#
#
Sosyal medyada Yunanistan futboluna dair özel bilgiler ve görüşler paylaşan Greek Football hesabının sahibi Panos, U-20 Dünya Kupası ve Yunanistan milli takımı hakkındaki sorularımızı cevapladı.
30/06/2013 - 23:35
Mavrias sakatlığı yüzünden Türkiye’deki turnuvaya katılamadı. Sizce bu takımı nasıl etkiliyor, daha doğrusu sizce bu eksiklik Yunanistan’ın daha yukarılara gitmesini engeller mi?
 
Mavrias anahtar bir oyuncu ve sakatlık yüzünden takımdaki yerini alamaması gerçekten de Tsanas için bir darbe oldu fakat bence bu takımın tek bir oyuncuya bağımlı olmadığı çok açık. Takım içerisinde “yıldız” yok. Tabi ki Mavrias oynasaydı takıma yardımcı olurdu ama onun olmamasının Yunanistan’ın turnuvadaki kaderini değiştireceğine inanmıyorum.
 
Grubun kaderinin kura ile belirlenmesi enteresandı fakat Yunanistan bu sayede grubu lider bitirdi. Bu konudaki duygularınız neler?
 
Gerçekten de enteresandı ancak iki takım da bir üst tura çıkmayı garantilediği için kimse fazlasıyla üzerinde durmadı. Eğer bu kura 3.’yü belirlemek için yapılsaydı çok dafa farklı olurdu. Kuranın sonuçları konusunda bir şey söyleyebilmek için şu an çok erken. Ancak top 16 maçları oynandıktan sonra kuranın iki takımın kaderini belirleyip belirlemediğini görebileceğiz fakat yüksekleri hedefleyen hiç bir takım bir sonraki turda hangi takım ile karşılaşmayı tercih edeceğini düşünemez. Tek odakları kendi en iyi oyunlarını sahaya yansıtmak olmalı.
 
Yunanistan rakibin sahasında boş alan bulduğu zaman daha iyi oynuyor gibi gözüküyor. Özellikle Meksika maçında rakip ikinci yarıda baskı kurduğunda bunu net bir şekilde gördük fakat Yunanistan Mali ve 70 dakika 10 kişi oynayan Paraguay ile berabere kaldı. Sizin ikinci tur öncesinde bu konudaki görüşünüz nedir?
 
Çok doğru bir tespit. Bugünlerde Yunanistan için bu özellik bir “trademark” oldu diyebiliriz. A milli takımda problem daha belirgin fakat U-20 takımında da görebiliyoruz. Rakip takım bize topa sahip olma izni verdiği zaman ve Yunanistan topla fazlaca oynadığında fırsat yaratmakta zorlanıyoruz. Mali maçı iyi bir örnek. Sanırım bütün maç sadece bir net gol şansı yakaladık (Bouchalakis’in bir şekilde boş kale yerine direğe vurduğu pozisyon gerçekten çok net bir şanstı) fakat daha fazla maç görmeden bu konuda net bir çıkarım yapmak yanlış olacaktır. Topa pek fazla sahip olmadığımız rakiplerin –örneğin Fransa- bizim için daha uygun olduğu öne sürülebilir ama ya uzun süren baskı ile başa çıkamazsak? Bu takım gerçek anlamda bir sınavdan geçmedi. Hiç bir takımı domine edebileceğimizi düşünmüyorum ama hiçkimse için kolay bir kurban olacağımızı da düşünmüyorum. Son 16 etabında dramatik anlar yaşatacağımızdan neredeyse eminiz.
 
Triantafyllopoulos son karşılaşmada sakatlandı ve oyundan çıkmak zorunda kaldı. Savunmanın belkemiği gibi gözüküyor. Yunanistan’da top 16’da oynayıp oynamaması konusunda bir haber var mı?
 
