#
#
ALT LİGLER
Öne geçmek, galibiyet anlamına gelmez elbette... Ancak şampiyonların galibiyetlerini analiz ederken, öne geçtikleri maçlar daha da önem taşır... Peki ya, kaç dakikayı önde götürmüşler dersiniz? Objektifimiz, alt liglere dönüyor.
08/01/2016 - 10:48
Bildiğiniz üzere mevcut statülere göre 2. Lig’de iki, 3. Lig’de ise üç takım “şampiyon” unvanı kazanarak doğrudan bir üst lige çıkıyor. Geçtiğimiz sezon 2. Lig Kırmızı Grup’ta 69 puanla Göztepe, 2. Lig Beyaz Grup’ta ise 66 puanla Yeni Malatyaspor bu unvana sahip olmuştu.
 
Bir alt kategoriye baktığımızda ise 3. Lig 1. Grup’ta 74 puanlı İstanbul temsilcisi Tuzlaspor, 3. Lig 2. Grup’ta aynı şehrin bir diğer semt takımı olan Eyüpspor topladığı 71 puanla şampiyon olurken 3. Lig 3. Grup’ta ipi göğüsleyen ise 63 puanla bir başka İstanbul temsilcisi Anadolu Üsküdar 1908 oluyordu.
 
2. Lig Kırmızı Grup’ta doğrudan 1. Lig’e çıkan sarı kırmızılı Göztepe, topladığı 69 puanın yanı sıra 34 maçta sadece 3 kez mağlup olmuş, 19 kez ise sahadan üç puanla ayrılmıştı. Bu süreçte rakip filelere 57 gol atan İzmir ekibi, kalesinde ise 30 gole engel olamamıştı. Peki, Göztepe toplam kaç dakikayı önde götürmüştü?
 
Lig boyunca 3060 dakika boyunca mücadele eden Göztepe, 34 maçlık periyotta toplam 969 dakika boyunca rakiplerine karşı en az bir farklı üstünlüğe sahip olmuş! Bu dakikalar en az 3, en çok ise 88 olarak şekilleniyor. Toplam 23 maçta rakiplerine karşı öne geçmeyi başarmış olan İzmir temsilcisi, bu maçlarda sadece bir kez mağlubiyet gördü. O maçta da en az üstünlük sağladığı 3 dakika istatistiğini ortaya koyan sarı kırmızılılar en erken üstünlük gollerini ise 2., 7., 8., ve 9. dakikalarda kaydetmeyi başardı.
 
2. Lig Beyaz Grup’ta şampiyonluk tadan Yeni Malatyaspor ise 19 kez galip gelirken, 8 kez de sahadan eli boş ayrılmış ve neticede 66 puana ulaşarak ipi göğüslemişti. 54 kez rakip kalelerin tozunu alan Malatya temsilcisi, ligdaşı gibi kalesinde 30 gole ise engel olamamıştı. Sarı siyahlılar, 34 maçta kaç dakikalık üstünlükle 1. Lig’e yükselmiş olabilirler acaba?
 
Oynadığı maçların 22’sinde öne geçmeyi başaran sarı siyahlılar, bu maçların dördünde beraberliğe engel olamadı. Toplamda 977 dakika boyunca üstün götürdüğü sezonu şampiyonlukla taçlandırmayı başaran Yeni Malatyaspor bu süreçte iki kez 3 puanı bir dakika ile kaçırırken; en erken 2., 5., 7. dakikalarda öne geçti ve maçı üstün kapattı. 87. dakikada ve 81. dakikada öne geçerek elde ettiği 3 ve 9 dakikalık üstünlüklerle de hanesine 6 puan yazdırmayı başardı.
 
Bir alt statüdeki 3. Lig’e indiğimizde durum nasıl oluyor peki?
 
3. Lig 1. Grup’ta, sezon içinde iki Süper Lig takımının olduğu Türkiye Kupası A Grubu’nu da lider bitirmeyi başaran Tuzlaspor; topladığı 74 puanla şampiyonluğunu ilan ederken, oynadığı resmi lig maçlarında 1234 dakikayı rakiplerinden en az bir farklı üstün şekilde sürdürdü!
 
25 maçta rakiplerine karşı öne geçmeyi başaran Tuzlaspor, bu maçların 7 tanesinde sahadan bir puanla ayrılırken hiç mağlubiyet görmedi! Ligde 21 galibiyet elde eden Tuzlaspor’un üç tane de hükmen galibiyeti olduğunu belirtelim… (Keza, önde geçirme süresi hesaplanırken bu üç maç hesaba katılmadı) En erken öne geçme dakikaları ise iki kez 5., bir kez ise 6. dakika olarak belirlenirken en kısa üstünlüğü ise beraberlikle sonuçlanan bir maçta önde sürdürdüğü 5 dakika olarak kayıtlara geçti.
 
3. Lig 2. Grup şampiyonu Eyüpspor, 2. Lig’den düştüğü sezonda şampiyonlukla tekrar yükselmenin haklı gururunu yaşarken topladığı 71 puanla da en yakın rakibine sekiz puan fark atmayı başarıyordu…
 
71 puanı topladığı süreçte 23 maçta öne geçen Eyüpspor, bu maçlarda bir kez yenilirken bir kez de son dakikada yediği golle sahadan bir puanla ayrıldı. 23 maçta toplamda 913 dakika boyunca rakiplerine skor üstünlüğü sağlayan İstanbul temsilcisinin istatistiğinde en ilginç detay ise bu 913 dakikanın 2 dakikasında 6 puan alışı olsa gerek! Nitekim lacivert sarılılar 89. dakikada attıkları birer golle iki maçtan 1-0 galip ayrılmayı başardı…
 
Sezonun son şampiyonu, bir diğer İstanbul ekibi, Anadolu Üsküdar 1908 ise 3. Lig 3. Grup’ta en yakın rakibi Ankara Demirspor’dan sadece üç puan farkla doğrudan 2. Lig’e yükselmeye hak kazanmıştı.
 
Oynadığı 34 maçın 22’sinde öne geçmeyi başaran Anadolu Üsküdar 1908; bu üstünlüklerinin ikisinde yenilgiyi önleyemezken, iki maçta da bir puana razı geldi. Toplamda 1119 dakika boyunca üstün götürürken üç dakikada dokuz puanı hanesine yazdırmayı da başardı!
 
SONUÇ OLARAK;
 
Bu rakamlara göre, en düşük puanla şampiyon olan Anadolu Üsküdar 1908’in; iki lig şampiyonları arasında maçlarda en uzun süre önde götürmüş olan ikinci kulüp olması bizi klişe de olsa tek bir sonuca ulaştırıyor: “Maç doksan dakikadır!” Nitekim en az süre üstünlük sağlamış olan Eyüpspor’un 71 puanla en yüksek ikinci puanlı şampiyon olması da bu sonuç dahilinde değerlendirilmeli…
 
Sezonun istatistiklerine damga vuran ise, şüphesiz Tuzlaspor! Ligde gösterdiği harika performansı rakamlara da yansıtan İstanbul temsilcisi; en fazla puanı toplayan ve en uzun süre rakiplerine karşı üstünlük sağlayan şampiyon olarak adını 2014-2015 sezonuna altın harflerle yazdırdı.

alperkaya

Skor değil, spor basınının olduğu bir ütopya hayal ediyorum.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Seri üretim sürecinin önemli isimlerinden birisi olacak Audi Q4 Sportback E-Tron, geçtiğimiz dönemde...