#
#
Mazide bugün, Brezilya futbolunun unutulmaz gol makinalarından olan Romario'yu anıyoruz.
29/01/2013 - 11:29
29 Ocak 1966'da Brezilya'nın unutulmaz forvet oyuncusu Romario, Rio de Janerio'da dünyaya merhaba dedi. 
 
FİFA tarafından 1994 yılında yılın futbolcusu ödülüne layık görülen Brezilyalı efsane, 24 yıllık profesyonel futbol kariyeri boyunca 1000 golün stüne çıkmayı başardı. Oldukça üretken geçen kariyeri boyunca bu rekorun kimilerine göre gençlik maçları ve resmi olmayan maçlarda atılmış olduğu iddia edlir. Bu iddialara rağmen Romario sambacıların en önemli futbol ikonlarından biridir. 
 
1985 yılında Vasco da Gama'da başlayan profesyonel futbol kariyeri, PSV, Barcelona ve Valencia'a gibi Avrupa'nın vizyon sahbi büyük kulüplerine kadar uzandı. Vasco Da Gama'ya dönüşünde 200 yılında ikinci baharını yaşayan efsane, 71 maçta 65 gole imza atarak, müthiş performansıyla Brezilyalı futbolseverlerin ağzını açık bıraktı.
 
Romario'nun parlak kariyerinin en çıkış gösterdiği sene 1994 senesiydi. La Liga gibi zorlu bir  ligde Barcelona adına 30 golde imzası bulunan gol makinası, 1994 Dünya Kupası'nda Brezilya, İtalya'yı mağlup ederek, 3 kez Dünya Kupası'nı müzesine götürürken bu başarıda büyük bir pay sahibi oldu. Şöyle ki; turnuva boyunca 5 gol atan Romario, Altın Top ödülüne layık görüldü. 
 
Futbol yaşamının belki de en büyük sevincini yine futbolu  başladığı kulüp olan Vasco da Gama'da yaşayan Romario, 4.kez yuvasına döndüğünde, 2007 yılının Mayıs ayında Sport Recife ile oynanan lig maçında kazanılan penaltı sonucunda beyaz noktaya topu diken isim oydu. Meşin yuvarlak Sport Recife ağlarıyla buluştuğunda kırılması belki de çok güç olan bir rekor Romario'nun hanesine yazılıyor. Tam tamına 1000.gol..
 
FİFA tarafından da bu başarısı tanınan Romario, 1000 gol hakkında şunu söylüyordu; 'bu ulaşılamayacak bir rakam değil'
 
Romario, bugün 48.yaş gününü kutluyor. Doğum günün kutlu olsun mütevazi rekortmen...

Oğuz Alp Tan

meşin yuvarlağın çevresinde nostaljik bir seyahate var mısın?

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Ses teknolojileri konusunda en iyi isimlerden Bang & Olufsen, bu sefer Beolit 20 adını verdiği taşınabilir...