#
#
Cezasahası.net yazarı ve profesyonel scout Adem Yiğit, U-20 Dünya Kupası çeyrek final maçlarının hemen öncesindeki soru-cevap bölümümüzün konuğu oldu.
06/07/2013 - 16:32
Top 16 karşılaşmalarında sizce en büyük sürprizi hangi takım yaptı ve neden?
 
2. turun en büyük sürprizini yapan takım Kolombiya idi. Ya da Güney Kore mi demeliyim? Turnuvanın en önemli şampiyonluk adaylarından birini, ezildikleri bir maç sonucunda da olsa elemeyi başardılar. Diğer bir deyişle Asya Şampiyonu, Güney Amerika Şampiyonu'nu kupa dışına itti. Güney Kore'yi Asya elemelerinde de izledim. Standart bir oyun planları yoktu. Rakibe göre oyun planı belirliyorlar. Turnuvaya biraz da bunun sıkıntısıyla başladılar. Daha sonra toparlandılar. Az evvel de söylediğim gibi standart bir oyun planları yok ama rakibin gücüne, oyun planına ve durumuna göre bir taktik belirliyorlar. Saha içi organizasyonlar bu belirlenen taktiğe göre şekilleniyor ve mükemmel bir şekilde de uyguluyorlar. Fiziksel dezavantajlarına rağmen bu noktaya gelmelerini bu taktik disiplin ve saha içi organizasyonlarına, mükemmel bir pas takımı olmalarına ve biraz da şanslarına borçlular.
 
Fransa karşısında özellikle ilk yarı çok etkisiz kaldık. İkinci yarıda çok daha iyi bir futbol ile sahadaydık ama bu sefer de basit hatalar ile goller yedik. Sizce neleri yanlış, neleri doğru yaptık maç boyunca?
 
Bir kere Fransa, gerçek manada takım olmayı başaramasa da -ki bu normal, bu oyuncuların çoğu bir arada sık oynayan oyuncular değil, ve yine bir kaçı profesyonel kulüp takımlarının yıldızları.- turnuvanın en güçlü takımı. Kondogbia, Pogba, Sanogo, Thauvin, Bahebeck, Zouma, Umtiti, Digne, Veretout... Sadece bu turnuvada hatırlanan oyuncular değiller. Türkiye Milli Takımından Salih'i, Hakan'ı, Okay'ı çıkartın. Elde ne kalıyor?  Bir tarafta belki asla üst düzey futbol oynayamayacak oyunculardan kurulu bir takım, bir tarafta Fransa. Fransa da grup maçlarında tutuktu ama oynadıkça açılıyorlar. Haklarını teslim edelim.
 
Milli Takımlarımız bana hep bireysel olarak bazı yıldızlara sahip olmasına rağmen önemli maçlarda sahada yokları oynayan Afrika takımlarını hatırlatır. Saha içi disiplin çok kırılgandır, ilk olumsuzluktan sonra her şey tersine gider. Bu terslikleri  düzeltmek isteyen, gerçekten sorumluluk alan çok az oyuncu vardır, eğer onların bireysel çabası işe yararsa olumsuzluklar bir nebze düzeltilebilir ama yaramazsa... Daha ilk yarı biterken mental olarak çöktüğümüzü gördük. En basit pası atarken dahi çekinen, rakibe maçı kafasında teslim etmiş bir takım vardı sahada. Kadro kalitesi olarak turnuvadaki hiçbir takımla ölçemeyeceğimiz Fransa karşısında ihtiyaç olan şey disiplin ve saha içi organizasyondu. Bunlar da olmayınca. Daha doğrusu ilk negatiflikte yerini kaosa ve korkuya bırakınca...
 
Gerçi ne bekliyorduk ki? Altyapıyı bir fetişten öte gerçekten geliştirmek için, yeni oyuncular yetiştirmek, bir sistem ve ekol sahibi olabilmek için ne yaptık? Türk futbolunun son 2 senesine baktığınız zaman ortaya çıkan bu tablo normal. Meğerse hem siyasilerin, hem futbolu yönetenlerin ne çok gücü varmış. Ama ne yazık ki bu güç hep illegal işler kovalamakla, bu illegal işleri kanuna uydurmakla heba olup gitmiş. 2011 yılından bu yana Türkiye ve Futbol kelimesi yanyana geldiğinde akla gelen çağrışımları hatırlayın. Bu çocuklara teşekkürü borç bileceksiniz.
 
