#
#
Tadej Pogacar’ın şampiyonluğuyla sonlanan Tour de France 2020, dünyanın en çok izlenen bisiklet yarışının 117 yıllık tarihinde en unutulmaz edisyonlar arasına üst sıralardan girdi.
24/09/2020 - 16:30
Fransa’nın Nice şehrindeki Grand Depart ile başlayan Tour de France 2020, 1903’te pedalın ilk kez dönüşünden bu yana 117. yılda 107. edisyonuyla sahne aldığında 3 hafta sonra yaşanacaklardan kimsenin haberi yoktu.
 
 
İlk gün 33 yaşındaki emektar sprinter Alexander Kristoff’un sprint finişinden galip çıkıp UAE-Team Emirates’e sarı mayoyu getirmesinin ardından henüz ikinci gün etabını alan Julian Alaphilippe sarı mayoyu Deceuninck-QuickStep’e getirmişti.
 
 
Alaphilippe’in genel klasman liderliğine yükselmesi sonrası sarı mayonun bir daha UAE-Team Emirates’e geçmesi çoğumuz için düşük ihtimaldi. Alaphilippe, 3 gün boyunca giydiği sarı mayoyu 5. günün sonunda Mitchelton-SCOTT’tan Adam Yates’e devretti ve tüm bunlar olurken genel klasman da yavaş yavaş şekilleniyordu. Gap-Privas arasındaki 5. etabın ardından Adam Yates, 3 saniye farkla turun en büyük favorisi Primoz Roglic’in önündeydi. Roglic’in 4 saniye arkasında ise rekorları parçalayacağını henüz kimsenin tahmin edemediği Tadej Pogacar yer alıyordu. Onu Cofidis’ten Martin takip ederken Roglic ve Pogacar’ın ardından INEOS Grenadiers’in lideri Egan Bernal vardı. İlk 5’in 13 saniyede sıralanması ilk günler için sıradan bir gelişmeydi aslında.
 
 
Tour’da 7. etaba gelindiğinde genç yıldız Tadej Pogacar, bir anda genel klasmanda denklemden çıktı ve 3. başladığı günü 13. tamamlayarak sarı mayo Yates’in 1 dakika 28 saniye, ikinci sırada Roglic’in de 1 dakika 25 saniye gerisine düştü. Ancak bir sonraki gün, 8. etapta yaptığı atakla diğer favorilerden 40 saniye çalmayı başararak genel klasmanda tekrar potaya giriyordu. Farkı 48 saniyeye indirmesi bir önceki gün yaşadığı kabustan uyanmasını sağlıyordu.
 
Adam Yates, sarı mayoyu 9. etaba dek taşısa da o etabın sonunda UAE-Team Emirates, Tadej Pogacar ile Tour’daki ikinci etabını alırken vatandaşı Primoz Roglic de genel klasman liderliğini ele geçirip Team Jumbo-Visma’nın sarı-siyah mayosunun yerine Tour’un lideri olarak sarı mayoyu giyiyordu. Pau-Laruns etabında Pogacar, favoriler arasındaki sprint finişini kazanmasıyla o gün genel klasmanda liderliği ele geçiren Roglic’le aradaki farkı 44 saniyeye indirmişti.
 
 
İkinci haftaya girildiğinde ilk iki gün sprinterler sahne alırken hafta sonuna geldiğimizde genel klasman mücaelesi yine alevleniyordu. 21’lik yıldız Tadej Pogacar, büyük bir fark kapatamasa da ikinci haftanın sonunda Lyon’da başlayıp Grand Colombier’de sona eren muhteşem etapta Roglic’le beraber finişe gelip çizgiden ilk sırada geçen isim oldu ve gücünü ortaya koydu. Pogacar 10, Roglic 6 saniye bonus alınca aradaki fark 4 saniye azalmış olsa da Roglic hala Tour’un en güçlüsü olarak masaya yumruğunu vurmaya devam ediyordu.
 
