#
#
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda son metrelere kadar şampiyonluğunu korumayı başaran Lutsenko, final sprintinde liderliği Prades'e kaptırdı.
14/10/2018 - 16:00
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2018, Bursa-İstanbul arasındaki 6. etapla sona erdi. Son etabı sprint klasmanının lideri Sam Bennett kazanırken etap sonundaki bonus saniyeler ise şampiyonu değiştirdi. Alexey Lutsenko, her ne kadar Nathan Haas ve Diego Ulissi tehditlerini savuştursa da hesapta olmayan Prades turu kazandı.
 
 
Bursa'dan çıkış
Bursa'daki startın ardından İstanbul'da Sultanahmet'teki finişe doğru yola koyulan ana grup, klasik bir sprint etabında olduğu gibi son bölümlerde kaçışı yakalayıp Sultanahmet'teki teknik finişte sprinte hazırlanırken BORA-hansgrohe işi sprint finişine bırakmadan sürpriz bir hamleyle izleyenleri şaşırttı. Geçtiğimiz sezon aynı parkurda toplu sprinte giderken dar virajda düşen ve beş etaplık emeğini Sultanahmet'in taşlı yollarına bırakan Sam Bennett, bu defa 1.2 km kala beklenmedik bir atak yaparak farkı 200 metreye kadar aştı ve ana grubun tüm temposuna rağmen direnmeyi başarıp etabı aldı.
 
 
Finişte sürpriz atak
İkincilik için sprint finişine gidildi ve ikinci sırayı Euskadi-Murias'tan Eduard Prades aldı. Prades, güne genel klasmanda Alexey Lutsenko'nun(Astana) 6 saniye gerisinde başlamıştı. İkinciye verilen altı saniyelik bonusla Lutsenko'yu yakalayan Prades, altı etabın toplamında daha iyi dereceler elde ettiği için şampiyonluğu Lutsenko'dan kaptı. UCI hakemlerinden bazıları Twitter'da ve İstanbul'da yarış sonu yorumlarında puan klasmanında daha önde olanın da birinci sayılabileceğini belirttiler ki burada da Prades, Lutsenko'nun bir puan önünde yer alıyordu. İki ihtimalde de Prades'in zaferi ortaya çıkınca bir tartışma doğmadı ve 6 etaplık büyük heyecan, toplamda aynı süreye sahip iki genel klasmancının unutulmaz rekabetiyle sona ermiş oldu.
 
 
Klasman liderleri
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda Prades'in zirvede tamamladığı genel klasmanın yanı sıra diğer klasmanlarda da ödüller sahiplerini buldu. Puan klasmanında(yeşil mayo) Sam Bennett, en yakın rakibi Hodeg'in 30 puan önünde liderliği elde etti. En iyi tırmanışçının belirlendiği dağların kralı klasmanı da son gün son tırmanışta el değiştirdi ve Bahrain-Merida'Dan Grega Bole, Aldemar Reyes'le aynı puanı almasına rağmen klasmanı lider tamamladı. Burada ki sporcuyu ayıran birinci kategori yokuşlar oldu. Bole'nin tur içerisinde birinci kategori tırmanışta kapıyı ilk sırada geçmeyi başarması, kırmızı mayoya sahip olmasını sağladı. Türkiye Güzellikleri prim kapısı ise 5. etapta Onur Balkan'a gitmişti ve Onur'un yarışı tamamlamasının yeterli olacağı daha önceden belirlenmişti. Takım klasmanı TUR'da öne çıkmasa da o klasmanı da BMC Racing Team, Team Katusha-Alpecin'in 23 saniye önünde zirvede tamamladı.
 
TUR, önümüzdeki sezon tekrar nisan ortasındaki yerine geri dönecek ve büyük heyecan kısa bir süre sonra tekrar yaşanacak.
 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Geçtiğimiz günlerde resmi tanıtım duyurusu yapılan OPPO Reno2 serisiyle alakalı iki yeni video...