 
Gençlerbirliği
İlhan Cavcav'ın takımı, sezona 9 Haziran günü göreve gelen İskoç teknik adam Stuart Baxter ile başladığında İskoç teknik adamın ne zaman kovulacağına dair şakalar yapılmış, sezon başladıktan sonra dört-beş maça kadar düşen fikirler atılmıştı ortaya. Ancak şakalardan da öte bir şey oldu ve Baxter ilk iki haftada puan alamayınca İlhan Cavcav kendisine kapıyı gösterdi ve yerine Mehmet Özdilek geldi. Mehmet Özdilek'in 13 maç boyunca takımı ayağa kaldıramamış olması da Cavcav'ın sabrını taşırdı.
 
İlhan Cavcav, yardımcı antrenör Mustafa Kaplan'ın devam edeceği izlenimi yaratsa da Kaplan'ın tek maçlık deneyiminin ardından sezonun dördüncü teknik adamı Yılmaz Vural ile anlaşıldı. Yılmaz Vural'ın imza töreninde muhteşem bir sevgi-saygı ortamı vardı, Gençlerbirliği bu defa sabredecek ve başaracak denmişti ancak ilk maçının ardından futbolcularla yaşadığı tartışma sonrası Yılmaz Vural'ın görevine son verildi. 1.5 yıllık sözleşme imzalayan ve 1.5 yıl boyunca bu görevde kalacağına emin olan Yılmaz Hoca, yeni görevinde beşinci günde sona gelmişti.
 
Bu olayın yankıları sürerken, Elazığspor'dan kısa süren görevinin ardından istifa eden İbrahim Üzülmez takımın başına getirildi. Üzülmez şimdilik 31 Aralık 2015'ten bu yana takımının başında. İlhan Cavcav'ın sezonun altıncı teknik adamını getirip getirmeyeceği sorusunu önümüzdeki haftalar ve günler değil, önümüzdeki saatlere bile cevaplayabilir...
 
http://funkyimg.com/i/26tuw.jpg
 
Mersin İdmanyurdu
Mersin'in teknik direktör konusunda gündeme gelmesi yeni bir olay olsa da, Mersin'de de bu sezon tıpkı Gençlerbirliği gibi beşinci teknik adam görev yapmakta. Geçtiğimiz sezon takımı çalıştıran Rıza Çalımbay, ''Transfer yasağının olduğu dönemde ayrılmak yakışmaz.'' dese de, bir ay sonra dayanamamış ve yeni sezon hazırlıklarının başladığı sırada 28 Haziran 2015 günü istifasını sunmuştu. Mersin'de Rıza Çalımbay'ın yerine gelen Mesut Bakkal, ligde ilk beş haftada sadece Türk Telekom Arena'da bir puan alabilince tecrübeli teknik adamla yollar ayrılmıştı ve göreve Bülent Korkmaz gelmişti.
 
Bülent Korkmaz, görevi Mesut Bakkal'dan devraldıktan sonra transfer yasaklı takımda elinden geldiğince iyi işler yapmaya çalışsa da istikrarı sağlayamadı ancak takımda mücadelesini sürdürüyordu. 2016'nın ilk günlerinde ise Mersin'de gündeme Hakan Kutlu geldi ve daha Bülent Korkmaz görevdeyken Hakan Kutlu ile anlaşıldı, 4 Ocak 2016 günü Korkmaz'la yollar olaylı bir şekilde anlaşılırken takımın başına Hakan Kutlu geldi.
 
Hakan Kutlu sadece 24 saatte istifa edip sezonun rekorunu kırarken, birkaç gün sonra yerine gelen Nurullah Sağlam da 12 Ocak günü imzayı atıp, 14 Ocak sabahı istifasını açıklayarak maddi sıkıntıdaki Mersin İdmanyurdu'nun sezonun altıncı teknik adamını aramaya başlamasına sebep oldu.
 
http://funkyimg.com/i/26tux.jpg
 
Karşıyaka
Sezonun teknik direktör anlamında dikiş tutturamayan bir diğer ekibi de Karşıyaka. Bu sezon dördüncü teknik adamıyla anlaşan Karşıyaka'da camianın en sıcak baktığı isimlerden olan Yusuf Şimşek'in göreve gelmesiyle değişimin şimdilik son bulmuş olması bekleniyor. İzmir temsilcisi sezona Cüneyt Dumlupınar yönetiminde girmiş, yedi maçlık görev süresinin ardından ise Dumlupınar yerini Kemal Özdeş'e bırakmıştı. Kemal Özdeş ise 1 Ekim'de geldiği görevinden aralık ortası ayrılında Karşıyaka'nın bu sezonki üçüncü teknik damı Hüseyin Cahit Hamamcı oldu.
 
Hamamcı ile sezonun tamamlanması beklenirken yönetim değişikliğinin ardından teknik adam değişikliği olacağı gündeme gelince Hamamcı ile yollar ayrılmış ve 14 Ocak 2016 günü Yusuf Şimşek tekrar Karşıyaka'nın teknik direktörü olmuştu.
 
http://funkyimg.com/i/26tuy.jpg
 
Vartaş Elazığspor
Aslında Elazığspor'un listede olması sürpriz bir gelişmeydi. Bayram Bektaş'la yolları ayırdıktan sonra İbrahim Üzülmez yönetiminde çok iyi performans sergileyip zirveye kurulan Elazığspor'da, başarılı teknik adam yaşanan bazı sorunların ardından yedi maçlık görev süresinin ardından istifa etmişti. Yönetim, sezon içerisinde Karşıyaka'dan ayrılan Kemal Özdeş'i takımın başına getirdiğinde Elazığspor'un bu yazıda yer almasını hala beklemiyorduk. Ancak bir türlü resmi sözleşme imzalamayan Kemal Özdeş, takımla çalışmasının 11. gününde istifa ettiğini ve sözleşme imzalamayacağını başkana bildirerek Türk futbolunda 2015/16 sezonunda yaşanan teknik adam olaylarına bir yenisini ekledi.
 
http://funkyimg.com/i/26tuA.jpg
 
Eskişehirspor
Geçen sezon ikinci kez takımın başına gelen Michael Skibbe, sezonu tamamlamış ve yeni sezona da umutla girmişti ancak işler 2015/16 sezonunda iyi gitmeyince geçen sezon Fenerbahçe'yi çalıştıran İsmail Kartal, çeyrek sezonluk aradan sonra tekrar teknik adamlığa dönmüştü. Ancak Kartal, oynattığı maçlarda hiç puan alamayınca dört maç ve bir aylık sürenin ardından görevinden ayrılmış, yerine ise Samet Aybaba getirilmişti. Aybaba lige verilen ara sonrası dipten kurtulma ve takımı toparlama amacında.
 
http://funkyimg.com/i/26tuz.jpg
 
İyi şeyler de oluyor: Adana Demispor
Adana Demirspor'un listedeki diğer ekiplere oranlar çok uzun bir hikayesi olmasa da bu sezon Osman Özköylü'nün önce görevden ayrıldığını açıklaması, ancak istifasının kabul edilmemesi ve yönetimin kendisine sahip çıkarak devam etmesini istemesi, sezonun iyi anlamda hafızalarda yer eden olaylarları arasında. Adana temsilcisi bu ısrarın ardından şu an listenin yüz akı konumunda.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Akıllı telefon tarafının dev isimlerinden Xiaomi, halen aktif olarak adım atmadığı katlanabilir...