#
#
Yugoslavya'nın yüzmede umuduydu, bir trajedi onu savaş kahramanı yaptı..
14/07/2017 - 01:38
Trebinje Bosna Hersek Federasyonu'nun Sırp bölgesinde yer alan ve güzel mimariye sahip şirin bir Balkan şehridir. Balkan şehirlerinin bilindik salaşlığının aksine daha daha düzenli bir şehirdir Trebinje. Kendisi bir Sırp olan yüzücü Srdjan Aleksic'in hikayesi memleketi olanTrebinje'de geçiyor.
 
Srdjan Aleksic tipik bir Balkan delikanlısı; yakışıklı, atletik ve afili... Şehrin yetenekli ve parlak çocuklarından. Aileden sporcu, babası yerel basketbol takımının koçu. Aleksic aynı zamanda Yugoslavya’nın geleceği olarak görülen iyi bir yüzücü. Yugoslavya’nın yüzme sporunda geleceği olarak görülen Aleksic’in bir savaş kahramanına dönüşmesi maalesef bir trajedi hikayesidir.
 
1993 kışının Ocak ayı, Bosna savaşının çetin dönemleri... O zamanlar 27 yaşında olan Aleksic Sırp ordusunda görevli bir asker. İzinli olduğu bir gününde, dört tane Sırp askerinin şehir meydanında Müslüman Boşnak bir komşusunu dövdüğünü gören Aleksic, olayı izlemekle yetinen kalabalığın aksine komşusunu kurtarmak için Sırp askerlere müdahelede bulunur. Bu müdahele sonucunda müslüman arkadaşı Sırp askerlerin elinden kurtulur fakat Aleksic kurtulamayacaktır. Savaş esnasında ‘karşı taraftan’ birisini savunması ''haince'' karşılanır. Aleksic'in bu müdahelesine sinirlenen Sırp askerler Aleksic'i öldüresiyle döverler. Niyetleri öldürmek olmasa da sonucu öyle olmayacaktır. Aleksic 6 gün komada kalır ve 6 günün sonunda hayatını kaybeder. 
 
Aleksic’in fedakarlığı o dönemde Birlemiş Milletler’in raporuna yansımış olsa da geniş çaplı bilinirliği 2007 yılından sonra gerçekleşir. Bu tarihten sonra Belgrad’dan Karadağ’a, Sarabosna’ya, Novi Pazar’a ve neredeyse tüm Balkanlarda Aleksic’i onore etme adına anıtlar dikildi, sokaklara Aleksic’in ismi verildi. İğrenç bir savaşın tüm taraflarca kabullenilen nadir müşterek figürlerinden olur Srdjan Aleksic.
 
http://www.6yka.com/img/s/724x420/upload/images/Januar%202013/srdjan_aleksic_trebinje.jpg
 
Aleksic’in belki ölümden kurtardığı müslüman arkadaşı daha sonra İsveç’e yerleşti. Her yıl memleketi Trenbinje’ye gelip Aleksic’in mezarını ve babasını ziyaret ediyor. Aleksic’in ölümüne neden olan dört askerden bir tanesi savaş esnasında ölürken, diğer üç tanesi ise 2.5 yıllık hapis cezası aldı.
 
Girift Balkan coğrafyasında, müslüman arkadaşı için kendisini feda etmiş bir kahraman olan Aleksic, herhangi bir etnisiteyle sınırlandırılmayacak kadar büyük bir insandır. Keşke kahraman olmak yerine, başarılı veya vasat bir yüzücü titrine sahip olup hayatını devam ettirebilmiş olsaydı. 
 
Ezcümle, güç ve iktidar şeytanidir. Bunların şehveti sizleri adaletsizliğin kollarına bırakmasın. Adaletin karaborsaya düştüğü şu günlerde, Srdjan Aleksic gibi karanlık dönemlerin güzel insanı rol model olsun hepimize. Yolumuzu Aleksic gibi insanlar aydınlatsın. 
 
*Meraklısı için; Aleksic’in hayatını anlatan 2013 yapımı ‘Circles’ isimli güzel filmi tavsiye ederim.
 
Asım Duman
 
asim_duman@hotmail.com
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Akıllı telefonların oldukça sağlam dayanıklılık testlerine sokan JerryRigEverything, bu sefer...