#
#
2018’de 2.2 kategorisinde tarihinin ilk startını alan Tour of Antalya, 2020’de 2.1 kategorisine yükselerek Avrupa’nın önemli haftalık turları arasında yerini aldı.
18/02/2020 - 14:59
2018’de 22-25 Şubat’taki 4 etapla başlayan Tour of Antalya, 2019’daki başarılı organizasyonun ardından 2020’de 2.1 kategorisine yükseldi. Bu yıl 20-23 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan yarış, yine önemli noktalardan geçerek Antalya’nın doğal güzelliklerini ön plana taşıyacak ve önemli tarihi yerleri dolaşacak.
 
 
Tour of Antalya’nın 2.1 kategorisine yükseltilmesiyle yarış tarihinde ilk kez bir World Tour takımı start alacak. 2019’da pro continental seviyede Israel Cycling Academy adıyla yarışa katılan takım, bu yıl World Tour lisansıyla ve Israel Start-Up Nation adıyla Tour of Antalya pelotonunu renklendirecek. Toplam 29 takımın katılacağı yarışta 1 World Tour takımının yanı sıra 5 Pro Kıta takımı, 2 milli takım ve 21 continental takım start alacak.
 
 
Etaplar:
 
Antalya içindeki 1. etapla 20 Şubat’ta başlayacak yarış, ilk günkü sprint heyecanının ardından 2. gününde Kemer-Antalya etabıyla yine heyecan dolu bir sprint finişine sahne olacak. 3. etapta ise 2019’da da genel klasmanı kazanan ismi belirleyen Termessos zirvesine çıkılacak. Aspendos Antik Tiyatrosu’nda start alacak olan etap, Termessos Antik Kenti zirvesinde son bulacak. Yarışın 4. gününde ise Side’den alınacak startın ardından yarışın ana sponsoru AKRA Hotel’in hemen yanındaki sprint finişiyle klasman liderleri kesinlik kazanacak.
 
 
Klasman mayoları:
 
Genel klasman, sprint/puan klasmanı ve dağların kralı/tırmanış klasmanının yanı sıra her yıl farklı bir temaya sahip olan yeşil mayo ise bu yıl Antalya’nın doğal güzellikleri temasını işleyecek. Daha önceki yıllarda olduğu gibi genel klasman lideri magenta, sprint klasmanı lideri sarı mayo, dağların kralı ise turuncu mayo ile yolda olacak.
 
 
Eski şampiyonlar:
 
Tour of Antalya 2018’de genel klasmanı Marathon-Tula’dan Artem Ovechkin kazanmıştı. Feslikan Yaylası’na çıkılan etabı alan Ovechkin, son günde de liderliğini korumayı başarmıştı.
 
— 2019’da ise Leopard Pro Cycling’in lideri Szymon Rekita, Termessos zirvesinde kazandığı etapla genel klasmanda ilk sıraya yükselip yine son günde yerini korumayı başarmıştı.
 
Tour of Antalya 2020’de geçtiğimiz yılın şampiyonu Rekita, unvanını korumak için yine yolda olacak. Leopard Pro Cycling’de kariyerine devam eden Rekita’nın yanı sıra, sprint odaklı bir isim olmasına rağmen elde ettiği bonus puanlarla geçtiğimiz yılın genel klasman şampiyonluğunu 3 saniye farkla kaçıran Giovanni Lonardi ise Nippo-Vini Fantini-Faizane’nin 2019 sonunda kapanmasıyla 2020 ve 2021 sezonları için sözleşme imzaladığı yeni takımı Bardiani-CSF-Faizane ile Antalya’da olacak. Geçtiğimiz yıl Corendon-Circus takımında yarışan ve 4. etabı kazanan Roy Jans, aynı takımın yeni adı Alpecin-Fenix’in mayosuyla pelotonda sprint mücadelesi verecek. 
 
İlk iki yılda olduğu gibi 2020'de de Tour of Antalya'nın 4. gününde amatör bisikletçiler için AKRA Gran Fondo by AG Tohum düzenlenecek ve amatör bisikletçiler etabın birkaç saat öncesinde profesyonel yarış parkurunun bir bölümünde yarışarak unutulmaz deneyimin parçası olacaklar. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, içerik üreticilerin platform içerisinden para kazanabilmesi...