#
#
Merve Güneği İstanbul'dan atladı Ankara'ya Adanaspor - Kasımpaşa Play-Off final maçına gitti. İzledi, gözlemledi ve Kasımpaşa'yı kaleme aldı...
28/05/2012 - 18:22

Belki de insanlara en itici gelen şehirlerdendir Ankara.. Şöyle ki gece hayatına ve deniz havasına alışkın insanlar için. Sabah mesai saati ile başlayan hayat Başkent’te akşam mesai bitimi ile son bulur. Adım attığın kaldırımların neresine baksan ya polis ya asker ya da devlet mensubu mutlaka çıkar. Bu yüzdendir hem çok bürokratik hem de çok resmi olması. Kimisi sonsuza kadar yaşamayı düşündüğü bu kentten kimisi de biran evvel kaçmanın derdindedir. Ama en büyük değerin yattığı tek yerde Ankara’dır oysa ki.. Çakmak çakmak gözlerin ve altın sarısı saçların daima ışıltısını ve ruhunu duyumsar..

Mevsimlerin soğuk etkisini devam ettirdiği Başkent bugün farklı renklere gönül vermiş, kendisine yabancı iki şehri misafir edecekti; tatlı bir telaş, giderek artan bir heyecan. Süper Lig’in yeni takımının belli olacağı bir müsabaka öncesi bir şehir takımı ve bir semt takımı taraftarlarını bağrına basışı. Şampiyonluk inançlarının tavan yaptığı noktalarda; Beyaz’ın ortak olduğu turuncu ve lacivert renklerle ayrımlaştırılan; bir tarafta Adanaspor taraftarları bir tarafta Kasımpaşaspor taraftarları.. Ankara halkının da bu iki takımı yalnız bırakmayışı, çoluğunu çocuğunu alarak futbolun zevkine varmaya gelişleri. Güzel bir tablo, inanılmaz bir profildi. 
 
Lakin futbolun adil bir yapıda olmadığını stadyuma girer girmez fark etmeniz mümkün olacaktı. 19 Mayıs Stadyumu’nun Saatli Kale Arkası ve Maraton Tribün kısımları tamamen Adanaspor taraftarına ayrılmışken Kasımpaşaspor taraftarlarına ayrılan kısım sadece Gençlik Parkı Kale Arkası'ydı.. Stada girişlerde yaşanılan üst arama skandallarına bir de ayakkabıları çıkarttıp arama yapma şekli eklenince insan demeden geçemiyor. ''Avrupa bizi kendi arasına alıp ne yapacak; başa bela mı?'' Üstlerindeki üniformaya güvenerekten insan haklarını hiçe sayan, sadece sevdiği takımı desteklemeye gelen insanlara yapılan muammele sonrası verilen tepkiye hiçbir görevli teşkilatın kızmaya hakkı olamaz. Bayan taraftarlara dahi utanmadan ve zorla yapılan arama müdahalesi bildiğiniz ''rezalet''ti. Eğer ki o an'a tanık olsaydınız ne demek istediğimi anlayacaktınız...
 
Maçın başlama düdüğünün çalınması ile müthiş bir tribün ambiyansında destekledim Kasımpaşaspor’u.. Kesin ve net söyleyebilirim ki çocukluğumdan beri aşık olduğum renkler dışında ilk kez bir takımı bu kadar coşkulu destekledim. Hem de bir semt takımı. Düşünebiliyormusunuz? Ankara'da Keçiörenspor Süper Lig'e çıkmak için mücadele ediyor ve siz tribünde avaz avazsınız.. İşte böyle bir şeydi Kasımpaşaspor'u desteklemek de. Kilometrelerce yol gelen insanların yabancısı olduğu şehirde dahi birbirlerine sahip çıkıp destek oluşu görülmeye değerdi. Kasımpaşaspor'u desteklemek için stadyuma gelen ama bileti olmadığı için maçı izleyemeyeceğim düşüncesi ile dolaşan insanlara hemen bir el uzanıp ''gel kardeşim biletin benden'' diyerek içeri alacak kadar da insancıldı Kasımpaşaspor taraftarı.. Çünkü onlar küçük bir semtin büyük aşıklarıydılar. Sevdayı da aşkı da emeği de çabayı ve arzuyu da çok iyi biliyorlardı. Futbolda kardeş kelimesinin olmadığını çok iyi bilenlerdendim, ki bu düşüncem Eskişehirspor ile Kasımpaşaspor'un kardeşliğini görene kadar. O an şunu anladım. Daima mülayim ve mütevazi yapıdaki kişiler bir yanda, asi ve hoyrat yapıdakiler bir taraftaydı. Yani kim kiminle daha iyi anlaşabiliyor ise..
 
