#
#
Türkiye'deki ve dünyadaki oyuncu havuzuna en hakim isimlerden olan Ilgaz Çınar, sorularımızı yanıtladı.
27/06/2013 - 12:13
Sizce turnuvanın favorisi hangi takım?
Ben turnuvanın en büyük favorisi olarak, teknik direktör Mankowski’nin vasat analistliğine rağmen, Fransa’yı görüyorum. Fizik kalite ve üst seviye profesyonel liglerde en fazla oyuncu barındıran ekip Fransa. Mankowski dezavantajı ve oyuncuların sahadaki yanlış kurgusunaa bir de ciddiyetsizlikleri eklenince oyun anlamında sıkıntılar yaşıyorlar; lakin oyunu ciddiye aldıklarında üstlerine çıkacak bir ekip görememekteyim.
 
Turnuvada sürpriz yapabileceğini düşündüğünüz takımlar hangileri?
Sürpriz beklemiyorum esasında hatta A grubunun son maçı olan Fransa-İspanya maçını da final provası olarak görüyorum. Aradan sıyrılabilecekler ise 2011 yılında final oynamasını beklediğim Nijerya ve Kolombiya şu anki görüntüleri ile yarı final görürler. Portekiz ve Hırvatistan yarı final oynayabilecek takımlar arasında gösterebileceğim diğer ekipler.
 
Türk Milli Takımı'nın şansını nasıl görüyorsunuz?
Milli takımımızın turnuvada ilerleme şansı Kolombiya’nın Avutralya ile berabere kalmasının ardından doğmuştu lakin benim sürpriz olarak değerlendirmediğim, hatta daha önce de belirttiğim üzere alınan Kolombiya yenilgisi şansımızı oldukça düşürdü. Grubumuzu ikinci bitirisek Fransa ya da İspanya ile oynayacağız. Çok büyük futbol mucizesi gerçekleşmez ise bu eşleşmelerde kaybederiz. Sadece oyun ve oyuncu bazında değil , seçiciler tarafından yapılan oyuncu seçkisinin de ciddi hatalar barındırdığını söylememiz mümkün. Kolombiya maçında Fatih Turan yedek iken Cumali Bişi’nin sağ bek mevkinde görev alması en basit örnek. Erhan Kartal özelinden yola çıkarak oyuncu seçimlerini sorgulayabiliriz.
 
Turnuva sonrasında dünya piyasasında adı duyulacak oyuncular hangileri olabilir?
Burada bir konuyu açıklığa kavuşturmak lazım. Dünya piyasasında adı duyulacak oyuncular zaten bu işi profesyonel yapan kulüplerin “gözlemci” ekipleri tarafından uzun süredir takip ediliyor. Yani isim anlamında piyasa yapacak oyuncular için gözlemci ekipleri ve bu ekiplerin bağlı olduğu kulüpler, bu turnuvaya gelirken ya karar aşamasında ya da transferi çoktan bitirmiş durumda oluyorlar. Örnek vermek gerekirse, benim çok beğendiğim ve Uruguay’da Danubio takımında oynayan Jose Gimenez’i yanlış bilgi almadıysam Atletico Madrid transfer etmiş durumda. Paraguay’dan Derlis, Benfica tarafından transfer edildi ve Guarani kulübüne kiralandı. Quintero geçen sezonu Pescera’da kiralık geçirdi ve yakın zaman diliminde Genoa'ya transfer oldu. Gana takımının 6 ve 7 numaralı oyuncuları Duncan ve Acheampong, Livorno ve Anderlecht takımlarının oyuncusu. Biz 3.dünya futbol ülkesi olarak bu turnuvada parlayan oyuncuları keşif sayıyoruz ama Amerika’yı yeniden keşfediyoruz aslında. Bu sebepten ötürü, üstüne düşmemiz gereken oyuncular Irak’tan Ali Adnan, El Salvador’dan Jairo, Kolombiya’dan Correa , Avustralya’dan De Silva, Amerika’dan Gil ve bu gibi oyuncular olmalı. Unutulmamalı ki turnuvada ortaya çıkan göz alıcı performanslar da oldukça yanıltıcı olabilir; buna en iyi örnek Royston Drenthe'dir. Drenthe ile beraber 2007 yılında oynayan Ryan Donk, Belçika’dan Kasımpaşa’ya transfer oldu. Drenthe’nin ne olduğu hepimizin malumu. Son bir örnek vererek konuyu kapatalım, Ajagun için Udinese ya teklif yaptı ya da yapmak üzere.
 
