#
#
Dünya’ya futbol direktörü kavramını öğreten adamdır Ramon Rodriguez Verdejo. O kavramı öğretmesine rağmen adını öğretememiştir zira herkes onu “Monchi” lakabıyla tanır. İster Ramon diyin ister Monchi, Sevilla’nın futbol faaliyetlerinin arkasındaki beyin olduğu konusunda herkes hemfikir.
17/05/2017 - 16:06
1988 yılında kaleci olarak profesyonelliğe ilk adımını attığı Sevilla kulübünde yalnızca 31 yaşındayken jubilesini yaptı.Kariyerinin büyük kısmında şu an Barcelona’nın yardımcı antrenörü olan Juan Carlos Unzué’nin arkasında beklemesi belki de erken bırakmasına sebepti. Oyunculuk döneminde Unzué’yi geçemese de staff kariyerinde adından en az onun kadar söz ettirdi
 
2000 yılında takım küme düştü. Sevilla kulübünün hedefleri büyüktü lakin bütçeleri küçüktü. Öncelikle kulübün altyapı sistemini geliştirmek istiyorlardı İkinci hedefleri ise genç yaşta ucuza futbolcu almak ve bu oyuncuları parlatıp satarak kar elde etmekti. Bu hedefleri gerçekleştirmek için Monchi’yi sportif direktör olarak atadılar.
 
Gelir gelmez işe koyulan Monchi’nin ilk ürünü José Antonio Reyes oldu. 16 yaşında oynatmaya başladıkları Reyes için, 2004 yılında Arsene Wenger tam 20 milyon euro bonservis ödedi. Altyapıdan çıkardıkları Reyes’den 20 milyon euro kar eden Sevilla’ya para tatlı gelmiş olsa gerek ki ilerleyen yıllarda oyuncu satışından kar elde etme alışkanlığını devam ettirdiler ve Real Madrid, Barcelona gibi büyük kulüplerin müdavimi olduğu bir dükkan haline geldiler.
 
Sevilla, 3 milyon euro bonservis bedeliyle kadrosuna kattığı Julio Baptista ve altyapıdan yetişen Sergio Ramos’u 2005 yaz transfer döneminde 47 milyon euro ücretle Real Madrid’e sattı. Dani Alves, şu an Beşiktaş forması giyen Adriano, Rakitic ve Vidal ise Katalan kulübüne transfer olarak Sevilla’nın maddi gücünü arttırırken, Monchi’nin de şöhretine şöhret kattılar. Transfer başarılarının yanına sportif başarıları da ekleyen Sevilla, Monchi döneminde 5 UEFA Avrupa Ligi ve 1 UEFA Süper Kupası şampiyonluğu yaşamıştır.
 
1988 yılında oyuncu olarak başladığı Sevilla kariyerini 2017 yılında efsane olarak noktalıyor. Kariyerine Roma’da devam edecek olan Monchi’den, şüphesiz beklenti çok büyük. Roma halkı teknik direktör Spalletti ve Monchi’den yıllardır süregelen Juventus hegomonyasını yıkmasını istiyor. Şimdiden Spalletti ve Monchi’nin transferlerini dört gözle bekliyor, Dünya futboluna kazandıracakları genç yetenekleri izlemek için can atıyoruz.
 
Oğuzhan Kutlu
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye için son dönemlerde kanayan bir yara olan taşıt satışlar için tüketiciyi destekleyecek...