#
#
Pınar Bekbölet GQ IKON köşesinde; bu ülke topraklarında futbolu seven herkesin yıllar sonra bile hayranlıkla ve saygıyla yâd ettiği bir adamı; Cevad Prekazi’yi konuk etti.
31/10/2013 - 16:29
Bir gece bir adam 51. dakikada topun başına geçti ve sırtındaki parçalı formanın kudretine inanmış çocuklarından birinin sarı kırmızılı kulübe candan bir armağanı olan o meşhur golü attı. O gol Türk futbolunun Avrupa’ya varlığını haykırışının sembolüydü. O maçtan 24 yıl sonra, çocukken ateşlendiğimde sabahlara kadar adını sayıkladığım adam ile bir araya geldim. 51 dakika boyunca konuştuk. O anlatırken ben o meşhur şarkıdaki gibi neden hiçbirisi onun kadar sevilmedi sorusuna bir cevap aradım. Sonra fark ettim ki aslında her cümlesi bir cevap. Ve istedim ki onu seven herkes kendi cevabını kendi bulsun..
 
Futbolcular para için her şeyi yaparsa, kulüp yöneticileri de onlara gladyatörleri gibi davranırlar. Sahipler halkı eğlendirdiğiniz sürece sizi Arena’ya çıkartır, sizinle işleri bittiğinde de ortadan kaldırır. Ama o dönemin yöneticilerinin anlayamadıkları bir şey vardı. Ben gladyatör değildim, ben Robin Hood’dum.
 
Babamı 1980’de kaybettim. Bir kereliğine bile olsa İstanbul’a gelmesini, Galatasaray taraftarının beni ne kadar sevdiğini, Türk halkının da beni nasıl saydığını görmesini isterdim. Atatürk ne demiş, “Ne mutlu Türk’üm diyene”. Ben bu ülkede her zaman bir Türk gibi davrandım, Türkler de bana hiçbir zaman yabancı gibi davranmadı. İşte babam bunu görseydi, oynadığım futboldan çok bununla gurur duyardı.
 
Bir tane bile Galatasaray formam yok. Zaten forma değerli bir şey olsa, tasarımı her sene değiştirilmezdi. Nesnelere bağlanmam ben. Gözümle görmediğim, kalbimden hissettiğim şeylere bağlanırım. Galatasaray’a olan bağlılığımı da ne sakladığım bir forma, ne de başka bir şey ile kanıtlamama gerek yok.
 
Hala Avrupa’dan, hatta Amerika’dan bile arayanlar var. Telefonumu nereden buluyorlar anlamıyorum ama arayana neden aradın denir mi hiç. “Prekazi, seni çok seviyoruz” diyorlar, ben de “Beni sevmeyin, Galatasaray’ı sevin. Ben bugün varım, yarın toprak olacağım” diyorum.
 
Dün Prekazi gitti, bugün Fatih Terim gitti, yarın Mancini gidecek. Yönetimler kalacak mı sanıyorsun, onlar da gidecek, yerine başkaları gelecek. Ama Galatasaray hep kalacak. Mahkeme sürecinde bana canım kadar sevdiğim kulübün tesislerine giymeyi yasakladılar diye Galatasaray’a küssem olur muydu? Bak bugün hiçbiri orada değil. İnsanları değil, armayı sevmek gerekir. İnsanlara değil, renklere bağlanmak gerekir.
 
Pınar Bekbölet // GQ Türkiye
 
Cevad Prekazi’nin kendisine, düne ve bugüne dair samimi açıklamaları GQ Türkiye Kasım 2013 sayısında…
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Son yıllarda Marvel filmlerinde izlediğimiz Scarlett Johansson, Ghost in the Shell’in ardından rol almaktan vazgeçtiği...