Turnuvadaki mevcut oyuncu topluluğunun önceki turnuvalarla karşılaştırıldığında zayıf olduğunu düşünüyor musun?
Özellikle son 2 turnuvaya bakıldığı zaman oyuncu ve oyuncuların oluşturduğu ekiplerin kalitesi bence düşük. Kadrolara seçilmeyen oyuncular ve Meksika gibi eksik kadro ile gelen ekiplerin bunda katkısı büyük ama bence bu da o ekiplerin bağlı bulunduğu federasyonların politikası. Bu ülkeler daha ufak yaş kategorisindeki oyuncuları veya gelecek gördükleri oyuncuları turnuva kadrosuna dahil edip tecrübelendiriyor veya bu oyuncular hakkında nihai kararı veriyor. Amaç turnuvayı tabii ki kazanmak ama bir sonraki turnuvaları düşünerek kupa haricinde, öncelikle oyuncu kazanmayı düşünüyorlar.
 
Turnuvanın Türk futboluna ne gibi katkıları olacağını düşünüyorsunuz?
Türk futboluna herhangi bir katkısı olacağını düşünmüyorum. 
 
Türkiye'de alt ligleri ve alt yaş kategorilerini yakından takip ediyorsunuz. Turnuvanın buradaki oyuncu grubuna etkileri ne olabilir? 
Oyunculara katkı vermesi için öncelikle ülkemizdeki oyuncuların bu turnuvayı yerinde takip etmesi, hatta TFF aracılığı ile bu turnuvada gönüllü çalışması lazım. Sadece oyuncuların değil, tüm lig kategorilerinde yer alan kulüplerin de bu ciddiyete sahip olduğunu maalesef göremiyorum. Sadece İstanbul’u ele alalım ve yukarıdan aşağıya kulüpleri saymaya başlayalım.
 
Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Kasımpaşa, İbbsk, Kartalspor, Pendikspor, Eyüpspor, Sancaktepe Bld, Ümraniyespor, Bayrampaşaspor, Gaziosmanpaşaspor, Fatih Karagümrük, İstanbulspor, Maltepespor, Sarıyer ve belki de unuttuklarım... Bu takımlar TFF ile işbirliğine gidip alt yapıda bütün yaş kategorilerinde yer alan oyuncularını Ali Sami Yen Arena’ya getirseler, seyirci sayısı da fazlalaşır ve bu oyuncuların futbol görgüsü artar. Kulüpler ve oyuncular turnuvaya ilgi duymaz ise turnuvanın da bu oyunculara ve bağlı olarak kulüplere de herhangi bir etkisi olmaz. Milli takımda oynayan oyuncu grubuna bağlı olarak konuşacak olursak, sadece turnuva tecrübesi olur ama hatalardan ders çıkarılmayacağını söylememiz gerekir. Paraguay maçında yediğimiz gol ne ise Kolombiya maçında yediğimiz gol de aynı. Burada suç oyuncularda değil bu oyunculara doğru yetiştiriciyi vermeyen kulüplerde ne yazık ki.
 
Bu yaş gruplarındaki oyuncuların, Türkiye'deki yaşıtlarından farkları, artıları ve eksileri size göre nelerdir?
Farkları profesyonel olarak daha fazla maç oynamaları. Mesela Okay geçtiğimiz sezonu yaklaşık 700 dakika ile tamamladı. Pogba ve Kondogbia İtalya ve İspanya’da neredeyse her maç görev aldı. Kolombiyalı oyunculara bakıyoruz, kendi liglerinde fazlalıkla süre almış oyuncular. En temel fark bu. Öncelikle oyuncular süre almalılar ki sonrasında ortaya çıkacak olan avantaj ve dezavantajları masaya yatırabilelim.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Katlanabilir telefon pazarına halen adım atmayan dev isim Xiaomi, 2021’de bu adımı atabilir. MIUI 12 kodlarında...