Tüm bunlar olurken aynı hafta sonu Egan Bernal denklemden çıkmış, Carapaz ondan da önce INEOS Grenadiers adına havluyu atmış konumdaydı. Üçüncü haftaya girerken Roglic’in 40 saniye gerisinde Pogacar vardı. Pogacar’ın da da 54 saniye ardında, Roglic’i 1 dakika 34 saniye geriden takip eden Rigoberto uran ve peşinden gelen Miguel Angel Lopez, Adam Yates, Richie Porte, Mikel Landa ve diğerleri için Tour de France 2020 artık podyumun son basamağı için mücadele etmek anlamına geliyordu.
 
Tour’de üçüncü ve son haftaya girdiğimizde ilk gün yani 16. etap sakin geçse de, 17. etapta Primoz Roglic, zaman bonusu dahil Pogacar’a 17 saniye fark atıp genel klasmandaki farkı 57 saniyeye yükseltiyordu. Artık hepimiz Primoz Roglic’in tarihin ilk Sloven şampiyonu olarak uzun süredir üzerinde olan sarı mayoyu bir daha çıkarmayacağına emindik. Zaten 20. etaba gelinene kadar da durum tam olarak böyleydi.
 
 
İzleyenlerin tamamına yakını, bireysel zamana karşıdan oluşan ve Tour’un efsaneleşmeye başlayan yokuşlarından La Planche des Belles Filles’de sonlanacak olan 20. etapta Primoz Roglic’in kutlama yapmasını ve belki de bunu etap galibiyeti ile taçlandırmasını bekliyordu. Yarıştaki 144 sporcu start aldıktan sonra sırasıyla Pogacar ve Roglic de son iki isim olarak yola çıktıklarında genel klasmanda Roglic önde, Pogacar ikinci sırada, Miguel Angel Lopez ise üçüncü sıradaydı. Superman Lopez’in üçüncülüğü Porte ve Landa tarafından tehdit edilirken ekranlara yansıyan şey herkesi bir anda koltuğundan zıplattı.
 
 
21 yaşındaki genç sloven Tadej Pogacar, zamana karşı uzmanı Primoz Roglic’i henüz etap sonundaki La Planche des Belles Filles yokuşu başlamamışken bile zorluyordu. Yokuşta neler olabileceği konusunda herkes farklı bir senaryo konuşurken içimizden şunlara benzer sözler geçiyordu: “Yok canım, o kadar da olmaz, hadi artık, mümkün değil, olamaz, imkansız, yapabilir mi, büyük olay olur...”
 
Tadej Pogacar, bisiklet değişimiyle birlikte yokuşta muhteşem bir ritm tuttururken Primoz Roglic, zamana karşı bisikleti yerine yol bisikletini alırken Pogacar’a göre daha fazla vakit kaybediyordu. Hepimiz iki ismin bisiklet değişimi arasındaki 5 saniyelik farkı büyük bir etki yaratacak gözüyle izledik. Ancak Tadej Pogacar, Primoz Roglic’in yokuşta ritmini tamamen kaybetmesiyle o 5 saniyenin hiçbir anlam ifade etmeyeceğini gösteriyordu bize. Çünkü Roglic’e öyle unutulmaz bir fark atıyordu ki 5 saniye, o farkın yanında hesap etmeye değmez br hal alıyordu.
 
 
Genç adam, La Planche des Belles Filles’i metre metre çıkarken neredeyse her bir pedalda Roglic’le farkı daha da açıyordu. Son bölümde ekrana yansıyan farklar Roglic’in geriye düştüğünü gösterdiğinde 10-15 saniye geriye düşüşünü toparlanabilir olarak görüyorduk ancak Roglic şampiyonluğa tutunma adına hiç ışık vermeyince farkın Pogacar lehine 1 dakikaya dayandığını gördük.
 
 
Pogacar finişe geldiğinde etabı kazanan, Roglic’ten bile daha büyük bir yokuş zamana karşı uzmanı olan Tom Dumoulin’e bile 1 dakika 21 saniye fark atmıştı. Primoz Roglic, zamana karşıda finişe gelen son isim olduğunda ise Pogacar zaten kazanacağına emindi ve her şeyin resmileşmesini bekliyordu. Son güne dek mayoyu taşıyan, 20. güne şampanyasını patlatmasına kesin gözüyle bakılarak giren Primoz Roglic, vatandaşı Pogacar’dan 1 dakika 56 saniye daha yavaştı ve bu Tour de France tarihinin en unutulmaz finallerinden birini izlediğimizi resmileştiriyordu.
 
