#
#
Konya'daki açılışın ardından güney sahillerine inen 54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda ikinci etap tanıdık bir ismin zaferiyle sonuçlandı.
11/10/2018 - 13:30
Alanya-Antalya arasındaki 2. etapla devam edilen TUR 2018'de beklendiği gibi bir toplu sprint finişi yaşandı. Geçtiğimiz sezon dört etapla tura damgasını vuran İrlandalı Sam Bennett, bu sezon da ikinci etapta istediğini alıp hem BORA-hansgrohe'ye hem de kariyerine bir World Tour etap galibiyeti daha ekledi.
 
Alanya'da şehir içinde verilen nötral startın ardından 4.5 km sürüş yapıldı ve gerçek start verildi. Startın verilmesiyle Josu Zabala Lopez(Caja Rural), Thomas Sprengers(Sport Vlaanderen-Baloise), Onur Balkan(Türk Milli Takımı) ve Fernando Orjuela Gutierrez(Manzana Postobon) kaçış grubunda yer aldılar. Farkı 2 dakika 24 saniyeye kadar yükselten grup daha sonra ana grubun tempoyu yükseltmesiyle farkın azalmasına engel olamadı. İlk 36 km'sinin saatte 49 km ortalamayla geçildiği yarışta Side'ye dönülüp tekrar Antalya istikametine geçildiğinde fark 1 dakika 15 saniyeydi. 
 
 
Beyaz mayoya Onur Balkan damgası
İlk etabın ardından ikinci etapta da günün ilk prim kapısında Turkey Home sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri kapısı geçildi ve Milli Takım'dan Onur Balkan ilk sırayı alıp beyaz mayosunu 3. ve 4. etaplarda da giymeyi garantiledi. Günün ikinci primi, 102.7'nci kilometredeki ara sprint kapısıydı. Sport Vlaanderen-Baloise'den Thomas Sprengers, ilk sıradan geçip en yüksek puanı aldı ancak bu yeşil mayo klasmanının zirvesine etki edecek bir durum yaratmadı.
 
 
Konyaaltı'nda zafer Sam Bennett'ın!
Antalya'daki finişe 30 km kala ana grup artık kaçışın beklenen sonunu hazırladı ve tempoyu yükseltti. Antalya'ya yaklaştıkça her km'de daha da azalan fark son 9 km'de sıfırlandı ve favori takımların sprint trenleri ana grubun önünde mücadeleye başladı. Alanya'daki startın 3 saat 24 dakika 27 saniye sonrasında BORA-hansgrohe'den Sam Bennett, Quick-Step'ten Alvaro Jose Hodeg'i geride bırakarak etap galibiyetine ulaştı. Bu sonucun ardından finişteki 10 saniye bonusu da alan Bennett, ilk günün etap galibi Maximiliano Richeze'nin süre bonusu alamamasıyla genel klasmanın da ilk sırasına yükseldi. Bennett'ın Fethiye-Marmaris etabında da mayosunu koruması ve Marmaris-Selçuk etabının sonunda turun gerçek genel klasman favorilerine mayoyu devretmesi bekleniyor. 
 
 
Klasmanlarda son durum
Günün sonunda Türkiye Güzellikleri prim klasmanında(beyaz mayo) Onur Balkan 10 puanla liderliğini sürdürürken Bennett, turkuaz mayonun yanı sıra sprint klasmanı liderinin giyeceği yeşil mayoda da ilk sıraya yerleşti. Fethiye-Marmaris etabında turkuaz mayo Bennett'ın üzerinde olacağı için yeşil mayoyu, klasmanda ikinci sıradaki Hodeg taşıyacak. En iyi tırmanışçının belirlendiği dağların kralı(kırmızı mayo) klasmanında ise Euskadi-Murias'tan Benat Txoperena 8 puanla ilk sırada yer aldı. 
 
TUR 2018'in üçüncü etabı Fethiye-Marmaris arasında geçecek. Marmaris'teki finişte yine toplu sprint bekleniyor. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Bugün tanıtılan yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 1 taşıyan Realme GT 2 Pro başta olmak...