#
#
BİSİKLET
57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 207 kilometrelik Bodrum-Kuşadası etabı ile başladı. TUR’un ilk etabını Lotto Soudal takımından Alexander Caleb Ewan 4 saat 38 dakika 05 saniye ile kazandı. Son metrelerdeki sprint finişinde 20’nin üzerinden bisikletçi yer aldı ve Caleb Ewan son metrelerdeki atağı ile birinciliği aldı.
11/04/2022 - 08:14
Saat 09.00’da Bodrum Kalesi önünden verilen startla 167 bisikletçi Kuşadası finişi için pedal basmaya başladı. Starttan önce Arkea Samsıc takımının ünlü sporcusu Nairo Quintana Türkçe olarak halkı selamlarken, “Merhaba Türkiye” diyerek _alkış aldı.
 
Nötral startın ardından bisikletçiler ilk olarak Yalıçiftli k Kavşağı’ndan Güvercinlik’e doğru toplu halde geldiler. Buradan Havalimanı kavşağına devam ederken 39.4’üncü kilometrede tırmanış prim kapısını geride bıraktılar.
 
THY Prim Kapısını Buts geçti: İki Türk bisikletçi ikinci ve üçüncü oldu
 
Türk Hava Yolları’nın sponsorluğundan gerçekleşen etabın ilk tırmanış prim kapısını Sakarya takımından Vitally Buts birinci olarak geçti.  Bike-Aid takımında yarışan Türk sporcu Halil Doğan ikinci, Spor-Toto takımından Burak Abay 3’üncü oldu. Sporcular daha sonra ikinci prim kapısına doğru büyük bir mücadeleye başladı. Parkur genelde düz, hava hafif rüzgârlı, ancak güneşin zaman zaman yakıcı olması, bisikletçileri zor bir etapla karşı karşıya bıraktı.
 
İlk oluşan kaçış grubu
 
Etabın tırmanış etabından sonra ilk kaçış grubu oluştu. Euskaltel-Euskadi takımından Julen Irizar Lascuarın, Bike-Aid takımından Halil Doğan, Wildlife Generation takımından Jonny Clarke, Sakarya  Pro Team’den Vitally Buts, Spor-Toto Cyling takımından Burak Abay , Saris Rouvy  Sauer Land takımından Abram Stockman ön grubu oluşturdu.
 
 
Shimano Türkiye Güzellikleri Prim Kapısını Vitally Buts geçti
 
Shimano’nun sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Prim Kapısı’nı Sakarya Büyükşehir takımından Vitally Buts çizgiyi birinci olarak geçti. İkinciliği Euskaltel-Euskadi takımından Julen Irizar Lascuarin, üçüncülüğü de Saris Rouvy takımından Abram Stockman geçti.
 
İlk Kaza
 
Bafa Gölü geçilirken yarıştaki ilk kaza ile üzücü bir durum yaşandı. Equipo Kern Pharma takımından Danny Van Der Tuuk düştü ve hemen ambulansa alınarak hastaneye kaldırıldı.
 
MOSSO Sprint Kapısını Halil Doğan geçti
 
Mosso’nun sponsor olduğu etabın ilk sprint kapısındaki mücadele büyüktü. Bıke-Aid takımında yarışan günün başarılı ismi Halil Doğan bu kapıyı da birinci geçerek yarışın ilk etabında dikkat çeken isim oldu. İkinciliği Saris Rouvy takımından Abram Stockman, üçüncülüğü de Euskaltel-Euskadi takımından Julen  Irizar Lascuarin elde etti.
 
Zaman Farkı 2 Dakika 41 Saniye
 

Etabın ilk prim kapılarını geçen altılı kaçış grubu böylece Peloton (Ana Grup) ile arasındaki zaman farkını 2 dakika 41 saniye kadar açtı. Ancak finişe 70 kilometre kala Peloton hızlanınca fark bir anda erimeye başladı. Yeni zaman farkı önce 1 dakika 49, daha sonra 1 dakika 15 saniye olarak verildi.
 
THY Tırmanış Primini Irizar aldı
 
Finişe 40 kilometre kala etabın ikinci tırmanış primi gerçekleşti. Türk Hava Yolları sponsorluğundaki primi Euskaltel-Euskadi takımından Julen  Irızar Lascuarın aldı. Böylece hanesine 3 puan yazdırdı. İkinciliği Sakarya takımından Vitally Buts, üçüncülüğü de Wildlıfe Generatıon takımından Jonny Clark elde etti. Finişe yaklaşıldıkça pelotonun iyice hızını artırdığı görüldü.
 
Kaçış Grubu yakalandı
 
Etabın başından bu yana kaçış grubunu oluşturan altılı grup finişe 30 kilometre kala peloton tarafından yakalandı.
 
26km Kala Üçüncü Kaza
 
Yarışın hızlı cereyan etmesinden kaynaklanan bir kaza daha oldu. Finişe 25 kilometre kala Tıme Bike Exchange takımından Alekxender Konychev duvara çarpmasına rağmen yarışa devam etti.
 
?s=21&t=TRf0_C6jKDzmxeKjYXkTvQ
 
Son Tırmanış Kapısını Nicolas Edet Geçti
 
Türk Hava Yolları’nın sponsorluğunda etabın son prim kapısını ise Arkea Samsıc takımından Nıcolas Edet geçti. İkinciliği Wild Generatıon takımından Noam Granigan, üçüncülüğü de Equipo Kern Pharma takımından Carlos Garcıa Pierna elde etti. Kapıdan sonra bisikletçiler son 20 kilometre için yeni bir mücadeleye başladı. Ve sonuçta gülen Lotto Soudal takımından Alexander Calep Evan oldu.
 
İkinci etap Selçuk x Alaçatı arasında
 
57’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 158.1 km’lik ikinci etabı 11 Nisan 2022 Pazartesi Selçuk-Alaçatı arasında koşulacak ve TSİ 10.45’de start alacak.
 
?s=21&t=TRf0_C6jKDzmxeKjYXkTvQ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
2022 FIFA Dünya Kupası, 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında Katar’da düzenlenecek...