#
#
İlk iki yılında 2.2 kategorisinde düzenlenen ve bu yıl 2.1 kategorisine yükseltilen Tour of Antalya'nın 2020 edisyonunun tanıtımı gerçekleştirildi.
04/02/2020 - 16:00
Argeus Travel & Event ve Yedi İletişim'in yanı sıra Antalya Valiliği öncülüğünde ve AKRA Hotels sponsorluğunda düzenlenen Tour of Antalya'da heyecan bu yıl 20-23 Şubat tarihlerinde yaşanacak. Her yıl farklı bir temayla düzenlenen yarış, bu yıl "Antalya'nın doğal güzellikleri" temasıyla yapılacak. 
 
2.2 kategorisinde sadece iki tane Pro Continental takım davet etme hakkı bulunan yarış, 2.1 kategorisine geçmesiyle World Tour seviyesindeki takımlara da kapılarını açmak hakkı elde etti ve Pro Continental takımlar için sınırlama da kaldırıldı. Tour of Antalya, ilk yılında bir World Tour takımını da yarışa davet etti ve 2020'de Katusha-Alpecin'in World Tour lisansını alan Israel Start-Up Nation, yarışın tarihindeki ilk World Tour takımı olarak kayıtlara geçti. 
 
 
2020'de World Tour'dan Israel Start-Up Nation'ın yanı sıra beş Pro Continental takım da Antalya yollarında olacak: 
 
Alpecin-Fenix, Belçika (Geçtiğimiz sezon Corendon-Circus adıyla yarışan takım, Antlaya'da yer almıştı)
Sport Vlaanderen-Baloise, Belçika
Bingoal Wallonie Bruxelles, Belçika
Bardiani-CSF-Faizane, İtalya
Vini Zabu-KTM, İtalya
 
Toplam 29 takımın katılacağı yarışta kalan 23 takımından 2 tanesi milli takım, 21 tanesi se Continental takım(kıta takımı) olacak. Ülkemizden Spor Toto Cycling Team ve Salcano Sakarya Continental Team'in katılacakları yarışta milli sporcu Ahmet Örken'in sezon başında transfer olduğu Malezya ekibi Team Sapura Cycling de start alacak. 
 
Tour of Antalya 2020'nin etapları: 
 
1. Etap: Antalya – Antalya, 149.2 km (20 Şubat 2020 Perşembe)
2. Etap: Kemer – Antalya, 165.3 km (21 Şubat 2020 Cuma)
3. Etap: Aspendos – Termessos, 101.6 km (22 Şubat 2020 Cumartesi)
4. Etap: Side – Antalya, 136.8 km (23 Şubat 2020 Pazar)
 
Tour of Antalya 2020'nin mayoları:
 
— Genel klasman: Magenta
— Puan(sprint) klasmanı: Sarı
— Dağların kralı(tırmanış) klasmanı: Turuncu
— Antalya'nın doğal güzellikleri: Yeşil 
 
Lansman sırasında yarışta yer alan yetkili isimler de basın mensuplarına açıklamalar yaptılar:
 
Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş: "Valiliğimizin öncülüğünde gerçekleştirilen Tour of Antalya powered by AKRA için hedeflerimiz çok büyük. Öncelikli hedefimiz, Tour of Antalya’yı kendi kategorisindeki yarışların en önemlilerinden biri haline getirmek. Bu organizasyonun henüz üçüncü yılında 2.1 kategorisine yükselmesi de bizleri çok mutlu eden bir başarı. Kent olarak bu yarışı daha da fazla desteklemeliyiz. Bu sebeple tüm Antalya halkını Tour of Antalya’yı takip etmeye davet ediyorum. Çünkü 23 farklı ülkeden takımların katılacağı bu organizasyon, şehrimizin tanıtımı için çok önemli bir mecra. Bu ülkeler, turistik olarak Antalya’ya büyük ilgi gösteren konumdalar. Bu yılki organizasyonun teması Antalya’nın doğal güzellikleri olduğu için şehrimizin dağlarını, sahillerini şelalelerini ve mağaralarını yani mükemmel destinasyonlarını öne çıkaracağız. Ayrıca 23 Şubat 2020 Pazar günü gerçekleştireceğimiz ‘Kadına Karşı Şiddete Hayır’ farkındalık sürüşü ile bu konuya dikkat çekeceğiz. Tüm halkımızı bu farkındalık sürüşüne de davet ediyoruz."
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: "Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo Antalya, şehrimiz için çok büyük kazanç olan organizasyonlar. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu organizasyonların bir parçası olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Başta Valiliğimiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla, tüm sponsorlarımızla bu organizasyonları daha da başarılı kılmak için güç birliği yapıyoruz. Her yıl, bir önceki yıldan daha ileriye gidiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen tüm çalışmaları gerçekleştirdik. Özellikle yol düzenlemesi, çevre düzenlemesi ve reklam alanları tahsisi gibi alanlarda hazırlıklarımızı tamamladık. İlerleyen senelerde inşallah bu organizasyonları daha da geliştireceğiz. Bu organizasyonlar için katkı sağlayan herkese, özellikle de büyük destek veren AKRA Hotel’e, Fraport TAV Antalya Airport’a, Corendon Airlines’a ve Diana Travel’a çok teşekkür ederiz. Tüm halkımızı Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo Antalya yarışlarına davet ediyoruz."
 
AKRA Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut: "AKRA Hotels olarak vizyon projemiz olan Tour of Antalya’nın istikrarlı gelişimi sebebiyle çok mutluyuz. Antalya’yı bir bisiklet destinasyonu yapma hedefimizden ayrılmadık ve bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Tour of Antalya, bir anlamda AKRA Hotels olarak şehrimize ve halkımıza bir hediyemiz. Organizasyonumuzu her yıl daha da büyütmemize destek veren tüm kamu kuruluşları ve sponsorlara teşekkür ediyoruz. Bu katkılar sayesinde Antalya, bölgenin en önemli bisiklet merkezlerinden biri olmaya devam edecek."
 
— Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı: "Tour of Antalya, ülkemiz için turistik getirisi çok yüksek olan bir organizasyon. Dünyada spor turizmi büyümeye devam ediyor. Antalya da bisiklet turizmi söz konusu olduğunda dünyanın en önemli lokasyonlarından biri haline geldi. Ülke olarak çok büyük bir potansiyele sahibiz. Bu sebeple Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo Antalya gibi organizasyonlara büyük değer veriyoruz. Tour of Antalya’nın ilk kez düzenlendiği günlerde söylediğimiz gibi bu organizasyona destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz ve desteklerimizi sürdüreceğiz. Tüm katılımcıların başarılı bir yarış geçirmesini temenni ederiz."
 
— Tour of Antalya Genel Direktörü ve Argeus Travel & Events Sahibi Aydın Ayhan Güney: "Antalya şehrinin en önemli spor organizasyonlarından biri haline gelen Tour of Antalya powered by AKRA’yı üçüncü kez düzenleyecek olmaktan ve 2.1 kategorisine yükseltmekten dolayı çok mutluyuz. Bu yıl organizasyon tarihimizde ilk defa bir World Tour takımını ve beş Pro-Kıta takımını ağırlayacağız. Özellikle katılımcı takım düzeyinden dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.
Tour of Heaven – Cennet Turu mottosuyla gerçekleştirdiğimiz organizasyonumuzun bu yılki teması ise ‘Antalya’nın Doğal Güzellikleri’ olacak. Sporcular Aspendos Antik Tiyatrosu, Termessos Antik Kenti, Yat Limanı, Mavi Kent Sahili, Cumhuriyet Meydanı, Köprülü Kanyon ve Düden Şelalesi gibi Antalya’nın simge noktalarının çevresinden geçecekler. Formalarımızla da bu temamıza vurgu yapacağız. Yarış formalarımız bir kez daha magenta, sarı, turuncu ve yeşil olacak.
AKRA Hotel sponsorluğunda olacak Genel Klasman forması, Tour of Antalya’nın kurumsal rengi olan Magenta renkte olacak. Magenta forma, yarışın en güçlü sporcusu tarafından giyilecek.
 
