#
#
Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök, hayat verdiği Marmaris Bisiklet Rotaları projesini ve Salcano Gran Fondo Marmaris'i değerlendirdi.
17/04/2018 - 10:20
Marmaris Bisiklet Derneği başkanı, Marmaris’te bisiklete önemli katkılar sağlayan Velomaris’in sahibi ve Velomaris Team’in kaptanı Tolga Gök’ten Salcano Gran Fondo Marmaris’in ardından organizasyon ve bireysel performansı hakkında görüşlerini aldık. Karşınızda Marmaris Bisiklet Rotaları projesine de hayat verip bir şehrin geleceğinin değişmesine yardımcı olan Tolga Gök.
 
Öncelikle gran fondo organizasyonu nasıldı? Marmaris’te ilk kez ev sahipliği yaptık.
Marmaris’te bir altyapı zaten oluştu, yıllardır bunun için çaba sarf ediyoruz,  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu olsun amatör turlar olsun. Gran Fondo Marmaris ile birlikte de çok farklı bir boyut açıldı. Bence çok güzel oldu, Marmaris bunu hak ediyordu. Güzel de bir organizasyon oldu, tüm Marmarisliler keyif aldı. Sporcuların da hepsi keyif aldı. Yollar ve start-finiş alanı doluydu. Bence her şey muhteşemdi.
 
Yarışa gelelim. Parkuru zaten Marmaris’te yaşayan insanlar olarak tanıyoruz, büyük kısmını deneyimledik. Parkur Türkiye’deki diğer gran fondo parkurlarına göre oldukça sert ve ağırdı. Nasıldı böyle yıllarca antrenman yaptığınız bir rotada yarış heyecanı yaşamak?
Velomaris Team olarak biz parkura zaten hakimdik. Marmaris’ten 26 sporcu Salcano Gran Fondo Marmaris’e kayıt olmuştu, tamamı da parkurun deliklerine, virajlarına, çukurlarına kadar her şeyiyle parkura hakimdi. Sürekli antrenman yaptığımız bölge. Nerede tempomuzu yükseltmemiz lazım, nerde düşürmemiz lazım, hangi viraja dikkat etmemiz lazım hepsini biliyorduk. Bu diğer katılımcılara göre bizim için ciddi bir avantaj sağladı tabii ki.
 
 
http://funkyimg.com/i/2EVgE.jpeg
 
Kendi performansınız nasıldı? Beklediğiniz gibi geçti mi?
Çok sıkı rakipler var ama tabii dediğim gibi parkuru bilmek ve hava şartlarına alışkın olmak bizim için avantajdı. Antrenmanda genelde 3 saat 35-40 dakika süresinde geliyordum ve 3 saat 30 dakika altına hedef koymuştum, 3 saat 25 dakikada geldim. İlk hedef tutmuştu. Genel klasmanda ilk 10 hedefim vardı o da 9. olarak tuttu. Kendi yaş grubum olan masterda da belki kürsüye sokar mıydım kendimi diye düşünüyordum onda da ikincilik geldi. Şu anda tüm hedeflerimiz tuttu. Velomaris Team olarak da iki tane kürsü var. Mehmet Ali abimiz var o da 60+ kategoride birinci oldu. Tüm takım mutlu, herkes keyif aldı, herkes inanılmaz tecrübe kazandı. Zaten Salcano Gran Fondo Marmaris’i diğer gran fondo’lardan ayıran en büyük özelliği amatör sporculara en çok tecrübe kazandıran yarış olması. İnişleriyle çıkışlarıyla, hidrasyonundan tutun teknik ayrıntılara kadar her konuda çok ciddi tecrübe kazanıyorsunuz.
 
Bir de Marmaris ve bisiklet demişken Marmaris Bisiklet Rotaları projesi var ki ona da hayat veren kişi sizsiniz diyebiliriz. Proje aşamasında büyük katkı sağladınız. Bu projenin geri dönüşleri nasıl, halkın bakışı ve turizme etkisi ne düzeyde?
Marmaris bisiklet altyapısı dediğim gibi çok ciddi yerlere ulaştı. Türkiye’de en önde gelen kentlerden biriyiz. Marmaris Bisiklet Rotaları projesiyle de kente bisiklet kullanmak için gelen insanları şehrin her tarafına sokabilmek, kırsal mahallelere ulaştırabilmek ve tüm bu güzel manzaraları gösterebilmek amaçlanıyordu. Bunun için tüm dağ yollarında ve ara yollarda haritalandırma ve tabelalandırma çalışmaları yaptık. Bununla alakalı, yılın herhangi bir zamanında, hiç aklımıza gelmeyecek bir zamanda, dağın başında bir otobüs bisikletçi ile karşılaşabiliyoruz. Bu bizim için inanılmaz bir keyif. Şu an uygulanan deniz, kum, güneş turizminin yanında alternatif turizm faaliyetlerine de bu şekilde ciddi katkı sağladığını düşünüyorum.
 
Biz de Tribun Dergi ve Front Set olarak başarılar dileriz. Umarım gelecekteki organizasyonlarda Marmaris’te çok daha fazla yarışla bir araya geliriz.
Teşekkür ederim. Herkesi önümüzdeki yıl daha fazla kalabalıkla Marmaris’e bekliyoruz. 
 
Röportaj: Fırat Selçuk (https://twitter.com/frtslck)
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Amerika ile sorunları yavaş yavaş çözülen Huawei, EMUI 9.1 güncellemesi konusunda adımlar...