Türkiye U-20 milli takımından hangi oyuncuların ileride A milli takımda yer alacağını düşünüyorsunuz?
 
Salih Uçan'ın hala A milli olmaması şaşırtıcı. Salih Uçan, şu an kendisinin bile hayal edemediği yerlere gelebilecek çok özel bir oyuncu. Hakan Çalhanoğlu da A milli takıma göz kırpıyor. Taktik anlayış olarak zayıf, saha içi organizasyonları olarak eksik bir milli takımda bazı özelliklerini hakkıyla izleyemedik. Hakan öğrenmeyi ve çalışmayı seven bir oyuncu. Kendi eksiklerini bu turnuvada görmüştür. Okay ve Kerim de plaselerim. 
 
Çeyrek final eşleşmelerinde hangi takımları daha şanslı görüyorsunuz?
 
Fransa ve İspanya favoriler. Irak da 2012 U19 finalinde 90+larda yediği golle uzatmaya giden ve penaltılarla Güney Kore lehine biten maçtan sonra bu 2. ''final'' şansını yakaladı ama en önemli oyuncularından Mohanad Abdulraheem (Asya'da 2012'nin en iyi genç futbolcusu seçilmişti. Aynı zamanda U-19 Asya'nın MVP'si ve gol kralıydı.) sarı kart cezalısı olacak.
 
Sizce şu ana kadar turnuvanın en iyi oyuncusu kim?
 
Juan Fernando Quintero... 9 yaşındaki yeğenim onu izlerken ''Süper pas be! Yine süper pas attı, yine geçti... Şu pozisyonu bile atamadılar be!'' tepkilerini veriyordu. Yeterli mi?
 
Quintero orta sahaya yanaşır, topu ayağına alır ve tüm Kolombiya  takımı harekete geçer. Turnuva boyunca bunu izledik. Hareketli oyunu, çabukluğu, muhteşem oyun görüşü, adam eksiltme yeteneği, şutları, oyunu okuyuşu (topsuz oyunlarına dikkat etmelisiniz!), yeteneklerini pozisyonların gerektirdiği ölçüde kullanmasıyla beni bir kez daha kendine hayran bıraktı. Mesela bir pozisyonu sıfırdan alır, sürükler, driplinglerle adam eksiltir, verkaçlarla kaleyi karşısına alır ve siz onun oraya böylesine kolay gelmesini sağlayan yetenekleriyle o pozisyonu çarptığınızda, muhteşem bir gol denemesi için onun kaleye vuracağını düşünürsünüz. Ama Quintero, o pozisyonda daha uygun bir arkadaşı varsa muhakkak onu bulur. Uzun yıllar sonra Valderrama'nın veliahtı filizleniyor kahve diyarından. Üstelik ondan daha yetenekli, daha hızlı, daha iyi. Kolombiya A milli takımına 2 yıl içinde entegre olduğunu hayal ediyorum da... Heyecanlanmamak elde değil.
 
Turnuvada en beğendiğiniz takım hangisi, neden?
 
Irak. Ülke olarak kaç yıldır savaşıyorlar, kaç parçaya bölünecekler kimse bilmiyor. İngiltere karşısında yenik duruma düştüklerinde, yedikleri ilk gol sonrası golü atan İngiliz futbolcunun sevincindeki küçümseyişi unutamıyorum.  U19 turnuvasında oynadıkları oyunun üzerine katarak gelmişler turnuvaya. Mükemmel bir kontraatak takımıydılar. Rakiplerine göre kısıtlı sayılabilecek kadrolarına, kendilerine kimsenin şans tanımamasına rağmen Afrika Şampiyonu Mısır'ı, Güney Amerika'nın ağır toplarından Şili'yi ve İngiltere'yi geçerek grubu lider bitirdiler. Ve pek çoklarına rağmen Kolombiya ile birlikte Güney Amerika'nın en iyi takımı olarak görülen Paraguay'ı elediler. Eldeki malzemeyi gerçekten iyi kullanıyorlar. Oyuncularının yeteneklerine göre bir şablonları ve bunu bolca uyguladılar. Gözlerine bakın. Maçları zihinlerinde oynamış ve kazanmış gibi mücadele ediyorlar. Bize de takdir etmek düşüyor.
 
twitter: @cezasahasi
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Pickup sınıfının amiral gemilerinden birisi olan 2020 Mitsubishi L200, tüm pazarda yaşanan fiyat artışlarından...