#
#
Eurosport ve D-Smart'ın önemli spikerlerinden, bu turnuvayı daha önce birçok kez sesinden dinlediğimiz Erman Yaşar'a turnuva hakkındaki görüşlerini sorduk.
24/06/2013 - 17:52
Sizce turnuvanın favorisi hangi takım?
Eğer tek bir takım adı vermemi istiyorsanız Ispanya’nın yarım adım önünde Fransa’yı favori görüyorum diyebilirim. Bir numaralı favorim Fransa açıkçası. Hem muazzam bir oyuncu kadrosuyla buraya geldiler hem de bu oyuncuların hemen hemen hepsi kendi takımlarında sezonun neredeyse tamamını oynama şansı bulup, önemli gelişim kaydettiler. Teknik direktör Pierre Mankowski üç senedir takımın başında ve U17’den beri bu grubu iyi yönetiyor. İlk maçlarında Gana karşısında benim beklediğim oyunun altında kaldılar ama bence geçen sene yarı finalde penaltılarla elendikleri Ispanya’yı bu sefer durdurabilirler. Elbette Ispanya da Fransa sonrası en büyük favorim. Bu iki takım seviyesinde, ağırlığında başka bir takım görmemekle beraber Yunanistan, Meksika, Kolombiya gibi ekiplerin de yollarının uzun olacağını düşünüyorum.
 
Turnuvada sürpriz yapabileceğini düşündüğünüz takımlar hangileri?
Yunanistan yapabilir dediğim gibi, çok ters ve disiplinli bir takım. Geçen sene Avrupa Şampiyonası finaline çıkarak da şaşırtmışlardı ki burada Mavrias ve Katidis’den de yoksunlar. Yine de yolları uzun olacaktır bence. Keza Hırvatistan da beklentilerin üzerine çıkabilecek bir takım. Şili ve Mısır da yukarıları zorlarsa şaşırmam. Ama Ispanya ve Fransa ayrı bir seviyedeler, tekrarlamak lazım.
 
Türk Milli Takımı'nın şansını nasıl görüyorsunuz?
Türk Milli takımının bu oyuncu grubu olağanüstü olmamakla beraber kötü olarak da adlandırılamayacak bir ekip. Özellikle yurtdışından gelen oyuncuların ciddi potansiyelleri olduğunu düşünüyorum. Salih Uçan gibi bu yaş grubunun en özel yeteneklerinden biri elimizde. Yine de ilk maçı 3-0 kazanmak da kimseyi yanıltmamalı; çünkü El Salvador muhtemelen bu kupadaki en zayıf takım. Ben defans problemlerimizin olduğunu ve zaman zaman oyuna hükmetmekte, organize olmakta  sıkıntılar yaşadığımızı düşünüyorum. Buna rağmen bu takımın son 16’yı göreceği kesin gibi. Bence iyi bir eşleşme ve ev sahibi avantajı ile çeyrek final de gelebilir. Ancak ondan sonrasında şansımızın çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Bu kupada bizden daha iyi en az 6-7 takım var.
 
Turnuva sonrasında dünya piyasasında adı duyulacak oyuncular hangileri olabilir?
Elbette Fransa ve Ispanya’nın hemen hemen her oyuncusu yıldız adayı; hatta bazıları şimdiden çok pahalı ve özel oyuncular tek tek saymak çok anlamlı mı bilemiyorum.  Gana’dan Richmond Boakye, ABD’den Luis Gil, Nijerya’dan Kayode ve Ajagun, Portekiz’den herkesin bildiği Bruma haricinde Thiago Ilori, Ricardo Esgaio ve Agostinho Ca, Kolombiya’dan Jhon Cordoba ve Juan Quintero çok potansiyelli oyuncular. Keza Meksika’da savunmanın lideri Antonio Brisieno, orta alandan Jonathan Espericueata ve hücumdan Marco Bueno çok özel oyuncular. Yunanistan’da Bougaidis ve Diamantakos Şili’de Bryan Rabello, Christian Bravo ve Nicolas Castillo, Ingıltere’de Harry Kane, Irak’ta Ali Adnan, Mısır’da Saleh Gomaa, Ahmed Hassan ve Mahmud Kahraba Hırvatistan’da Marko Livaja ve Ante Rebic, Özbekistan’da da Igor Sergeev çok önemli yetenekler. Elbette bizim takımımıza bakınca Salih Uçan parıl parıl parıldıyor ve bence sadece milli takımın değil tüm turnuvanın en önemli 3-4 orta saha oyuncusundan biri.
 
Turnuvadaki mevcut oyuncu topluluğunun önceki turnuvalarla karşılaştırıldığında zayıf olduğunu düşünüyor musun?
Hayır düşünmüyorum. Elbette 1997 gibi, 1999 gibi, 2001 ve 2005 turnuvaları gibi çok üst düzey yeteneklerin sahne aldığı ve her takımın çok özel oyunculara sahip olduğu ekstrem turnuvalar oldu ama buradaki takımlar ve oyuncu havuzu da son derece yetenekli ve gelişime açık isimlerden oluşuyor. 4-5 sene bile geçmeden bir çoğu için ‘’bizdeki turnuvadan hatırlıyorsun değil mi şunu, bak Manchester United'a transfer olmuş, Real Madrid'e gidiyormuş’’ sözlerini duyarız diye düşünüyorum.
 
Turnuvanın Türk futboluna ne gibi katkıları olacağını düşünüyorsunuz?
Bu turnuva Türk futbolunun aktörlerine alt yaş gruplarının ve alt yapının önemini, oyuncu takibinin, oyuncu gelişiminin, oyuncu taranmasının ve bu alanlardaki yapılanmanın değerini gösterebilirse dahi bizim için yeter de artar. Keşke insanlara oyunun özünü de sevdirebilse ama o konuda umudum yok. Hoş, ilk saydıklarımdan da çok umutlu değilim aslına bakarsanız.
 
Daha önce çok kez bu turnuvaları anlatma fırsatı buldun. Öncekilerle karşılaştırdığında gördüğün eksikler, farklar neler?
Çok net bir şekilde ilgi, alaka, atmosfer. Yani kısacası seyirci. Türk insanının oyunun özünü ya da kendisini değil de oyunda bir taraf olmayı ve rekabeti sevdiğinin en önemli ispatlarından biri oldu benim için. Ispanya ve Fransa gibi muhteşem takımları açılış gününde 2000 kişinin izlediği yetmezmiş gibi kendi milli takımımız dahi boş tribünlere oynadı. Kolombiya’daki bir önceki kupayı anlatırken hemen hemen her maçta harika bir ortam vardı. Final maçını anlatmadan 10-15 dakika önce, İstanbul'da kabinde olmama rağmen ellerimin terlediğini, heyecanlandığımı hatırlıyorum. Biz şu anda bu noktanın uzağında bile değiliz maalesef.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Android tablet pazarında ses getirecek Samsung Galaxy Tab S7 Plus için teknik özellikler de sonunda kendisini gösterdi....