#
#
İlk kez düzenlenecek olan Tour of Antalya, yolculuğuna 22-25 Şubat’taki ilk edisyonla başlıyor.
08/02/2018 - 12:41
Türkiye’de Tour of Turkey dışında üst seviyeye çıkabilmiş bir tura henüz sahip değiliz. UCI Europe Tour bünyesinde birçok turumuz bulunsa da bu yarışlarımıza seviye atlatıp uluslararası arenada söz sahibi ikinci bir bisiklet turuna sahip olma çabalarımız sürüyor. Bu yolda en umut verici yarışlarımızdan biri, bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ve sonuçlarını, medyaya yansımasını, ilgi seviyesini merakla bekeldiğimiz Tour of Antalya olacak.
 
“Tour of Antalya powered by Akra” adıyla, 22-25 Şubat 2018 tarihlerinde dört etaptık bir tur olarak başlayan yolculuk, konum olarak UCI takviminin büyük klasiklere ve turlara hazırlık dönemi diyebileceğimiz şubat sonunda düzenleniyor. Eğer Tour of Antalya büyür ve en alt seviye olan UCI 2.2 olarak başladığı yolculuğunu 2.1 seviyesine taşıyabilirse dünya çapında ilgi artmaya başlayacak ve tura World Tour takımları da katılabilecek. 2.HC statüsüne geçilmesi durumunda ise Tour of Antalya, World Tour yarışlarına en ciddi hazırlık yarışlarından biri haline gelecek.
 
Bu noktada yarış kategorizasyonu hakkında bilgilendirme yapalım. Bisiklette etaplı yarışlar/turlar 2.2, 2.1, 2.HC ve 2.UWT olarak sınıflandırılıyorlar. Tek günlüklerde 1.2, 1.1, 1.HC ve 1.UWT ayrımı bulunuyor ki tahmin edileceği üzere ilk sayı tek günlük ve etaplı yarış ayrımını yapıyor. 2.2 ve 1.2 turlara World Tour takımları katılamıyorlar, bunun için en az 2.1 veya 1.1 seviyesine yükselmiş olmak gerekiyor ki bu da federasyonların ve organizatör firmaların daha küçük bölgesel takımların katılımından vazgeçip ibreyi tamamen profesyonellere kaydırmaları anlamına geliyor. Tour of Antalya da 2.2 olarak düzenlendiği ilk senenin ardından ikinci yılında 2.1 seviyesine yükselebilir. 2.1 statüsü, katılımcı takımların %50'sini World Tour takımlarından oluşturmaya izin veriyor. 2.HC'de ise bu oran %70. Daha çok sponsorluk, daha büyük para ödülleri, daha büyük ve profesyonel takım davetleri derken her şey yolunda giderse sadece bir veya iki yıl sonra Antalya’a World Tour takımlarını da görebiliriz. Yıllarca 2.2 olarak düzenlenen ve artık bir World Tour(2.UWT) yarışı olan Türkiye Turu’nun 2.1’e geçtikten yalnızca iki yıl sonra 2.HC kategorisine yükseltildiğini hatırlayınca Antalya için umut yüksek. 2.1 olabilmesi demek uluslararası kabul görmüş ciddi bir yarışımız olduğu anlamına gelecek.
 
Tour of Antalya, Akra sponsorluğunda gerçekleştiriyor ve elbette Antalya Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri olmak üzere Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun da büyük desteği var. Organizatör firma ise 2015 yılı da dahil olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu 2.2’den alıp bugünkü haline getirmede ciddi rol üstlenmiş, birçok başarılı spor organizasyonu büyük profesyonellik ve kaliteyle bir araya getirmiş Argeus Travel. Bisiklette Velotürk Gran Fondo’ları olmak üzere birçok Gran Fondo da düzenleyen Argeus Travel, 2016’dan itibaren Türkiye Turu organizasyonundan bazı sebeplerden dolayı uzak kalmış olsa da düzenlediği birçok spor organizasyonunun kalitesini yukarıya çekmeye devam etti. Son olarak Kapadokya Ultra Trail’ı kendi alanında World Tour’a sokmayı başaran Argeus Travel, bisiklet dünyasındaki tanınmışlığıyla Tour of Antalya’yı da 2.1 tur haline getirmede federasyonla beraber en önemli rolü oynayacak.
 
Peki etap profilleri nasıl ve bu tur, bir üst seviyeye çıkabilirse bu etap profilleri hangi yarışlara hazırlık anlamına gelecek ve hangi sporcu türünün daha çok ilgisini çekecek?
 
Öncelikle etaplara göz atarak başlayalım.
 
1. Etap - Korkuteli - 22 Şubat

http://www.tourofantalya.com/Upload/Etkinlikler/korkuteli_profiln.jpg

Korkuteli etabı, 158 kilometrelik bir parkurdan oluşacak ve bünyesindeki iki yokuş primi ile genel klasmanda belirleyici olacak. Antalya şehir merkezinden başlayacak olan etapta toplamda iki yokuş kapısı, bir sprint kapısı ve bir de yenilenebilir enerji kapısı bulunacak. Yenilenebilir Enerji klasmanı, Türkiye Turu’nda alışkın olduğumuz, farklı bir heyecan ve ödül sistemi getiren Türkiye Güzellikleri sprint klasmanının bir benzeri olacak.
 
Bu etap, yokuş özellikli sporcuların, tırmanış klasmanında ciddi avantaj sağlayacakları etaplardan biri ancak genel klasmanı tamamen belirleyici olan etap değil. Gelecekte turun daha büyük sporcuları bünyesine çekmesi durumunda yokuş ve iniş yetenekleri bir arada olan sporcular için hedef etap olacaktır.
 
