#
#
Soru-Cevap Blogger bölümümüzün bu seferki konuğu wwwextensor.blogspot.com 'un sahibi, Football Manager Türkiye araştırmacısı Sinan Yılmaz.
05/07/2013 - 19:25
Top 16 karşılaşmalarında sizce en büyük sürprizi hangi takım yaptı ve neden?
 
Kesinlikle Irak ve Özbekistan birini diğerinden ayırırsam ötekine haksızlık etmiş olurum... Bununla beraber süprize oldukça açık bir turnuva olduğunu da vurgulamalıyız. Özbekistan geçen 10 yılda Rivaldo, Zico gibi isimlerle futboluna bir yatırım yapmıştı, şimdi de bunun meyvelerini topluyor gibi görünüyor. Iraklı oyuncular ise ülkelerinin içinde bulunduğu duruma karşın büyük bir özveri ile oynuyorlar.
 
Fransa karşısında özellikle ilk yarı çok etkisiz kaldık. İkinci yarıda çok daha iyi bir futbol ile sahadaydık ama bu sefer de basit hatalar ile goller yedik. Sizce neleri yanlış, neleri doğru yaptık maç boyunca?
 
Fransa'nın bizden çok üstün bir takım olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bizim takımda geçtiğimiz sezon boyunca 30 küsur maça çıkan bir iki oyuncu varken Fransa'da ise 30 küsur maça çıkmayan bir iki oyuncu vardı. Bu da sadece fiziksel farkı değil aynı zamanda kondisyon farkını da ortaya koydu. Bence üzerine değerlendirmeler yapılabilecek bir maç bile değildi.
 
Türkiye U-20 milli takımından hangi oyuncuların ileride A milli takımda yer alacağını düşünüyorsunuz?
 
Kesinlikle Salih, belki iyi bir turnuva geçirmedi ama çok büyük bir yetenek olduğu gerçeğini değiştirmez. Hakan oyununu geliştirmeye devam edebilirse bizim Mesut'umuz olabilir. 10 numara pozisyonunda oynayabilen Sergen'den sonra oyuncu çıkaramamıştık belki bu açığı da kapatabilir Hakan. Diğerlerinin ise önünde daha çok yol var. Misal Okay artık Kayserispor'da 11 oyuncusu olmaya başlamalı, Taşkın yine keza Antep'te 11 oyuncusu olabilmeli, Artun kendisini kanıtlamalı kötü bir turnuva geçirdi. Kerim ve Alparslan başka meziyetlerini de geliştirmeliler. Kerim sadece dripling yaparak futbol oynanacağını sanıyor. Alparslan da oldukça basit oynuyor, oyununu zenginleştirmeli. Bu turnuvayı iyi geçiren oyuncular kalecimiz Aykut ve biraz da Ethem. Ethem'in bu sezondan itibaren yapacağı transferler onun için hayati derecede önemli olacak.
 
Çeyrek final eşleşmelerinde hangi takımları daha şanslı görüyorsunuz?
 
Takımlar arasında ciddi güç dengeleri olduğunu sanmıyorum artık. Fransa ilk favorim sonra İspanya'yı Uruguay önünde şanslı görüyorum. Gana ve Güney Kore ise küçük farkla öndeler bence çeyrek final eşleşmelerinde...
 
Sizce şu ana kadar turnuvanın en iyi oyuncusu kim?
 
Quintero'yu izlerken uzun zamandır görmediğim bir 10 numara potansiyeli gördüm, sorumluluk almaktan kesinlikle kaçmayan, özgüveni yüksek 90+4'te frikik atarken ayakları titremeyen soğukkanlı, lider bir oyuncu. Herkesin bildiği isimleri söylemeyeyim. Gana'dan Boakye'yi çok beğendim sırtı dönük çok iyi oynuyor, boş alanlara sürekli koşular yapıyor. Yine Gana'dan ön libero Duncan ve solbek Abdul Rahman Baba da iyi oyuncular. İzlediğin en büyük potansiyel derseniz Oliver Torres ilerde yeni Xavi, yeni Pirlo olacak. Buna rağmen Pogba sanki diğerleri u20'de oynuyor da kendisi 30 yaşındaymiş gibi bir fark yaratıyor. Onun potansiyeli diğerlerinden çok üstün mü bilemeyiz ama mevcut yeterliliği hepsinin çok üstünde.
 
Turnuvada en beğendiğiniz takım hangisi, neden?
 
İspanya'nın takım oyunu olarak diğerlerinden çok daha önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Senelerdir belli bir düzen içinde oynamaları onları bu açıdan çok avantajlı kılıyor. Hangi takımı tutuyorsun sorusuna ise Gana diyebilirim. Sempatik bir takım ve maksimumlarıyla oynuyorlar.
 
Twitter: @sinanyyilmaz
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Fujifilm, GFX 100 üzerine hazırladığı yeni orta format fotoğraf makinesi Fujifilm GFX 100S ile karşımızda...