#
#
PREMIER LEAGUE
  1. TAKIMLAR
    O
    Av
    P
  1. Tamamını Göster »
PREMIER LEAGUE
Vardy, 29 yaşında yılın oyuncusu seçildi. 22 gol attı. İngiliz Milli Takımı’na seçildi, Euro 2016’ya gidecek. Bu adam 3 sene öncesi fabrika işçisi idi… Nereden nereye…
03/05/2016 - 10:06
Geçen yıl bu zamanlar lig tablosuna baktığınızda ligin son sırasındaydılar. Sezon boyunca iki kez 4 bir kez de 6 maçlık mağlubiyet serisini görmüş, ligden umutlarını kesmişlerdi. Ne olduysa Nisan ayından sonra oldu ve Nigel Pearson yönetiminde son 9 maçta 4 tanesi üstüste olmak üzere 7 galibiyet alarak kümede kaldılar.
 
Takımın sahibi olan Thailand menşeili King Power grubu bu durumdan ne kadar memnundu bilinmez ama en azından takım Premier Lig’de hayatına kör topal da olsa devam ediyordu. Takımın başına yaşlı İtalyan kurt Ranieri’yi getirdiklerinde yine kimsenin dikkatini çekmedi. Gittiği hiçbir takımda üst lig şampiyonluğu görmeyen, oynattığı futbol ile kimseye yaranamayan, Abramovich tarafından kötü futbol ve 2004 Şampiyonlar Ligi Monaco faciası sebebi ile teneke takılarak takımdan gönderilen, tabiri caiz ise “loser” diyebileceğimiz bir adamın Leicester City için görevlendirilmesinin zaten insanların dikkatini çekmesi de beklenemezdi. Herkesin ortak düşüncesi yine son haftalara kadar kümede kalma mücadelesi yapacak bir takım oluşturulduğu hususundaydı.
 
Takımın yapısına baktığımızda 27 yaşından sonra üst lig tecrübesi yaşayan Jamie Vardy; 1991 doğumlu Cezayirli kanat oyuncusu Riyad Mahrez; yine 1991 doğumlu kara tren Fransız N’Golo Kante; ve 1990 doğumlu orta saha oyuncusu Daniel Drinkwater’ın oluşturduğu omurganın etrafına kurulmuş olan, tecrübeli ama hayatları boyunca hep “başaltı” olmuş, futbolcular topluluğunda ibaretti dersek, yanlış bir tanımlama olmayacaktı.
 
Bugün Mayıs 2016’ya gelindiğinde Leicester City artık şampiyon..İnanması güç ama öyle.
 
Dünya devi diye nitelendirdiğimiz Chelsea, Arsenal, Manchester City, Manchester United gibi büyük bütçeli takımlara karşı sadece 2 maç kaybeden Leicester City bir mucizeyi gerçekleştirerek ligi kazandı. Bunu yaparken;
 
Ranieri kendi ile dalga geçen İngiliz futbol kamuoyuna bir ders verdi. Bu yarış boyunca hiç gerilmedi, kimseyi küçümsemedi, oyuncularını hep sakin tuttu ve sonuca ulaştı. İlginçtir ki, kupasını da Stanford Bridge’de Abramovich’in çöplüğünde alacak.
 
Mahrez, ucuz bir bedele Fransa’dan geldikten sonra takımı sırtladı ve yılın oyuncusu performansı ile kupayı getirdi. 1987 yılında Porto’ya Bayern Munich karşısında attığı topuk golü ile Şampiyonlar Ligi'ni kazandıran Madjer’den beri en etkili Cezayirli kanat oyuncusu Mahrez’in önü açık diyebiliriz. Vatandaşı Zidane gibi La Liga dolu bir kariyere sahip olması kuvvetle muhtemeldir, yolu açık olsun.
 
Vardy, 29 yaşında yılın oyuncusu seçildi. 22 gol attı. İngiliz Milli Takımı’na seçildi, Euro 2016’ya gidecek. Bu adam 3 sene öncesi fabrika işçisi idi… Nereden nereye…
 
N’Golo Kante, Caen takımından geldiğinde Arsenal’in scout’u onu tercih etmemiş, o da mecburen Leicester’ın yolunu tutmuştu. Şimdi onun için yeni Vieira diyorlar, adam yorulmuyor. Hatta hakkında maç öncesi ısınmak için bir “Boston Maratonu” koştuğu iddia ediliyor (!) Bu yaz onu Euro 2016’da Fransa forması ile izleyeceğiz ve Arsene Wenger’in kaçırdığı balığın ne kadar büyük olduğunu göreceğiz.
 
Bu liste bu şekilde uzar gider ama bizim yerimiz yok.
 
Kimi bu başarıya tesadüf diyor, kimi şans diyor, kimi de rakip yoktu bunlar Abdurrahman Çelebi diyor.
 
Kim ne dersin desin, bu bir rüyadır ve her sene olmaz… Buradan genel çıkarımlar yaparak yerel çözümler uygulamaya gitmek kalıcı hasarlar verebilir zira rüyalar bir kez görülür, uyandıktan sonra ikinci kez aynı rüya görülmez…
 
Bu sebepten sakın evde denemeyiniz, sadece deneyip başaranları izleyip, alkışlayınız…
 
Osman Çetin
cem cömert
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yeni nesil katlanabilir telefon Samsung Galaxy Z Flip için yeni versiyon yolda bulunuyor. Galaxy Z Flip 2 için hazır...