Çıkış yaptığı bir sezonun ardından turnuvaya geldi ve geçen senenin sonbaharına kadar hiç sahaya çıkmadığı Panathinaikos’ta bu sezon gerçekten A takımda ciddi bir oyun süresi aldı. Gelecek vaad eden bir orta savunmacı ama o pozisyonda Kourbelis ve Bougaidis gibi isimlere de sahibiz. Eğer Triantafyllopoulos forma giyemez ise Kourbelis’in (savunmaya yönelik orta saha ya da orta savunma oynayabiliyor) onun yerini dolduracağını ve Fourlanos’un orta sahada Kourbelis’in yerini alacağını düşünüyorum. Bütün bunları söyledikten sonra şunu da söyleyeyim, Paraguay maçından sonra Triantafyllopoulos’un girdiği bütün taramalardan aldığı sonuçlar iyi ve ilk 11’de onun yerini başkasının almasına gerek kalmayacak gibi gözüküyor.
 
Sizce Yunanistan takımının anahtar oyuncusu hangisi? Stafylidis ve Diamantakos grup aşamalarında bizi etkileyen oyunculardı.
 
Daha önce de belirttiğim gibi bu takım bir belirli oyuncuya bağımlı değil. Mavrias eksikliğinin yanında takım için önemli sayılan oyuncular (en azından teoride) Kapino (Panathinaikos’ta oynayan bir kaleci ve bir kaç İtalyan takımı ile adı anılıyor), Stafylidis (Bayer Leverkusenli sol bek, geçen sezon transfer ettiler ve PAOKta kiralık olarak kalmasına izin verdiler, Dünya Kupası’ndan sonra takıma katılması bekleniyor) ve Gianniotas (Fortuna Dusseldorf’un Aris’ten yakın zamanda transfer ettiği ofansif orta saha oyuncusu) ancak her maçta hangi oyuncunun yıldızlaşacağını asla söyleyemezsiniz. Örneğin Meksika maçında Kolovos’un son dakikalarda harika golünü izledik ve Paraguay maçında Diamantakos parladı.
 
Sizce Yunanistan turnuvada nereye kadar ilerleyebilir?
 
Çeyrek finale çıkmak büyük bir başarı olacak ve şu an oldukça mümkün gibi gözüküyor. O noktadan sonrası büyük bir bonus olur ama Yunanistan’da söylediğimiz gibi “açlık yerken çoğalır!”. Bu tarz turnuvalarda maç bazında planlama yapmak ve bir sonraki rakibinize odaklanmak zorundasınız. Bence Yunanistan’ın yapması gereken de tam olarak bu. Bir sonraki maça odaklanmak ve nereye kadar gidilebileceğini düşünmemek.
 
Türkiye’nin Fransa karşısındaki şansını nasıl görüyorsunuz?
 
Türkiye maçın favori olmayan takımı ama eliminasyon maçlarında bir sürprizi asla yok sayamazsınız. Özellikle (teorik olarak) daha güçsüz olan takımın yanında ev sahibi avantajı var ise. İlk maçtaki rahat galibiyetten sonraki iki maçta Türkiye beklentileri karşılamakta başarısız oldu. Avustralya maçında zaman zaman şanslı oldukları da söylenebilir. Fransa geleneksel olarak bu yaş gruplarında güçlü ve Pogba ile potansiyel bir MVP’yi kadrolarında bulunduruyorlar. İnşallah Türkiye sürpriz yapar ve çeyrek finalde Yunanistan ile (eğer elersek) karşılaşır. O noktadan sonra Türkiye için fazla bir şey dileyemem :)
 
Sizce turnuvanın favorisi hangi takım?
 
Eğer bir tane seçmem gerekirse bu İspanya olur. İspanya milli takımları uluslararası futbolu her seviyede domine ediyorlar ve U-20 takımı bir istisna olamaz. Grup aşamasında çok baskındılar ve kadrolarında bulundurdukları Deulofeu ile Jese gibi oyunculara da bakınca favori oldukları gözüküyor fakat hepimiz biliyoruz ki eliminasyon maçlarında her şey olabilir. Şunu söylemeyi seviyorum: Yunanistan’ın bir gün Euro 2004’ü kazanmasından sonra, futbolda her şey olabilir!
 
Twitter: @greekfooty
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Uzun süren bekleyiş sona eriyor! Yeni Nissan Z modeli için geri sayım süreci, markanın resmi kaynakları...