 
Güne 57 saniye geride başlayan Tadej Pogacar, günü Roglic’in 59 saniye önünde tamamladı ve Paris’e yıllar sonra gelen birçok ilki başararak girdi. 1904’te 19 yaşında Tour’u kazanan Henri Cornet sonrasındaki 116 yılın en genç şampiyonu oldu, 1983’te Fignon’un yaptığından bu yana ilk Tour de France katılımında sarı mayoyu kazanan ilk isim oldu. Eddy Merckx’in 1969’da 3 mayoyu birden alarak şampiyon olmasından sonra bunu tekrar başarabilen ilk isim oldu ve sarı mayonun yanında beyaz ve polkadot mayoyu kazandı. Genel klasman, gençler klasmanı ve dağların kralı klasmanı aynı ismi yazıyordu: Tadej Pogacar.
 
Pogacar’ın son gün değiştirmediği tek unvan Tour de France’ı ilk kez bir Sloven bisikletçinin kazanacak olmasıydı çünkü bu genç adam, sadece bisiklet değil tüm spor tarihinin en büyük ve en unutulmaz şampiyonluklarından birini kazanmasa da Roglic’le yine ilk kez bir Sloven şampiyona tanık olacaktık. Genel olarak bu ilki değiştirmemesi elbette hiçbir şey ifade etmiyor zira o ilkin karşısında 30 yaşındaki Primoz Roglic’in değil, 21 yaşındaki gencecik Tadej Pogacar’ın adı yazıyordu.
 
 
Tadej Pogacar, şampiyonluğu sonrasında sorulan “Bu bir rüya mıydı senin için?” sorusuna cevap verirken bile nasıl inanılmaz bir şeyi başardığını anlatıyordu: “Benim için rüya olan şey sadece Tour de France’ta yarışabilmekti. Şu an ne hissetiğimi bilmiyorum, inanamıyorum. Bana bir hafta veya bir ay sonra da sorsanız muhtemelen ne hissettiğimi açıklayamacağım. Bilmiyorum. İnanamıyorum.”
 
Şimdi en başa dönelim ve Kristoff’un kazandığı sarı mayoyu hatırlayalım. UAE-Team Emirates, Kristoff’un sarı mayoyu giyerek Tour’a başlamış ve ertesi gün bir kez mayoyu taşıyıp devretmiş, bir daha da ele geçirememişti. UAE-Team Emirates’in sarı mayosuyla başlayan Tour de France 2020, 21. günün gecesinde yine UAE-Team Emirates’ten bir ismin sarı mayoyu giymesiyle noktalanıyordu. Tour de France, başladığı gibi biterken böyle bir son bekleniyor muydu bilinmez ama Tadej Pogacar, zamana karşıya takımın kendisini mükemmel hazırladığını ve La Planche des Belles Filles yokuşunu metre metre ezberlediğini söyleyerek başarının kendi yeteneği kadar takımın planlı ve disiplinli çalışmasından kaynaklandığını söylüyordu.
 
 
Zaten Tadej Pogacar yokuşlarda o kadar güçlüydü ki Col de Peyresourde, Col de Marie-Blanque, Pas de Peyrol, Grand Colombier ve Planche des Belles Filles yokuşlarını tarihte en hızlı çıkan isim olarak Tour'u 5 farklı yokuş rekoruyla tamamladı. 
 
Bir zamana karşı etabının ne kadar sıkıcı olduğu sık sık dile getirilse de bir daha asla kesin konuşmamayı son derece unutulmaz bir şekilde öğrendik.
 
Her şey olup biterken ve Pogacar ile birçok ilk yaşanırken son noktayı da bambaşka bir ilkle koyalım: 1982’den bu yana, tam 38 yıl sonra ilk kez Tour de France’ta İspanyol veya İtalyan etap galibi çıkmadı.
 
— Son notumuz da bambaşka bir yazının konusu olarak ilerleyen günlere kalsın.
— Sıradaki büyük tur: 3 Ekim-25 Ekim tarihlerindeki Giro d’Italia 2020. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple, bugün Apple Music Award kazananlarını açıkladı. Farklı kategorilerde önemli...