#
#
Sporting'in genç savunma oyuncusu, turnuva sonrasında daha fazla ülkesinde kalmayabilir.
03/07/2013 - 11:32
Nijerya asıllı İngiliz bir babanın ve Portekizli annenin oğlu olarak dünyaya gelen bir erkekten, orijininden ötürü futbolcu olmasını beklersiniz istemeden. 1993 yılında Londra'da doğan Tiago Ilori, forvet olarak başladığı futbol kariyerine Portekiz savunmasının sigortası olarak devam ediyor. Avrupa'nın elit kanat oyuncularını yetiştiren Sporting altyapısından mezun olan Ilori'nin geleceği şimdiden oldukça parlak görünüyor.
 
Geçtiğimiz yıl oldukça kötü bir sezon geçiren Sporting, Ocak ayında takımın başına Jesualdo Ferreira'yı getirdiğinde her noktadan dağılmış durumdaydı. Önceki menajerler Sa Pinto ve Frankie Vercautern'in yüzüne bakmadığı genç yetenekler Bruma, Eric Dier ve Tiago Ilori'ye formayı veren Ferreira, takımı da ayağa kaldırmayı başarıyordu. Üç oyuncu da bir anda Avrupa kulüplerinin radarına girmeyi başarırken, Sporting de tırmanışa geçmişti.
 
2006 yılından bu yana Sporting altyapısında forma giyen Ilori, aslında profesyonel olarak ilk maçını 2011 yılında çıktı ama o günden sonra nedense yüzüne bakan olmadı. O günden sonra Şubat ayında oynadığı ilk 90 dakika olan Gil Vicente maçında attığı golle takımına galibiyeti getiriyordu. Gösterdiği performansla yeni sözleşmeyi kapan oyuncu 2015 yılına kadar Sporting'e imza atarken, yöneticiler dünya çapında bir savunma oyuncusu ile karşı karşıya olduklarını söylüyordu.
 
Teknik kapasitesi ve oyun okuma becerisi belli bir seviyenin üzerinde olan Ilori'nin 1.90'lık boyu da düşünüldüğünde en çarpıcı özelliği çabukluğu. Daha önce Cristiano Ronaldo ve Nani'ye ait olan çabukluk testlerinde rekoların tamamını kırmayı başaran Ilori bu hızla yükselmeye devam ederse, turnuvadan sonra onu çok isteyen Liverpool'a gidecek gibi görünüyor. İngiliz pasaportu da bulunan oyuncu, gelecek yıllarda Portekiz ve İngiltere arasında bir kavgaya neden olacak mı, bunu zaman gösterecek...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Çin menşeli otomobil üretici Geely, Corona Virüsü nedeni ile açılamayan mağazalarındaki...