#
#
Premier League'in başındaki isim Richard Scudamore, alt yaş gruplarının başarısızlığı konusundaki eleştirilere cevap verdi.
03/07/2013 - 19:32
İngiltere'nin U-21 milli takımı Avrupa Şampiyonası'ndaki her maçını kaybetti, U-20 milli takımı ise Türkiye'deki turnuvada hiç bir maçını kazanamadı. Eski menajerler ve spor basının önde gelenleri bu süreçte Premier League'i suçladılar. Araştırmalara göre 21 yaş altı oyuncuların Premier League'de oynama yüzdesi tarihin en düşük seviyesinde. Sorumluluğu alan isimlerin ilki U-21 milli takımı menajeri Stuart Pearce oldu ve görevine son verildi.
 
Premier League CEO'su Scudamore'un bu eleştirilere tepkisi sert oldu: "Saçmalık, kesinlikle saçmalık".
 
Yorumlar:
 
İngiltere eski menajeri Graham Taylor: "Premier League'in başarısının bedelini İngiliz oyuncular ödedi."
 
İngiltere eski menajeri Glenn Hoddle: "Elit İngiliz oyunculara çok genç yaşlarda odaklanılmalı."
 
Eski milli takım kaptanı Gary Lineker "Premier League, milli takımın önceliklerini görmezden geliyor."
 
İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı David Bernstein "Premier League'de İngiliz oyuncuların sayısını artırmak büyük bir ihtiyaç".
 
Scudamore'un açıklamaları:
 
"Geçen sezon Premier League'de oynayan oyuncuların 210 tanesi İngiltere için oynama hakkına sahipti. Bu rakamdan sahaya çıkıp iyi sonuçlar alabilecek 11 kişi bulabilmemiz gerekir. Bu oyuncular her hafta dünyanın en yetenkli futbolcuları ile birlikte oynuyorlar. Bizim sorumluluğumuz ülkedeki yetiştirme sürecinin olabilecek en iyi durumda olması. Elit performans planındaki 320 milyon paundluk yatırımın sonuçlarını almaya başlıyoruz. Akademilerden daha çok İngiltere için oynayabilecek gençlerin çıktığını ve A takımlarda görev aldıklarını görmeye başlıyoruz. Bizim sorumluluğumuz kaynak yaratılması. Kaynak yaratıldıktan sonra oyuncuların seçilmesi anında bizim sorumluluğumuz bitiyor."
 
Önemli İstatistikler:
 
* İngiliz 21 yaş altı oyuncuları, Premier League'de 2012-2013 sezonunda oynanan toplam dakikaların %2.28'inde sahadaydı. Manchester City, Chelsea, Swansea, Stoke City ve Wigan 21 yaş altı hiç bir İngiliz oyuncuya takımlarında yer vermediler.
 
* Bu yüzde İtalya (%2.38) İspanya (%3.40), Almanya (%6.22) ve Fransa'nın (%7.32) aşağısında.
 
* Geçen sezon forma giyen İngiliz 21 yaş altı oyuncu sayısı 35. Bu rakam 2005'ten beri ortaya çıkan en düşük seviyede.
 
* U-21 yaş altı oyuncuların kullanımı 2005 yılında Avrupa'nın beş büyük liginde en yüksek oranda  %10.33 ile Premier League'de iken  şu an %4.45 ile en düşük lige gerilemiştir.
 
İstatistikler kaynak: CIES Football Observatory
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Huawei P40 ailesiyle beraber gelen yeni Huawei EMUI 10.1 güncellemesini alacak telefonlar için firmadan kısa süre...