#
#
Futbolburada.com editörü Orhan Uluca, soru-cevap bölümümüzün bu seferki konuğu oldu ve U-20 Dünya Kupası ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.
06/07/2013 - 13:43
Top 16 karşılaşmalarında sizce en büyük sürprizi hangi takım yaptı ve neden?
 
Özbekistan. Nihayetinde Özbek futbolunun tarihi ortada ve buna rağmen başardıkları benim için sürprizdi.
 
Fransa karşısında özellikle ilk yarı çok etkisiz kaldık. İkinci yarıda çok daha iyi bir futbol ile sahadaydık ama bu sefer de basit hatalar ile goller yedik. Sizce neleri yanlış, neleri doğru yaptık maç boyunca?
 
Doğru kadroyu sahaya sürmediğimizi düşünürüm. Her şeyin ötesinde neredeyse her maça farklı oyuncularla çıktık. Her maça farklı forvet, farklı bir sol açık ve zaman zaman bekler dahi farklılaştı. Hatta orta sahada oynayan oyuncuların görev bölgeleri dahi maç içerisinde değişti. Hazırlıksız gelmişiz gibi bir hava söz konusuydu ve bu da ev sahibinin ciddi maçlar yapmadan turnuvaya katılmasının da bir sonucu. Diğer açıdan yeteneklerin bir bölgede toplanmış olması da bu değişikliklerin nedeniydi. Hepsi orta saha.. Bekler, stoperler ya da forvetlerde öne çıkan yetenekli oyuncu olmayınca orta sahadaki kalabalığı aynı anda oynatma isteği çok fazla değişikliğe sebebiyet verdi. Böyle olduğu vakit  ya “çok doğru” iş yaparsınız ya da “çok yanlış”. Fransa karşısında Salih ve Kerim olmadan oynanan 45 dakika oldukça kötü olunca maç öncesi düşünülmüş planın pratikte yeteri kadar iyi olmadığının göstergesi oluyor. Feyyaz Uçar’ın hataları bir yana eldeki kadronun da niteliği belli. Turnuva başlamadan önce gençlere özel ilginiz yoksa eğer Süper Ligi izleyerek tanımış olacağınız futbolcu sayısı bellidir. Turnuvanın Türkiye adına yıldızlarından olan Cenk Şahin’in ligde sadece 59 dakika oynamış Digne sadece Fransa 1.Ligi’nde 33 maç yapmış. Bizim Salih ile beraber en büyük yıldızlarımızdan olan Hakan Çalhanoğlu nihayetinde geçtiğimiz sezon Alman 3.Lig’inde forma giyiyordu Paul Pogba Serie A ve Şampiyonlar Ligi’nde oynarken..  Çok büyük yetenekler ordusu olsa dahi bu futbolcuların geçtiğimiz yıl forma giydiği takımlar ve onlarını bulunduğu liglerin kalitesi önemli. Fransa’ya yenilmek beklenmedik bir durum değil ama bu kadar kolay ve coşkudan yoksun bir ev sahibi olmamız şaşırtıcıydı. Aynı şekilde halkın ilgi göstermemesi de bu saha içerisindeki mücadeleyi de etkiledi. Basketbol veya Futbol söz konusu olduğunda içeride var olan o coşkunun iteklemesiyle Türkiye kupa dahi kazanabiliyor, destek çok önemliydi ama..
 
Türkiye U-20 milli takımından hangi oyuncuların ileride A milli takımda yer alacağını düşünüyorsunuz?
 
Salih Uçan, Hakan Çalhanoğlu, Kerim Frei, Cenk Şahin..  Cenk için “mental açıdan yetersiz” eleştirileri yapılıyor ama ben artık bugün bu açığın dahi doğru metotlarla üzerinde durularak kapatılacağını düşünüyorum. 
 
Çeyrek final eşleşmelerinde hangi takımları daha şanslı görüyorsunuz?
 
Fransa, Uruguay, Irak, Şili.. 
 
Sizce şu ana kadar turnuvanın en iyi oyuncusu kim?
 
Bütün maçları izleyemedim ama sanırım Juan Quintero’yu ayırırım diğerlerinden. Bir insanoğlu her seferinde senin göremeyeceğin bir bölgeye ve üstelik dikine oynayabilir mi? O top bir şekilde oraya nasıl gider? Bakın burada iki önemli detay var: 1- Bunu düşünmek. Mesut Özil’de vardır keza Sergen Yalçın..  Biz TV başından maçı izlerken dahi o seçeneği göremiyoruz, o oynarken görüyor. 2. Bu düşünceyi eyleme geçirecek yetenek. Üstelik Quintero baskı altında oynamasına rağmen Hikmet Karaman’ın Batalla için söylediğini ben de Quintero için dile getirebilirim: Kendisini çok iyi boşa çıkarıyor! Liderlik vasfını oyunuyla elde eden oyuncu. Tam bir on numara ve eğer sakatlıklarla boğuşmazsa geleceğe damga vurur. Üstelik frikikleri ile bir insan kaç kez takımı kurtarır? Bunu sürekli yapıyor. Son dakikada Kore’ye attı. Turnuva öncesi attı ve Türkiye’yi geçerken de gol yine ondan geldi. Lider ya da yıldız futbolcudan beklentim benim budur. Yoksa potansiyele bakarak değerlendirdiğimizde nice yetenekler söz konusu.
 
Turnuvada en beğendiğiniz takım hangisi, neden?
 
Mısır. Çok iyi kadroları olan futbolcular dahi takım bütünlüğü konusunda sorun yaşadılar. Belki bu açıdan bakarsak Güney Kore’yi de buna ekleyebiliriz. O nasıl disiplin öyle? Birbirleri ile çok az maç yapmış oyuncularda takım bütünlüğü ve aslında taktiksel yetkinliğin azlığı olağan sonuç lakin Mısır farklı taktikleri marjinal dizilimler üzerinden denediler. Üçlü defans, çift on numara ya da sahte dokuz gibi. Irak’ın coşkusu, Fransa’nın nitelikli kadrosu, Özbeklerin gizemi ya da İspanya’nın sahte Ronaldo, Messi  ve Xavi’leri (Jesse, Deulofeu ve Torres) ilgi çekiciydi.  Şili’nin istikrarı da söz konusu. 
 
Twitter: @Orhan_Uluca
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Koronavirüs salgının tanısında önemli bir rol oynayan SpO2 özelliği Huawei Band 4 modeline...