#
#
Central European News'ten Hırvat gazeteci Ivo Scepanovic, U-20 Dünya Kupası'nda Hırvatistan'ın performansı ve turnuva özelindeki sorularımızı cevapladı.
30/06/2013 - 21:05
Turnuva öncesinde Hırvatistan’dan büyük bir beklenti yoktu fakat takım heyecan verici bir futbol oynuyor. Bunun nedeni nedir?
 
Kim beklemiyordu? Ben Hırvatistan U-20 milli takımından büyük beklenti içindeydim. Mateo Kovacic, Josip Radosevic, Tin Jedvaj ve Alen Halilovic gibi önemli oyuncular bu turnuvada yoklar ama Hırvatistan yine de çokça yeteneğe sahip ve ikinci tura çıktıklarını görmek beni şaşırtmadı.
 
Turnuvada öne çıkan iki oyuncu, Livaja ve Rebic’in ne kadar ileriye gidebileceğini düşünüyorsunuz?
 
Marko Livaja kalitesini şimdiden Serie A’da kanıtladı. Ante Rebic ise Avrupa’da bir kaç kulüp tarafından takip ediliyor. U-20 Dünya Kupası sonrasında RNK Split’ten ayrılırsa buna şaşırmam. Livaja ve Revic’in Uruguay maçının yıldızı orta saha oyuncusu Dario Canadjija ve takımdaki bir kaç oyuncu gibi inanılmaz potansiyelleri var. 
 
Sizce bu jenerasyon A milli takımın da performansını artırır mı yoksa genç ve A takımı farklı sistemler olarak mı değerlendirmeliyiz?
 
Hırvat milli takımı yıllardır çok başarılı. Hırvatistan uzun bir sure FIFA sıralamasında ilk 10’da yer almaktan gurur duyuyor. Genç oyuncular yavaşça A takıma entegre ediliyor ve rekabetin artması iyi bir şey.
 
Alen Halilovic’i bu turnuvada görmeyi bekliyorduk ama olmadı. Sizce bu kadroya katma değer sağlar mıydı?
 
Evet. Çok yetenekli bir oyuncu fakat turnuva başladıktan sonra burada olmayan oyuncular gerçeğini konuşmanın bir anlamı kalmıyor. Takım her koşulda en iyi sonucu almak için çabalamalı.
 
Sizce Hırvatistan turnuvada nereye kadar ilerleyebilir?
 
Hırvatistan sonuna kadar gidebilir ama tabi ki bunun için Urugay maçının ilk yarısındaki gibi oynamalı. Özbekistan maçındaki gibi değil. Şimdi önümüzdeki maça konstre olup tek tek ilerlemeleri gerekiyor.
 
Türkiye’nin Fransa karşısındaki şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye azami disiplin ile oynamalı, saldırgan ve kompak bir performans sergilemeli ki Fransa ile eşit duruma gelsin. Eğer bunu yapabilirlerse, her şey mümkün.
 
Sizce turnuvanın favorisi hangi takım?
 
Bir takımı öne çıkarmak zor fakat Nijerya’nın performansını beğendim.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple’dan yaz sonunda gelecek iPhone 12 ailesi gündemde düşmezken, kaynaklar şimdiden iPhone...