#
#
Tour Of Antalya'nın açılışını yapan Korkuteli etabı, İtalyan sprinterlerin mücadelesine sahne oldu.
22/02/2018 - 15:56
20 Şubat Salı öğleden sonrası ayak bastığımız Antalya’da ilk gün konaklayacağımız otele geçiş ve akşam yemeği ile geçti. 21 Şubat Çarşamba günü ise basın toplantısı ile başladığımız gün, daha sonra takım ve teknik ekiplerin katıldığı teknik toplantı ile devam etti.
 
Basın toplantısında hem ilk kez katılan basın mensuplarına bir bisiklet yarışının kuralları anlatıldı hem de yapılması gerekenlerin bir kez daha altı çizildi.  Teknik toplantıda ise takımların uymaları gereken kurallar, UCI komiseri, hakem ve yarış direktörü tarafından takım görevlilerine ve yetkililerine aktarıldı. Takımların tüm görevlilerinin ve sporcularının kaldığı otelde gerçekleşen teknik toplantının ardından bisiklet yıkama (bike wash) alanında ve teknik çadırda 25 takımın biskiletlerinin son ayarları ve bakımları yapıldı.
 
22 Şubat Perşembe yani bugün, ilk etap öncesi 09.30’da basın mensupları start alanındaki yerlerini aldı ve tüm sporcuların yer alacakları imza töreni için takımlar beklendi. 25 takımdan 170 kayıtlı sporcunun katıldığı imza töreninde sahneye son çıkan takım, turun en dikkat çekici ismini de kadrosunda barındıran Wilier-Triestina oldu. 169 sporcunun ardından 170. ve son isim olarak Filippo Pozzato da imza panosundaki yerini imzaladı ve tüm takımlar start çizgisindeki yerlerini aldılar. 11.00’de verilen startla beraber Tour Of Antalya, bisiklet tarihindeki yerini resmi olarak aldı ve heyecan başladı.
 
Korkuteli’ne tırmanılan ilk etapta bir bisiklet klasiği olarak kaçış grubu oluştu. 4 puan değerinde ve ilk sırada geçen 5 isme sırasıyla 5-4-3-2-1 puan dağıtacak olan 1. kategori tırmanış kapısı da kaçış grubundaki sporculara gitti.
 
 
Ardından Korkuteli’nin yüksek rakımlı noktalarında devam eden yarışta ara sprint kapısı da beklendiği üzere aynı kaçış grubunun parçalarına kaldı.
 
 
Hemen ardından 40 km’lik iniş öncesi son tırmanış kapısı geride bırakıldı ve ilk kapıyı da ilk sırada geçen Daniel Lehner, en iyi tırmanışçı klasmanında gün sonunda turuncu mayoyu giymeye hak kazandı.
 
 
Günün son prim kapısı ise genç sporculara verilecek olan yeşil mayo yani Yenilenebilir Enerji klasmanıydı. Ara kapıdan ilk sırada geçerek gün sonunda yeşil mayonun sahibi olan isim Georg Zimmermann’dı. Tirol Cycling sporcusu, günün diğer üç kapısında da atakları yapıp hem sprint hem tırmanış klasmanlarında puan toplamıştı.
 
 
 
Etap sonunda ise kaçan grup kısa bir süre kala yakalandı ve iki tırmanış kapısı bulunmasına rağmen tüm peloton bir araya geldi. Toplu sprintle biten etabı, turun yıldız sprinteri Jakub Mareczko'nun önünde kazanan isim, Albeto Contador'un fonladığı Polartec-Kometa'nın İtalyan sprinteri Matteo Moschetti oldu. 
 
 
Turun ikinci gününde Kemer etabı geçilecek ve yarış profili ilk günkü gibi ortadaki büyük bir tırmanışın ardından uzun bir iniş ve düz bir son bölüm bizleri bekliyor. İlk yokuşta geride kalsalar da sprinterlerin yine takımlarının desteğiyle son bölüme kadar kaçanları yakalayıp toplu sprinte girmeleri bir hayli yüksek ihtimal. 
 
Tour Of Antalya'da ikinci günün heyecanıyla görüşmek üzere! 
 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Kısa süre önce Zenfone Max Pro M2 modelini tanıtan Asus, Zenfone Max Pro M1 sahiplerini de unutmuyor. Telefon için...