Antalya’nın doğal güzelliklerine vurgu yapacak olan yeşil forma, doğal güzelliklerin korunması konusunda farkındalık yaratacak. Fraport TAV Antalya Airport’un sponsor olduğu yeşil forma, yine bir ilk olacak. En iyi sprinterlerin giyeceği sarı formaya ise Diana Travel sponsorluk yapacak. İnsanın içini ısıtan ve yaşamını aydınlatan Antalya güneşinden ilham alınarak üretilen sarı forma, sprint kapıları arasındaki mücadelenin en iyisi tarafından giyilecek.
 
Corendon Airlines sponsorluğunda olacak turuncu forma ise Antalya’nın ait olduğu coğrafyanın en önemli simgesi olan portakal ağacı meyvesini hatırlatacak. Parfüm kokan portakal çiçekleri arasında geçecek mücadeledeki en iyi tırmanış sporcusu tarafından giyilecek. Turuncu formayı taşıyan sporcu, ‘dağların kralı’ olarak anılacak.
 
Tour of Antalya ile birlikte bir kez daha Antalya’nın dünyanın en önemli yaz tatili destinasyonlarından biri olmasının yanı sıra kültür amaçlı seyahatler ve spor turizmi için de büyük değer taşıdığını vurgulayacağız."
 
— Tour of Antalya Yarış Direktörü Mutlu Erçevik: "Tour of Antalya powered by AKRA 2020’de parkur seçimi yaparken, temamız olan ‘Antalya’nın Doğal Güzellikleri’ne sadık kaldık. Bu sayede bisikletçiler yarış boyunca Antalya’nın doğal güzellikleri ile birlikte yol kat edecekler. Yarış takipçileri de yarış heyecanını doğa ile iç içe hissedecekler. Yarış boyunca tüm sporcuların etapları sorunsuz bir şekilde tamamlamaları için de tüm tedbirler şimdiden alınmış durumda. Dört gün boyunca 550 km’den fazla yol kat edecek sporculara şimdiden başarılar ve sorunsuz bir yarış deneyimi diliyoruz."
 
— Tour of Antalya Proje Direktörü ve Yedi İletişim Ajans Başkanı Haluk Özsevim: "Her yıl, iki organizasyonumuza katılan sporculardan aldığımız olumlu yorumların sayısı artıyor. Hem Tour of Antalya hem de AKRA Gran Fondo Antalya, sürdürülebilir ve istikrarlı organizasyonlar haline geldiler. Tabii ki bu başarıda kamu kuruluşlarının, sponsor markaların, medya kuruluşlarının ve halkımızın da büyük katkısı vardı. Üçüncü yılımızda sponsor sayımızı ve organizasyona katılacak takım sayısını artırarak büyük bir başarıya daha imza attık.
 
AG Tohum’un ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek amatör bisiklet yarışı AKRA Gran Fondo Antalya’da amatör bisikletçilere yine Tour of Antalya’ya katılan dünyaca ünlü bisikletçiler ile aynı atmosferi yaşama fırsatı sunacağız.
23 Şubat 2020 Pazar günü düzenlenecek yarışta, 97 km’lik uzun ve 61 km’lik kısa olmak üzere 2 ayrı yarış parkuru bulunacak. Bu müthiş mücadelede yer almak isteyenlerin,  en geç 17 Şubat 2020 Pazartesi gününe kadar kayıt işlemlerini tamamları gerekiyor.  Ayrıca AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum kapsamında gerçekleştirileceğimiz ‘Kadına Karşı Şiddete Hayır’ temalı farkındalık sürüşüyle toplumsal değer de yaratacağız. Tüm amatör bisikletçileri AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum’a bekliyoruz."
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, web sürümü üstünden fotoğraf ve video yüklemeyi...