#
#
53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Alanya’da start aldı ve altı etaplık yolculuk başladı.
10/10/2017 - 23:48
Kemer’de sona eren ve sprint mücadelesine sahne olması beklenen ilk etapta sürpriz yaşanmadı ve kazanan Bora-Hansgrohe’nin İrlandalı yıldızı Sam Bennett oldu.
 
Klasik bir sprint etabı olan Alanya-Kemer etabı, son bölümde yakalanacağı kesin olan kaçış grubunun oluşumuyla başladı ve kaçış, 36 km kala geçilen ara sprint kapısına kadar sürdü. Ara sprintte ana grubun kaçanları yakalamasının ardından sonra 36 km, bu tip etapların klasik senaryosuna sahne oldu. Ana grup kimsenin kaçmasına izin vermedi ve toplu sprinte gidildi. Türkiye’de toplu sprintle bitecek tüm etapların ağır favorisi konumundaki Sam Bennett, son 300 metrede rahat bir sprint atarak etabı kazanmayı başardı. Bu sonucun ardından Sam Bennet, TUR’un genel klasmanı ifade eden turkuaz mayo ve sprint klasmanını ifade eden yeşil mayoda liderliğe yükseldi.
 
Etapta derece almasını umduğumuz milli sprinterimiz Ahmet Örken ise finişe 1.5 km kala yapılan kazada yerde kalarak ilk etapta şansını yitirdi. 
 
Genel klasman ve sprint klasmanı dışındaki iki mayoda da gün içerisinde heyecan yaşandı. Tırmanış klasmanında sakin geçen günde, sadece dördüncü kategori bir tırmanış vardı. İki puanın sahibi Enrico Barbin, kırmızı mayoyu ikinci etapta taşıyacak isim oldu. Türkiye Güzellikleri klasmanını ifade eden mayosu ise Milli Takım’dan Onur Balkan’a gitti. Onur Balkan, EXPO’daki Türkiye Güzellikleri sprint kapısını ilk sırada geçip 5 puanla klasmanda liderliğe oturdu.
 
 
Turkuaz, kırmızı ve beyaz mayoları ikinci etapta liderler giyecek ancak Sam Bennett, genel klasmanda da lider olduğu için yeşil mayo, Kumluca-Fethiye etabında, sprint klasmanı ikincisi Marco Benfatto’da olacak. Androni-Sidermec-Bottecchia takımının sporcusu Benfatto, ilk etabı ikinci sırada bitirip 14 sprint puanının sahibi olmuştu.
 
TUR’un ikinci etabı, Kumluca’da başlayıp Fethiye’de sona erecek. İkinci etabın da sprintle sona ermesini bekliyoruz. Favori yine Sam Bennett olacak, arkasında ise Edward Theuns ve diğerleri şanslarını deneyecekler.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, Türkiye’de önemli bir...