#
#
U12 İzmir Cup’ta tam kadro röportaj yapma imkanı bulduğumuz Dinamo Zagreb’in Halkla İlişkiler bölümü sorumlusu Tomislav Piskor, Tribun Dergi’ye konuştu.
11/04/2018 - 13:32
U12 İzmir Cup için geldikleri İzmir’de oyuncuları ve U12 antrenörü ile kısa sohbetler gerçekleştirdiğimiz Dinamo Zagreb röportajlarının son ayağında sıra kulübün Halkla İlişkiler Sorumlusu Tomislav Piskor’a geldi. Dinamo Zagreb hakkında merak ettiğimiz bazı detayları bizimle paylaşan Piskor, kulübün felsefesi ve yapılanması hakkında bilgiler verdi.
 
Genç oyuncuları eğitirken ve çalıştırırken uyguladığınız özel bir felsefe var mı? Eğer bir sır değilse tabii ki.
Bır sır değil. Herkes Dinamo’ya kulüp hakkında bir şeyler öğrenmek için geliyor. Hollanda’dan Ajax ve PSV geldi, Basel, Legia Varşova gibi Avrupa’nın dört bir yanından antrenörler Dinamo Zagreb’in sistemini görmeye geliyorlar. Kulübün altyapı felsefesini öğrenmeye çalışıyorlar ve her zaman “Bu işin sırrı nedir?” diye soruyorlar. 4 milyonluk bir ülkeden nasıl Modric, Mandzukic, Kovacic, Rakitic gibi yetenekleri sunduğumuzu merak ediyorlar. Bu bir sır değil, bir felsefe. Onlar doğal yeteneğe sahip oyuncular ve biz de onların yeteneklerinin gelişimini ve teknik yeteneklerini geliştirmeye çalışıyoruz. Futbol tamamen teknik altyapı üzerine kurulu. Güç değil, teknik önemli. Rakibi sadece geçip gidemezsiniz, çalım atıp oyundan düşürmeniz veya pas atmanız gerekir. Bizim futbol felsefemiz bu.
 
 
Ülkenin en büyük kulübü olmak daha iyi oyuncuları elde etmeyi de sağlıyor sanırım. Altyapıya rakip kulüplerinizin oyuncularını da transfer ediyor musunuz yoksa kendileri gelmek mi istiyorlar?
Altyapıda bir kuralımız var. 14 yaş altına kadar tüm çocuklarımız Zagreb’in yerel oyuncuları olmak zorunda. Şu an buradaki çocuklarımızın tamamı Zagrebli. 14 yaş grubundan sonra diğer ekiplerden ülkenin en büyük yeteneklerini takımımıza getirmeye çalışıyoruz. Sadece en iyileri. Eğer bir çocuk Zagreb’deki kendi çocuklarımız kadar yetenekli değilse transfer etmeyiz. 2 yıl sonra bu çocuklar 14 yaşına geldiklerinde kendi liglerinde mücadele etmeye başlayacaklar. Mesela Rijeka’daki en iyi çocuk bizimkiler kadar yetenekli değilse Dinamo’ya getirmeyiz ama bizimkilerden iyiyse buraya gelecektir.
 
 
Her takımdan tek oyuncu mu? Kısıtlamanız var mı peki?
Birkaç oyuncu alıyoruz duruma göre. Onların da Zagreb seviyesinde yeterli olabilmeleri lazım. Diğer türlü her oyuncuyu alıp denemek istemiyoruz.
 
Altınordu’nun “İyi vatandaş, iyi futbolcu, iyi birey” sloganını duymuş olmalısınız. Buna katılır mısınız ve bir şey eklemek ister misiniz?
Genç çocuklar için muhteşem bir felsefe bu. Çünkü iyi bir insan olmalısınız,
iyi bir vatandaş olup diğer oyuncular örnek olmanız gerek. Gelecekte bazı çocukların idolü olacaksanız buna dikkat etmelisiniz. Mesela Messi de 20 yıl önce bu çocuklarla aynı yaştaydı, şimdi hepsinin idolü oldu. Hayatınızda iyi vatandaş, iyi futbolcu, iyi birey olmak zorundasınız zaten.
 
 #BaşarıGelecek
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple, kısa süre önce bünyesine bir şirketi daha dahil etti. Bu sefer Kanada merkezli Inductiv...