#
#
Turnuvada Portekiz takımını ilk günden itibaren takip eden Portugoal.net muhabiri Simon De Sousa, takımın şu ana kadarki performansını, ilerisi için beklentileri ve soru işaretlerini bizim için değerlendirdi.
28/06/2013 - 16:45
Portekiz’in ik turdaki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Portekiz şu ana kadar kesinlikle beklentileri karşıladı. Beklenti, B Grubu’nu lider olarak bitirmekti. Ancak kadronun endişe verici kötü alışkanlıkarı var. Hücum güçlerine çok fazla güvenirken zaman zaman savunmada kontağı kapatıyorlar. Eğer 2011 kadrosundaki gibi finale gidilecek ise urnuvada ilerlerken savunma zaaflardan kurtulunmalı.
 
Bruma takımın yıldızı gibi gözüküyor ama Joao Maria ve bekler  de hücumun önemli parçaları izlenimi veriyor. Sizce hücum sistemenin bu kadar iyi işlemesinde anahtar rol kimin?
 
Aslında anahtar bu futbolcuların son bir kaç sene içerisinde Portekiz futbol stili ile beslenmiş olmaları. Bir çok Portekiz takımı 4-3-3 oynuyor, bu da kanat beklerinin hücum kanat oyuncuları gibi atağa çıkma yeteneğinin olmasını gerektiriyor. Çabuk ve uyanık top çevirmek savunmaları pozisyonlarından farklı noktalara çekmek ve hücumda kanatlara boş alan açmak için kritik. Bir golcüye uzun top oynayan ve ondan topu takip edip başka forvete vermesini bekleyen bir Portekiz takımı çok nadir bulunur.
 
Portekiz bir önceki turnuvada final oynamıştı. Sizce A milli takım bu performanslardan ileriki yıllarda fayda sağlayacak mı?
 
Kesinlikle sağlayacak ancak genç takımınızın iyi olması illa A takımının da kazanan bir milli takım olacağını garanti etmez. Bir menajer için yeni kanları yavaş yavaş takıma entegre ederken doğru karışımı yakalayacak miktarda veteran oyuncuyu takımda bırakmak hiç kolay değil. Fakat daha önce de söylediğim gibi bu takımdaki bir çok oyuncuya aynı Portekiz futbol stili öğretiliyor, böylece A milli takıma entegre edilmeleri kusursuza yakın olacaktır.
 
Portekiz sice bu turnuvada nereye kadar gidebilir?
 

Ben Portekiz’den bu turnuvada kesinlikle en azından ilk 4’e kalmasını bekliyorum. Kadrodaki yenetek ve kalite çok derin. Nijerya maçında görüldüğü gibi Portekiz’in kendi üçüncü bölgesinde yaşadığı mental zaaflar düzeltilmeli.
 
Hücum çok iyi işliyor gibi gözüküyor ancak savunmada özellikle ikinci yarılarda zaman zaman problem yaşanıyor, Portekiz şu ana kadar hiç bir maçta geriye düşmedi. Sizce bu takım geriden gelip maç kazanabilir mi?
 
Bu kadronun sahip olduğu yetenek ile her an kritik bir ya da iki gol bulabileceğini düşünüyorum. Bir kaç tane yedek kulübesi oyuncusu rahatça ilk 11’e girebilecek düzeyde. Fakat takım da buna bağımlı olmamalı.
 
Sizce turnuvanın favorisi kim?
 
Portekiz’inkiler dışında çok fazla maç izleme imkanım olmadı fakat Deuolefulu İspanya’nın tehlikeli bir takım olduğunu biliyorum. Tartıda Portekiz’in mi onların mı ağır basacağını görmeyi çok isterim.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Orta format Fujifilm GFX 100S yanında Fujifilm X-E4 aynasız fotoğraf makinesi de tanıtıldı. İşte...