#
#
U-20 Dünya Kupası geride kalırken, takımların 4-2-3-1 dizilişini tercih etmeleri dikkatleri çekti.
16/07/2013 - 17:12
Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası'nın en dikkat çeken taraflarından biri dünya üzerindeki taktik yapının, diziliş tercihlerinin evrildiği noktayı yakından görme imkanı sağlamasıdır. U-20 Dünya Kupası'nın böyle bir vasfı ne yazık ki yok; aksine oyuncuların taktik disiplinden uzaklaşması, izleyiciler tarafından eleştirilen yönlerden biridir. Bu yüzden son dönemde atletizmleri ve fizik güçleri ile yaşıtlarından ayrılan Afrika takımları, işin içine biraz taktik disiplin ekleyince turnuvalarda ses getirmeye başladılar.
 
Dizilişin, soyunma odasında konuşulanla aynı şey olmadığının altını çizmek gerek; ancak futbol takımının giydiği kıyafetin de içeride konuşulanlara rehberlik ettiğini eklemek gerek. Sonuçta turnuvanın en çok gol atan ikinci takımı olan Fransa gruplar sonrası 4-5-1'i tercih ederken, en az gol yiyen iki takım Kolombiya ve Uruguay sıklıkla 4-2-3-1 dizilişi ile sahaya çıktılar. Bu kıyafetin takımın ofansif ya da defansif bir anlayışta olduğuna ilişkin öngörüde bulunmak hatalı olsa da, verdiği ortak fikir açık: Orta saha hakimiyeti her yaş kategorisinde önemli.
 
Turnuvaya katılan 24 takımın, yalnızca dördü 4-2-3-1 dışında bir diziliş ile sahaya çıkarken, 20 takımın tamamı en az bir kere bu formasyonu kullandı. Finale kadar bu yapıyla gelen Uruguay, finalde rakibinin özelliklerini de göz önünde bulundurarark 4-4-2/4-4-1-1 gibi bir yapıyı tercih ederken, grup aşamalarında orta sahadaki üç oyuncusunu da verimli kullanmanın yollarını arayan Fransa, eleme turlarına 4-5-1 ile devam ederek ideal düzenini buldu. Turnuvada gösterdiği taktik esneklikle sürprize imza atan iki takımdan Gana, 4-1-3-2, 4-1-4-1 gibi dizilişleri de kullanırken, başarısını teknik direktör Sellas Tetteh'e borçlu. Maç içerisinde zaman zaman değişikliklere gitse de üçüncülük maçına kadar atnı düzenle sahaya çıkan Hakim Şakir'in Irak'ı da 4-2-3-1'i kullanan takımlardan oldu.
 
Turnuvanın tek üçlü savunma oynayan takımı Paraguay erken elenmemiş olsa, komşusu Uruguay gibi bir sürprize imza atabilirdi. Turnuvadaki en organize takımlardan biri olmalarına karşın Irak'a elenmiş olmaları güzel sürprizlerden oldu. İngilizler ise geleneklerinden ödün vermediler ve 4-4-2 düzeninden sıklıkla şaşmadılar. İspanyollar da kurdukları müthiş yapının anahtarı 4-3-3'ü farklı şemalarla uygularken, en alttan en üste, onları zirveye çıkaran felsefelerinden vazgeçmediler. Turnuvanın taktik haritası bu şekilde ortaya çıkarken, bir başka soruyu da beraberinde getirdi: 20 yaşındaki çocuklar bu kadar disiplinli olmak zorundalar mı? Futbolun evrildiği nokta düşünüldüğünde, bu turnuvalar eskisi kadar yıldız yaratmıyorsa, bunda üst yapıdaki sert forma savaşının etkisi büyük. Her açıdan 'tamam' olmayanın doğal seleksiyona uğradığı futbol dünyası, artık sadece yeteneği değil, taktik beceriyi de fabrika ayarlarında talep ediyor. Seyirciye ise, eski turnuva videolarını izleyerek ''nerede o eski dirplingciler'' demek kalıyor...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sosyal medya devi Facebook ile alakalı büyük sızıntı sonrasında bu sefer LinkedIn gündemde....