Bu arada maça girmeden önce yaşanılan Ankaragüçlü taraftarların Kasımpaşaspor taraftarlarına saldırmaları da ayrı bir nokta... Kasımpaşaspor - Adanaspor maçının taraftarlarından Ankaragüçlü taraftarlara ne ki? Onları bağlayan ne vardı? Ankaragücü bu profil yapısı ile zaten Süper Lig'den çoktan düşmüştü.. Koskocaman Başkent'e yakışmayan görüntü, üzülünecek ve utanılacak bir durumdu..
 
Maçın başlaması ile Kasımpaşaspor Süper Ligi ne kadar çok istediğini kanıtlamıştı. Futbolda tecrübe bir yere kadar bana göre çünkü tecrübeli nice takımın liglerden düştüğünü de ya da bir üst lige çıkamadığına da şahit oluyoruz. Adanaspor stresli başladığı maça stresli devam ederken Kasımpaşaspor rahat ve kontrollü oyunlarını buldukları ilk gol ile süslemişti. O dakikalarda sadece Adanaspor taraftarları istekli ve inançlıydı sanki, futbolcuları bi haber. Bir parantez açmak gerekir ki, maçın hakemi Fırat Aydınus. Fıfa kokartı takacakları yerde keşke papatya taksalarmış diyeceğim kişilerden. Ülkemizde hep hakemleri eleştiriyoruz çünkü hâlâ göz boyamadan öteye geçemiyoruz. Bir maçta mükemmel denilen hakemlerimiz diğer maçta eyyamın kralını yapmaktan öteye gidemiyor. Artık taraftarlar kendi takım kadrolarını yada rakip kadroyu değerlendirip çekinmiyorlar da maçın hakeminden çekindikleri kadar. Avrupa'da futbolumuz ne kadar ileri götürülmeye çalışılsa da ne yazık ki hakemlik konusunda Avrupa'nın 10 yıl gerisindeyiz..
 
Maçın berabere bitmesi ve sanırım ''Süper Final'' edasının yaşatılması düşüncesi ile 90 dakikanın sonu hatta +4 derken +4 bilmem kaç dakika oynatılan maçın bitişi uzatmaları işaret ediyordu. Kasımpaşasporlu futbolcuların son saniyelerde laçka hareketleri sonrası yedikleri 2.gol aslında yaşadıkları rehavetten uyanmalarına vesile olmuştu. Adanasporlu futbolcular da sanki Kasımpaşaspor kalecisini çantada keklik görerek işi penaltılarda kopartabileceklerini düşünüyordu. Ama öyle olmadı. Kasımpaşaspor 3.golü bulduğunda şampiyonluk meşaleleri yanmış kupaya uzanmıştı. Tekrardan aramıza, Süper Lig'e Hoşgeldin Kasımpaşaspor.. Teşekkürler bize inanılmaz bir futbol zevki yaşattığınız için Adanaspor.. Teşekkürler her iki takım taraftarına.. Teşekkürler..
 
Merve Güneği
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Günümüzde birçok drone modeli bulunuyor. Ancak bunların yüzde 99’ın ufak boyutlu. Şimdi...