#
#
Futbol oyunları tarihinin mihenk taşlarından Sensible Soccer, 2016 sonunda yepyeni haliyle yeniden aramıza dönebilir.
13/11/2015 - 15:48
Günümüzün emektar oyuncularının gençlik ve çocukluk efsaneleri, birçokları için FIFA, PES ve CM/FM serilerinden bile önde olan, futbol oyunları tarihinin en büyük efsanelerinden Sensible Soccer, gerekli desteği bulması halinde Aralık 2016'da geri dönebilir. Serinin efsane yapımcılarından Jon Hare, Kickstarter üzerinden bir proje başlattı ve hedeflediği bağışa ulaşırsa efsane oyun, Sociable adıyla yeniden raflardaki yerini alacak.
 
Sensible Soccer serisi aslında ortalama bir futbol oyunuyken, 1996'da çıkacak olan Sensible World Of Soccer, yani dönemin genç ve çocuklarının deyimiyle SWOS, Jon Hare seriye el attıktan sonra dünya tarihinde unutulmaz bir yer edinmişti. Sonrasında serinin hiçbir oyunu SWOS kadar tat vermedi ve 3D oyunların piyasayı ele geçirmesiyle herkes FIFA, Winning Eleven ve PES serilerine geçiş yapmak zorunda kaldı.
 
Birçok sektördeki gibi, günümüzde oyun sektöründe de oyuncular 2D veya retro oyunları daha beğenir hale geldiler. Serinin en efsane sürümünün altına imza atan, futbol oyunları tarihinin efsane isimlerinden Jon Hare, Kickstarter üzerinden 300 bin Pound hedefiyle bir bağış kampanyası başlattı. Hare, şimdilik ikinci gününde olan bağışlarda 17 bin 800 Pound'a ulaşmayı başardı. Hemen hemen her oyun ve futbol sitesinin de duyurusunu yaptığı Sociable Soccer, 12 Aralık 2015 günü öğle saatlerine kadar bağış toplayacak.
 
Futbol oyunları tarihinin atası kabul edilebilecek olan Jon Hare, Kickstarter sayfasında yaptığı duyuruda oyunun PC, Xbox One, Steam ve Play Station 4 için çıkacağını açıkladı. 300 bin Pound hedefi tutturulursa oyun Aralık 2016'da piyasada olacak. 30 Pound ve üzeri bağış yapanlar ise Kasım 2016'da beta sürüme sahip olabilecekler.
 
Kickstarter sayfasında da açıklanan ve sonucu merakla beklenen kampanyada duyurulan özellikler şu şekilde:

  • Oyun dinamikleri ve oynanabilirlik Sensible World Of Soccer ile aynı olacak, ekip bu konuya son derece özen gösterecek ve titiz davranacak.
  • Oyun baştan sona Jon Hare rehberliğinde hazırlanacak.
  • Oyunda 30'dan fazla kupa türü, oyuncunun kendi turnuvasını üretebileceği bir bölümle beraber yer alacak.
  • Oyun tek makinede 8 oyuncunun aynı anda oynamasına imkan sunacak ve online mod da barındıracak.
  • Online modda her oyuncu ülkesini, tuttuğu takımı ya da kendi kurduğu veya katıldığı takımları temsil edecek. 
  • Her oyuncu kendi profilinde, kendine benzeyen Sociable oyuncusu görünümündeki avatarı(profil fotoğrafını) tasarlayacak.
  • Online olarak kurulan takımlarda her oyuncu takımında kendi görütüsüne benzeyen, profilinde yarattığı oyuncuyu kullanacak ve bireysel kontrol sağlayacak.
  • Oyunda milli takımlardan, kulüp takımlarından ve hayali takımlardan oluşan toplam 500 takım ve 10 bin oyuncu yer alacak.
  • Oyunda klasik, efsane kamera açısının dışında yeni kamera açıları da yer alacak. Yeni kameraların FIFA ve PES serilerindekine benzerlik göstereceği açıklandı.
  • Klasik bir futbol oyununda olduğu gibi herkes taktiğini ve ilk 11'ini seçip takımdaki tüm oyuncuları kontrol edecek, oyuncu değişikliklerini standart olacak yapacak.

Ekibin hedefi sayfada da belirtildiği üzere FIFA ve PES serisine rakip olabilmek ama oyun mantığı olarak onlardan çok ayrı bir yerde olacaklar. Ekip grafik olarak basit bir oyun yapacak olmanın, normalden daha hızlı bir akışa sahip olmanın, farklı bir oynanabilirlik barındırmanın risklerini de göğüslemeye hazır olduğunu açıkladı. En büyük hedefleri ise böylesine hızlı bir oyunda onilne oyunda aynı hızı ve akıcılığı korumak.
 
Oyuna 40 Pound ve üzerinde bağış yapacak olanların sahip olacakları tişört, klasik kameradan oyun içi görüntü, henüz tasarım aşamasındaki oyun menüsü ve oyuncuların kendilerine özel yaratabilecekleri karakterler:
 
http://funkyimg.com/i/24ky3.jpg
 
http://funkyimg.com/i/24ky6.jpg
 
http://funkyimg.com/i/24ky5.jpg
 
http://funkyimg.com/i/24ky4.jpg
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
PlayStation 5, şimdiye kadar yapılmış en büyük oyun konsollarından. İşte tam da bu konunda...