#
#
Diego Ulissi’nin zaferiyle sona eren 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda yaşananlara genel bir bakış atacağız.
17/10/2017 - 13:28
Türkiye’ye gelecek takımlar ve kadrolar ilk açıklandığında herkesin ortak favorisi, UAE Team Emirates’in İtalyan yıldızı Diego Ulissi’ydi. Ardından ise takım arkadaşı Darwin Atapuma, Trek-Segafredo’dan Jarlinson Pantano ve Bora-Hansgrohe’den Leopol König favori olarak konuşuldular ancak Ulissi, kendi özellikleriyle neredeyse kusursuz bir uyum içindeki Meryem Ana yokuşunu kazanarak TUR sonunda da zafere ulaşan isim oldu.
 
TUR’da bu yıl yer almayan Elmalı etabı ve Göğübeli geçidi yüzünden genel klasman için belirleyici olan, “kraliçe etap” olarak anılan etap Marmaris-Selçuk arasındaki 4. etaptı. Selçuk’taki etap sonunda Meryem Ana yokuşunda birçok ismin son 1.5 km’de ciddi bir mücadeleye girmesini beklesek de tecrübe konuştu, Ulissi kimseye bırakmadı meydanı. Çoğu sporcu, sezon sonu yorgunluğundan ötürü atak yapamadığını veya zorlamak istemediğini belirtse de eldeki topu topu 4 World Tour takımına rağmen mücadeleci ve keyifli bir TUR izlediğimizi söylemek mümkün. Genel klasman mücadelesi elbette altı etaba yayılan bir şey ancak belirleyici mücadele tek etapla sınırlı kaldığı için, diğer konulardan, genel klasmana göre daha uzun süre bahsedeceğiz.
 
 
Her turda genel klasman mücadelesi dışında dikkat çeken ilk olayın sprint mücadelesi olduğu bir gerçek. Yokuşlarla veya varsa zamana karşılarla heyecanı tavan yapan genel klasmanın aksine, tamamen düz ve hızın zirve yaptığı etaplarla sprint liderli belirleniyor. Marmaris-Selçuk etabına kadarki üç etabı, Bora-Hansgrohe’nin İrlandalı ismi Sam Bennett kazandı ve Ulissi’nin Selçuk’taki galibiyetine kadar genel klasman liderinin giydiği turkuaz mayoyu da giydi.
 
Bennett, Kemer’de başladığı galibiyet serisini Fethiye ve Marmaris finişleriyle üçe çıkarıp Selçuk’taki tek hedefinin tamamlayabilmek olduğu etaptan sonra İzmir’de de sahneye çıktı ve beş etapta dört galibiyet alarak TUR’a damga vurdu. Genelde sprint klasmanı puanları, etap galibine avantaj verecek şekilde düzenlendiği için altı etaplı bir turda dört sprint etabı kazanan adamın sprinter mayosunu kazanması beklenir ancak Türkiye’de bu yıl etap sonlarında 1. sporcuya 15, 2. sporcuya 14 ve 3. sporcuya 13 puan verilmesi durumu değiştirdi. Sam Bennett, aldığı dört etaba rağmen Edward Theuns’un yalnızca yedi puan önüne geçebilmişti ve Sultanahmet’teki 6. etap finişinde etabın ve Türkiye Turu’nun sonuna 250 metre kala düşerek sprint puanı alamadı. Etabı kazanan Edward Theuns da beş günün dördünde peşinde beklediği ve bir türlü zafere ulaşamadığı rakibi karşısında sprint klasmanını kazanmayı başardı.
 
