#
#
U-20 Dünya Kupası'nın Antalya ayağını stadyumlardan takip eden Sky Sports İngiltere futbol yazarı Adam Bate, yarı final maçları öncesinde sorularımızı yanıtladı.
10/07/2013 - 16:05
Sizce turnuvadaki en büyük sürprizi hangi takım yaptı, neden?
 
Bence Irak’ın başarısı etkileyici. Ben Antalya’da oynadıkları üç maçta da oradaydım ve ilk maçlarında İngiltere karşısında 2-0 geriye düştüklerinde yarı finale kadar gidebilmeleri hiç olası gözükmüyordu. Buna rağmen, şu anda bulundukları noktaya gelene kadar esneklik ve yüksek bir kalite gösterdiler.
 
Sizce turnuvada geleceğin futbol felsefesini ya da dizilişlerini değiştirebilecek bir trend var mı?
 
4-2-3-1 dikkat çeken ve turnuvayı domine eden bir diziliş. A takım seviyelerinde ne olup bittiğinin de bir yansıması. Felsefe olarak pas oyunu bir odak noktası. Bir çok küçük oyuncunun Türkiye’de başarılı bir turnuva geçirmesini görmek ise cesaretlendirici. Alt yapı futbolu zaman zaman daha çabuk gelişim gösteren oyuncular tarafından domine edilebiliyor ancak turnuva boyunca bir çok takımın önem verdiği nokta teknik gibi gözüktü.
 
Meksika Uruguay’ın İspanya’yı elemesinde yol gösterici ekipti. İkisinin de stratejileri benziyordu. Sizce İspanya mili takımı A takımda gördüğümüz sıkıntıların bazılarını bu turnuvada yaşadı mı? Eğer cevabınız evet ise bunun nedeni nedir?
 
İspanya’nın son mağlubiyetlerini abartmanın tehlikeli olacağını düşünüyorum. A takım Brezilya’ya mağlup oldu ve Uruguay, U-20 milli takımını eledi. Bu tiki-taka’nın sonu değil. İspanya şu anda oyunun dominant bir gücü ama eliminasyon sistemi maçlar her zaman sürprize açık olacaktır.
 
Böyle bir turnuvanın Türkiye’ye ne gibi katkıları olacaktır?
 
Son turnuvada Güney Amerika’da gördüğümüz seyirci sayısını Türkiye’de göremedik. Bu yüzden turnuvanın ülke insanının hayal gücünü cezbettiği konusunda pek emin değilim fakat resmi görevlilerin altyapı konusunda bir çok şey öğrendiğine eminim çünkü FIFA bir şehire geldiğinde her zaman büyük bir operasyon yürütüyor.
 
Yarı final maçlarından ne bekliyorsunuz, favoriniz kim?
 
Gana’nın turnuvanın başından beri oyununu geliştirmesine rağmen ilk maçta kendilerini 3-1 ile geçen Fransa’nın benzer bir skor ile maçtan ayrılmasını bekliyorum. Uruguay kırılgan olabiliyor fakat ben onların da Irak peri masalını bitirmesini bekliyorum.
 
Sizi en çok etkileyen oyuncular hangileriydi ve neden?
 
Ben Antalya’dayken canlı izlediğim oyuncular arasında Cesar Fuentes ve Bryan Rabello’nun önünde büyük bir gelecek olduğunu düşünüyorum. Fuentes beklenmedik derecede olgun bir futbolcu, Rabello ise Sevilla’da çıkış yapacağı bir sezon için tüm yeteneklere sahip. Uruguay kadrosunda da bir çok yetenekli oyuncu var, Guillermo Varela ve Giorgian de Arrascaeta gibi. Irak’ın hücuma dönük orta sahası Humam Tariq’ın da oyununu geliştirmesini umuyorum çünkü basit iki-dokunuş (kontrol ve pas) yaklaşımı ile önemli bir potansiyele sahip.
 
Gana büyük bir sürpriz olarak gözükse de aslında 2009 U-20 Dünya Kupası’nın şampiyonuydular. Bir istikrar var gibi gözüküyor. Sizce bunun nedeni nedir? Tetteh kesinlikle takdiri hak ediyor gibi.
 
Kesinlikle. Brezilya ve Arjantin’in katılamadığı bir turnuvada bulunduğumuz yüzyılda FIFA U-20 Dünya Kupası’nı şu anki turnuvada oynayıp kazanan tek takım Gana’ydı! A grubundan çıkmak her takım için zor olacaktı ama Amerika kaşısında, baskı altında yapmaları gerekeni yaptılar ve rüya devam ediyor.
 
Twitter: @ghostgoal
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Microsoft’un yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için Dolby Vision oyun testleri başlamış...