#
#
FIFA U-20 Dünya Kupası Turnuva Direktörü ve Türkiye Futbol Federasyonu Uluslararası Etkinlikler Sorumlusu İlker Uğur, soru-cevap bölümümüzde merak edilenleri yanıtladı.
09/07/2013 - 19:34
FIFA'nın en önemli ikinci turnuvası ülkemizde düzenleniyor. 48 maçı geride bıraktık. Turnuva öncesi beklentileriniz nelerdi ve bu süreç sonrası görüşleriniz neler?
 
Beklentilerimiz doğrultusunda ilerleyen bir Dünya Kupası geçiriyoruz diyebilirim. Vaat ettiklerimiz nelerdi oradan başlamak lazım. Mükemmel bir organizasyon, güzel zeminler, deneyimli bir yerel organizasyon komitesi ve şehir ekipleri, sorunsuz bir altyapı vaat ediyorduk. Bunların hepsi şu ana kadar sağlandı. Gerçekten operasyonel anlamda tarihin belki de en sorunsuz Dünya Kupası'nı yaşatıyoruz FIFA ekibine. Vaat ettiklerimiz arasında seyirci sayısı da vardı. Ancak burada beklentilerimizin altında kaldık. Elbette her maçın tıklım tıklım olacağını beklemiyorduk ama hedefimiz her maç yaklaşık 10 bin seyirciye ulaşmaktı. Bu sayı 6000'lerde kaldı. Buna üzülüyoruz. Son 4 maçta bu sayının artması için canla başla çalışıyoruz. Bu sayılara rağmen FIFA U20 Dünya Kupası Türkiye 2013, Türkiye spor tarihinin en çok izlenen organizasyonu olmuş olabilir.
 
Turnuvanın ileriki senelerde Türkiye'ye ve Türk futboluna ne gibi faydalar sağlayacağını düşünüyorsunuz?
 
Bunun altyapı, insan, tanıtım ve kulüpler tarafları var. Miras olarak çok önemli faydalar sağladık. Statlarımızın ışıklandırma sistemleri, elektrik altyapıları, soyunma odaları, medya alanları gibi yerler de yenileme çalışmaları yapıldı. Bunun yanında zeminlerimize bakan görevlileri dünyanın en iyi çim bakım uzmanlarıyla tanıştırdık ve eğitim almalarını sağladık. Bunun faydalarını da çok göreceğiz önümüzdeki sezonlarda. İnsan tarafında ise Yerel Organizasyon Komitesi ve Şehir Ekipleri var. TFF bünyesinden oluşturulan Yerel Organizasyon Komitesi yaklaşık 3 senelik bu yolculukta çok büyük deneyim kazandı. Ayrıca şehir ekiplerimizi kulüplerden seçtik. Bundaki amacımız da kulüplerimizin operasyonel becerilerini bir üst düzeye çıkaracak bilgi transferine imkan sağlamaktı. Bunu da başardığımızı memnuniyetle görüyoruz. Ülkemize tanıtım anlamında ciddi katkıları olmuş bir organizasyondur. 198 ülkede canlı yayınlanan ve 500 milyondan fazla kişiye ulaşmasını bekliyoruz. Şehirlerimizin adları bu 198 ülkede görülmüştür. Bunun dışında kulüplerimizin geleceğin yeteneklerini izlemeleri için çok iyi bir fırsat yarattığımıza inanıyorum. Buradan çıkan yeteneklerden bazılarının yakın zamanda ligimizde forma giymelerini ümit ediyorum. 
 
Artık uluslararası büyük organizasyonların altından başarı ile kalkan bir ülke olduk. Sizce bir sonraki hedefimiz ne olmalı?
 
Ülkemizin hali hazırda devam eden büyük bir hedefi var aslında. İstanbul 2020. Bu evsahipliğini umarım kazanırız. Zira bundan Türkiye'nin tüm spor kurumları büyük faydalar sağlayacaktır. Bu olmadığı takdirde Türkiye'nin EURO 2020 Finalleri için en önemli evsahibi adayı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin 2030'larda bir Dünya Kupası düzenleyeceğine yürekten inanıyorum. Bunun çalışmalarını bugünden başlatmamız oldukça önemlidir. Yine Avrupa'da kıtasal kulüp müsabakaları finallerinin de en önemli adreslerinden birisi olmaya devam edeceğimizi düşünüyorum. Kongreler anlamında ise Türkiye Futbol Federasyonu olarak 2016 veya 2017'deki FIFA Kongreleri'nden birisine evsahipliği yapmak istiyoruz.  
 
Yurt dışından turnuvaya gelen profesyonellerin ve seyircilerin gözünden turnuvayı bize anlatabilir misiniz?
 
Deneyim çok önemli. Bu turnuvaya gelenlere deneyimlerini soruyorum ve dürüst olmalarını bekliyorum. Olumsuz çok az şey duydum ve aslında beklenen de buydu. Zira Türkiye gerçekten çok misafirperver bir ülke. Konuğunu çok iyi ağırlayan bir ülke. Burada bir sıkıntımız yok. FIFA'nın şehirlerde görevli çalışanları, şehir ekiplerimizden memnuniyetlerini sürekli dile getiriyorlar. Bu mükemmel ağırlama ve işbirliği için şehir ekiplerimize teşekkür ediyorum.
 
U-20 Dünya Kupası'nın Olimpiyat adaylığımıza ne gibi katkıları olacağını düşünüyorsunuz?
 
7 şehirde, 52 maçın oynandığı ve etrafında pek çok etkinlik bulunan dev bir organizasyonu sorunsuz biçimde bitiriyoruz. Bu becerinin çok önemli faydaları olacağını düşünüyorum. Ayrıca burada konaklayan her takım, delegasyon üyesi ve hakemin Türkiye sorulduğunda olumsuz bir görüş bildirmeyeceğini düşünüyorum. Bu turnuvada çalışan yaklaşık 1500 gönülmüz Türkiye'nin spor geleceği için mükemmel bir ekiptir ve kendilerine çok teşekkür ediyorum. 
 
Turnuvada en beğendiğiniz takım hangisi oldu, kalan maçlarda favoriniz hangi takım?
 
Gana çok farklı bir takım. 4-3'lük Şili maçları hayatımda izlediğim en güzel maçlardan birisiydi. Fransa da etkileyici bir kadroya sahip ve her maç vites yükseltiyorlar. Portekiz ve Nijerya'yı da çok beğendim. Turnuva favorim ise Fransa. 
 
Turnuvada en beğendiğiniz oyuncu hangisiydi?
 
Pogba bambaşka bir seviyede oynasa da, Kolombiya'nın 10 numarası Juan Quintero müthiş bir futbolcu. Çok konuşacağız önümüzde sezonlarda. 
 
Twitter: @ilkerugur
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yapay zeka teknolojisi geliştikçe ilginç imkanlar getirmeye devam ediyor. Bunların en yenisi ise ses kopyalama...