#
#
“Yıllar boyunca kadınların her spor dalında yer aldığını gördüm. Futbolda bile…” diyor boks şampiyonu ve Kadınlar Spor Vakfı eski başkanı Laila Ali.
14/11/2017 - 14:22
Doğru yolda olduklarını ancak daha yapmaları gereken çok şey olduğunu da belirtmeden geçmiyor. Bütün bu hikayesinin çıkış noktasının babası “Efsane” Muhammed Ali olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Laila size katılıyor mu? 
 
Laila 17 yaşında arkadaşıyla televizyondan takip ettiği bir Mike Tyson maçından sonra çok etkilenerek boksa yöneldi. Ancak o gün Laila’yı etkileyen Dünya şampiyonu Mike Tyson değil, ana gösteriden önce ringe ayak basan kadın boksörlerdi. Efsane olan babasının ayak izlerini takip eden Laila; boks kariyeri boyunca sadece rakipleriyle değil, spordaki cinsiyet ayrımcılığıyla da mücadele etti. Şu an fitness uzmanlığı ve yaşam blogu sahibi olan Laila, kadınlar için mücadelesine hala devam ediyor
 
Boksa olan ilgin nasıl başladı?
Birgün arkadaşımın evindeydik ve herkes gibi Mike Tyson’ın maçını izlemek için televizyon karşısına geçtik. O zamanlar çok büyük bir boks hayranı değildim ama büyük maçları izlerdim. 2 kadın boksör ringe girdiğinde -Christy Martin ve Deirdre Gogarty- çok şaşırmış ve heyecanlanmıştım. O ana kadar kadınların dövüştüğünden haberim bile yoktu ve o dövüş gerçekten “kanlı” bir dövüştü. Ve içimden “Bunu yapmak istiyorum” dedim.
 
Arkadaşımın babası bana “Laila bunu yapamazsın o kadınlar senin kafanı koparır” dedi ama ben yapabileceğimi düşündüm. O an boksun tohumları aklıma ekilmişti ancak 8 ay sonra gerçek anlamda antrenmanlara başlayabildim.
 
Sence spora olan ilgin babanın kariyerinden mi kaynaklanıyor?
Tabi ki babamın boksör olduğunu ve en iyilerden biri olduğunu biliyordum ancak babam boksör olduğu için bu işe başlamadım. O iki kadını televizyonda görene kadar dövüş sporları aklımın ucundan bile geçmiyordu.
 
http://funkyimg.com/i/2zjVw.jpg
 
Baban boksör olma kararına nasıl tepki verdi?
Kesinlikle çok endişeliydi. Yapmamamı tercih ederdi. Ama sonradan dövüşmemenin benim için bir seçenek olmadığını anladı. Bana “Ya yere serilirsen? Ya nakavt olursan? O anı bütün dünya izliyor olacak utanmayacak mısın?” Diye sordu. Babam böyle bir öğretmendi. Olabilecek en kötü senaryoyu yüzüne vurur ve hayal etmeni isterdi. “Hala bunu yapmak istiyor musun?” Diye sorduğunda çok basit bir şekilde cevap verdim. “Sende yere serildin ama sonra kalkmasını bildin. Benim başıma gelirse bende aynısını yapacağım”
 
Babam kadınların dövüşmemesi gerektiğini düşünürdü hatta sürekli “Kadınlar şunu yapmamalı, kadınlar bunu yapmamalı…” diyip dururdu. Ancak şunu söyleyebilirim ki kariyerim boyunca en büyük galibiyetim, babamın kadınlara ve kadın sporlarına saygı duymasını sağlamaktı.
 
Genç kadın sporculara rol modeli olmak nasıl bir duygu?
Bence bu çok önemli. Tabi ki her sabah bunu düşünerek uyanmıyorum ama aldığım her kararın buna sebep olduğunu düşünüyorum. Her zaman spora sağlığa ve sağlıklı beslenmeye önem verdim. Mesela beni asla McDonald’s reklamlarında göremezsiniz.
 
Bunun benim için önemli olan tarafı her zaman dikkat etmem gereken şeyler. Ne giydiğim, nasıl davrandığım… Çünkü genç kızlar beni izliyor ve örnek alıyor.
 
http://funkyimg.com/i/2zjVD.jpg
 
Geçen sene kaybettiğimiz baban bugün sana ne söylerdi?
Babam benimle gurur duyar, gurur duyardı, gurur duyuyor… Tahminimce ortaya çıkardığım şeylerden mutluydu. Onu utandırmadım. Soyadımıza laf getirmedim (gülüyor). Bence kendimi geliştirmemden ve çocuklarımı onun onayladığı şekilde büyütmemden oldukça memnun olurdu.
 
Ben babamdan çok farkılıyım aslında. Ona çok genç yaşımdayken müslüman olmak istemediğimi söyledim. Bu aramızda bazı tartışmalara yol açtı. En küçük kızı bendim ama onun dinini takip etmek istemeyeceğimi bildiğim bir yaşta olduğumu düşünüyordum. Dini için her şeyi göze almış bir adama en küçük kızı dinini takip etmeyeceğini söylüyordu. O zaman bende farklı bir şey olduğunu anlamıştı. O zaman da biliyordu, şimdi de biliyor.
 
(Röportaj Harvard Gazette’den alınmıştır)
Kaynak: Harvard Gazette
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Ehliyetini yeni alan genç sürücüler için hayat kurtarabilecek nitelikte olan kemer sistemi, Chevrolet...