 
Sprintlerde hepimizin gözü bir numaralı sprinterimiz Ahmet Örken’deydi. İlk etapta kaza yapıp sprinte giremeyen, Fethiye ve Marmaris etaplarında da sadece son anda ilk 10’a tutunup 10. ve 8. olan Ahmet Örken, yıllardır özlemini duyduğu World Tour etap podyumuna İzmir Karşıyaka’da çıkmayı başardı. Türk bisikletinin geçmişi, geleceği ve Ahmet Örken’in kendisi adına tarihi başarılardan biri elde edildi ve Ahmet Örken, etap galibi Sam Bennett’ın ardından ikinci sırayı elde etti. Artık Türkiye’de çıta, World Tour etap podyumu olmaktan çıktı, World Tour etap galibiyetine yükseldi. Ahmet Örken yeni sezonda İsrail Cycling Academy ile World Tour yarışlarının yanı sıra Giro daveti de alabilir ve Türkiye için bir tarihi başarı daha elde edilebilir. Bu kısmı bekleyip göreceğiz.
 
 
TUR’da Milli Takım adına sevindirici diğer noktalardan biri de Türkiye Güzellikleri sprint mayosunun bir Türk sporcumuza gitmesi oldu. 1996 doğumlu Onur Balkan, ilk iki etaptaki ataklarıyla puan olarak ciddi avantaj elde ettiği Türkiye Güzellikleri klasmanındaki ilk sırasını sona kadar korumayı başardı. Bu klasmanda sporcunun yeteneği ve özelliği fark yaratmıyor. Bu klasmanı ifade eden beyaz mayo, başladığı dönemden bu yana etaplarda kaçışlara katılan sporculara gidiyor ve farklı bir heyecan yaratıp kaçışa da ekstra bir anlam ve yarışma azmi katıyor.
 
 
Son klasman olan dağların kralı klasmanında ise kırmızı mayonun sahibi Wilier Triestina’dan Mirco Maestri oldu ki irili ufaklı puanları toplayan Maestri de bu başarısına yine kaçış gruplarında elde ettiği puanlarla ulaştı. TUR’da bu yıl Elmalı etabının olmaması nedeniyle kaçışlarda toplanan 3. ve 4. kategori yokuş puanlarıyla kırmızı mayoya ulaşmak kolay oldu ki Elmalı etabı, yol çalışmaları nedeniyle 2018’de de TUR’da yer almayacak. Bu yüzden yine önümüzdeki yıl kaçıştaki yokuş puanları büyük önem taşıyacak.
 
 
TUR’da klasmanların genel profiline değindikten sonra uluslararası platformlardaki etkilerine de kısaca değinmek istiyoruz. Bu yıl etap sonlarında ilk 10’lar, sıralamalar ve toplu sonuçlar uzun süre doğrulanamadı veya sıralamalarda sık sık değişiklikler oldu. Bu birçok yabancı basın mensubu için eleştirilen bir detay oldu. Önümüzdeki yıllarda resmi sonuçları en kısa sürede ve hatasız olarak açıklamak oldukça önemli. Bu tip eleştiriler ikinci yıl da tekrar ederse yabancı basın daha yüksek sesle ve ağır bir dille konuşur.
 
Bunun dışında organizasyona finiş alanlarındaki ilgi birkaç noktada daha düşük gibi gözükse de hem UCI gözlemcisinden hem de katılımcı takımlardan gelen olumlu açıklamalar, World Tour’daki geleceğimiz adına şimdilik iyi sinyaller veriyor. Birçok sıkıntının ve tarih değişikliğinin üzerine bir de geç ihale sürecine gidilmesi ve parkurun sadece son iki haftada açıklanması büyük eleştiri konusu oldu. Federasyon da bu konuda daha sağlam adımlar atarak TUR 2017’nin birkaç gün sonrasında 2018 parkurunu açıklayacak ve sonrasında takım davetlerini de Aralık 2017-Ocak 2018’e kadar tamamlayarak 2018’de tüm World Tour takımlarını yarışa getirmeye çalışacak.
 
2018’de, 18 World Tour takımını da yarışa getirebilmek demek, önümüzdeki yıllarda World Tour’daki yerimizi daha da sağlama almak demek. 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Ürün gamı en geniş firmalardan Xiaomi, kısa süre önce WalkingPad S1 isimli yeni yürüyüş...