2. Etap - Kemer - 23 Şubat
 
http://www.tourofantalya.com/Upload/Etkinlikler/kemer_profiln.jpg
 
Yine Antlaya merkezden başlayıp Kemer’e iniş ve dönüşle bitecek olan etapta sprint ve yenilenebilir enerji kapıları bulunsa da mücadeleyi baştan sona etkileyecek olan kısım 69. kilometredeki yokuş kapısı olacak. 117 km’nin sonunda yine yokuş ve iniş özelliğini bir arada kullanabilen isimler etap sonu zafere ulaşacaklar ve genel klasmanda daha belirleyici bir ayrım yaşanacak. Bu da ilk etaptaki gibi benzer sporcuların hedefleri arasında yer alacak bir etap olacak ancak tek yokuş kapısı bulunması, daha genel klasman odaklı isimlere kaymasını sağlayabilir. Tabii ki 50 km civarı sürecek olan uzun iniş ve düzlük, yokuşta iyi olmayan ama inişte fark yaratabilen isimlerin de tekrar tutunup işi sprinte de götürebilmelerini sağlayacak.
 
3. Etap - Feslikan - 24 Şubat
 
http://www.tourofantalya.com/Upload/Etkinlikler/feslikan_profiln.jpg
 
Bu bir “yokuş zamana karşı” etabı ve böyle bir turda tamamen akıllıca konumlandırılmış durumda. 14 km boyunca tamamen tırmanıştan oluşan etap, genel klasmanın kazanan ismi belirleyecek veya son gün öncesi işleri karmakarışık hale getirecek. Dört etaplık bir turda normal bir zamana karşı eklemek çoğu takımın ekstra lojistik işlemle uğraşmasını sağlayabilirdi ama zaten zamana karşı bisikletleri yerine normal bisikletlerin tercih edildiği bu tip bir zamana karşı, hem takımları ek yükten kurtarıyor hem de tura bambaşka bir heyecan katıyor. Burada yokuş odaklı tüm isimlerin ciddi şansı olacaktır.
 
4. Etap - Side-Lara - 25 Şubat
 
http://www.tourofantalya.com/Upload/Etkinlikler/side-lara_profiln.jpg
 
Side’de başlayıp Antalya merkezde bitecek olan yarışın en bükysek noktası 70 metre. Yani bir “düz” etapla karşı karşıyayız. Yarış, genel profili gereği sprintten ziyade yokuşçu ve genel klasmancı çekecek bir yarış olsa da son günde sprinterler veya etabın son 45 km’sinde olduğu gibi “testere dişli” etap profilini seven sporcular için bulunmaz nimet olacak. Yükseltinin biraz daha 100-150 metreler arasında gidip gelmesi bu etaba klasikvari bir hava katıp, Şubat sonu ve Mart başı başlayan bahar klasikleri için son bir test haline de getirilebilir. Burada son kısmın yükselti farkı 30-40 metre seviyelerini aşmayacağı için klasik bir sprint finişi beklememiz gerektiğini düşünüyorum. Son bölümde ana caddede birkaç kıvrılma dışında uzun süre viraj olmaması da bunu kanıtlar nitelikte. Etabın içinde yine bir ara sprint primi ve yenilenebilir enerji primi bulunuyor. 111. km’ye doğru ise tırmanış klasmanını belirleyecek olan son yokuş primi bulunuyor. Muhtemelen ilk üç etap sonunda genel klasman kimdeyse bu etap sonunda da bir değişim olmayacak.
 
Yarışın genel profili ise genel klasman ve tırmanış odaklı sporcuları bünyesine çekebilecek, onlara sezonun iddialı 2.HC veya 2.UWT yani World Tour yarışlarına ciddi bir hazırlık yapmaları anlamına gelebilecek şekilde planlanmış. Birçok genel klasman iddialısı sporcunun kendini test etmek için sezonu açacağı yarışlardan biri olarak ön plana çıkması muhtemel. Dört etap sürmesi, iklim olarak Akdeniz’in mevsim şartlarındaki en iyi noktalarından biri olması, hem lojistik açıdan hem de konaklama anlamında Türkiye’nin değil dünyanın en sorunsuz şehirlerinden biri olması bir araya gelince 2.2’de merhaba dediğimiz Tour of Antalya, kısa sürede 2.1’i görüp Avrupa ve dünya bisikletinde yeri büyük olan “hazırlık yarışları” arasında yerini kolaylıkla alabilir.
 
Destekçileri, organizatörü, konumu, havası derken kusursuz bir 2018 edisyonunun ardından güzel haberler alacağımız harika bir turumu olabilir.
 
Tribun Dergi ekibi olarak biz de 22-25 Şubat tarihleri arasındaki bu güzel heyecanın bir parçası olup, tarihteki ilk Tour of Antalya’ya yerinde tanıklık edeceğiz ve heyecanı günbegün size aktaracağız. Üstelik bu şahane tur, 25 Şubat Pazar günü Gran Fondo Antalya ile taçlanacak ve profesyonel bisikletçilerin yarış heyecanı öncesi amatör bisikletçiler de sahne alıp yarışma heyecanını tadacaklar. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Tv yayını olacak mı acaba ?

Tribun Dergi Şu anda yayın gözükmüyor.

10 ay önce
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Kısa süre önce Zenfone Max Pro M2 modelini tanıtan Asus, Zenfone Max Pro M1 sahiplerini de unutmuyor. Telefon için...